Už zbývá jen jeden ibis. Číslo sedmnáct chytili u Džbánu

  14:12aktualizováno  16:14
Pražská zoo má zpátky předposledního z osmnácti ibisů, kteří minulé úterý uletěli z voliéry poškozené sněhem. Samici ptáka odchytili poblíž vodní nádrže Džbán. Na svém Facebooku to v sobotu oznámil ředitel zoo Miroslav Bobek a později dodal, že má ibis ve střevech velké cizí těleso a nejspíš bude nutná operace.

Jeden z ibisů umístěný v náhradní voliéře | foto: ZOO Praha, Václav Šilha

„Gita, která se zdržovala na Džbánu, právě odchycena,“ oznámil Bobek kolem 12:30 na Twitteru. Na útěku tak zůstává už jen jeden pták, v pátek odpoledne se pohyboval kolem Zbuzan jihozápadně od Prahy.

Ibisi na útěku

Zoo má nyní šestnáct ibisů, jeden z odchycených v úterý uhynul kvůli neprůchodnosti střev poté, co spolykal mimo jiné i kousky skla nebo části pozinkované podložky (psali jsme zde).

Podle mluvčí Jany Myslivečkové to ale byl výjimečný případ, protože se jednalo o nezkušené mládě. „Jako na houpačce. Rtg vyšetření Gity: velké cizí těleso. Podle MVDr. Vaidlové bude nutná operace,“ dodal po však Bobek po čtvrté odpoledne.

Odchycení ptáci s typickým dlouhým zahnutým zobákem proto dostávají po svém návratu do zoo preparát umožňující vyloučit případné cizí předměty v žaludku. Bobek v pátek na Facebooku uvedl, že rentgen ukázal, že jen dva další ptáci spolykali pár malých předmětů.

Ibisové se během několika dnů rozletěli po Praze i jejím okolí. Byli odchyceni v různých částech metropole a Středočeského kraje - na Balabence, v Ruzyni a Podolí, v Michli, Bohnicích, Holešovicích, u Václavského náměstí, nedaleko Brandýsa nad Labem, v Kralupech nad Vltavou a Říčanech.

Jednoho z ibisů chytili hned na počátku března v pražských Holešovicích:

Nalezence umísťují pracovníci zahrady do zázemí, aby se zotavili z nezvyklého zážitku. Část navrácených ibisů mohou návštěvníci vidět již od soboty v náhradní voliéře naproti expozici tapírů.

Nynější počasí by nemělo ptákům dělat problémy, chladno snášejí dobře. Zvládnou také bez obtíží hladovět pět až sedm dní, potravu by si ale měli dokázat za současných podmínek nalézt. Na městskou zástavbu, elektrické vedení ani rušnou dopravu v hlavním městě však nejsou zvyklí a mohou se zranit.

Vzácní ptáci se ze zoo dostali 1. března dopoledne dírami v ochranné síti voliéry, která nevydržela nánosy těžkého mokrého sněhu. Od té doby je hledají pracovníci zahrady za pomoci veřejnosti, která může hlásit výskyt ibisů na sociálních sítích nebo na telefonní číslo 734 524 439.

11.března 2016 v 13:34, příspěvek archivován: 12.března 2016 v 14:10

To není kuře na grilu, ale ibis pod rentgenem. Výsledek dobrý, jen 2 ptáci spolykali pár malých předmětů. #ibisdozoo pic.twitter.com/P0vOZJLdEg

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Škola ve Sládkovičově prověří, zda Haškovi titul JUDr. udělila oprávněně

Bývalý hejtman Michal Hašek na akci platformy Zachraňme ČSSD

Slovenská soukromá vysoká škola ze Sládkovičova, kde exhejtman Michal Hašek získal titul JUDr., překontroluje úroveň...

Značky STOP PROTISMĚR se na jaře objeví na dálnicích. Kvůli častým nehodám

Při nehodě na dálnici D5 u Rokycan se vážně zranil řidič osobního vozidla,...

Dvě nehody na českých silnicích ve dvou dnech způsobené auty jedoucími v protisměru přiměly oddělení Ministerstva...

Prozápadní kurz je mé přesvědčení, ohradil se Petříček proti KSČM

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD se ohradil proti tlaku komunistů tolerujících vládu Andreje Babiše. Komunisté...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz