Ilustrační snímek | foto: Reuters

Huawei představuje bezpečnostní riziko, kyberúřad si trvá na svém

  • 279
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nezměnil své stanovisko, technologie čínské Huawei považuje nadále za bezpečnostní riziko. Úřad ve čtvrtek odeslal požadovanou odpověď na dopis, ve kterém čínská firma chtěla zrušení nebo úpravu varování, které NÚKIB vydal v prosinci.

Huawei požadoval odpověď do čtvrtka. Její přijetí odpoledne potvrdila mluvčí firmy Magda Teresa Partyka. „Odpověď od NÚKIB jsme obdrželi. V současné době ji důkladně analyzujeme a připravujeme další kroky,“ potvrdila pro iDNES.cz.

Vyjádření mluvčího NÚKIB Radka Holého:

„Dnes v odpoledních hodinách odeslal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost odpověď na dopis společnosti Huawei. Jelikož jsme nezaznamenali žádné skutečnosti, které by nás vedly ke změně stanoviska obsaženého ve varování ze 17. prosince 2018, naše stanovisko je neměnné a varování zůstává i nadále v platnosti,“ řekl.

Podle Huawei varování porušilo mezinárodní právo, firma hrozí státu arbitráží. Na základě varování NÚKIB některé státní instituce omezily používání produktů firem a třeba Generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z tendru za půl miliardy korun. Proti varování vystoupilo čínské velvyslanectví. Huawei napsala NÚKIB dopis, ve kterém požaduje, aby bylo varování upraveno, nebo zrušeno. Firma je připravena, bránit se soudně i prostřednictvím mezinárodní arbitráže. 

Mediální zástupce Huawei Filip Matys už dříve sdělil, že dopis nebyl míněn jako ultimátum. Nehrozí podle něj, že by třeba Huawei omezila podporu svých technologií používaných v českých telefonních sítích.

Server Lupa.cz uvedl, že České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) zatím nebude pokračovat ve spolupráci s čínskou společností Huawei. Firma na elektrotechnické fakultě začátkem loňského října zprovoznila laboratoř Safe City Lab, kde by bylo možné zkoušet si různé prvky takzvaného chytrého města a 4G sítí. Instalované LTE technologii vypršela licence a ČVUT o její prodloužení nepožádalo. Vyčkává, jak se situace po varování NÚKIB vyvine.

Babiš a Zeman NÚKIB kritizovali

Premiér Andrej Babiš (ANO) loni zkritizoval NÚKIB za to, že úřad varování vydal, aniž zároveň předložil analýzu dopadů varování na státní tendry. Ředitel úřadu Dušan Navrátil ale tehdy řekl, že musel jednat bezodkladně. Premiér se také po vydání varování sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. Čínská ambasáda pak na facebooku sdělila, že bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu chyb a doufá, že Česko přijme opatření, aby zabránila opakování podobných událostí. Babiš v reakci na vyjádření ambasády prohlásil, že čínský velvyslanec o schůzce lhal.

V lednu se premiér sešel s předsedou představenstva Huawei Kenem Hu. Po schůzce Babiš řekl, že Česko zahájilo analýzu rizik kritické infrastruktury. Později Babiš o Huawei mluvil i s prezidentem Milošem Zemanem, který varování také kritizoval. Po setkání Babiš uvedl, že ohledně čínské firmy není, co řešit. Organizace, které spravují klíčovou infrastrukturu státu, podle zákona musejí na základě varování NÚKIB provést bezpečnostní audit, řekl premiér. Zeman tvrdil, že Čína kvůli varování NÚKIB chystá odvetné kroky proti investicím českých firem v Číně a je ohrožena také investice Huawei do 5G sítí v Česku. Babiš v reakci na to řekl, že vláda nemá informace, že by Čína kvůli sporu přistoupila k nějakým sankcím.

Varování NÚKIB před technologiemi zmíněných firem se týkalo systémů zařazených do tzv. kritické informační infrastruktury, případně významných informačních systémů. Kritická infrastruktura představuje sítě a služby nezbytné pro obyvatele státu, například komunikace či rozvody energií. Vláda v lednu uložila správcům kritické infrastruktury, aby provedli analýzu rizik užívání softwaru a hardwaru čínských firem.

Ukázka z pořadu Rozstřel, 8. 2. 2019

PŘEHLEDNĚ: Jak se vyvíjela kauza Huawei

  • Už roce 2012 zpráva tajných služeb pro americký Kongres ukázala, že firmy jako Huawei a ZTE jsou úzce spojeny s čínskou armádou, která koordinuje kybernetickou špionáž vůči USA
  • Varování před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) 17. prosince 2018.
  • Postup úřadu premiér Andrej Babiš nejprve kritizoval, nakonec své stanovisko přehodnotil.
  • V úterý 18. prosince Babiš nařídil, že se úřad vlády musí zbavit všech telefonů od společnosti Huawei.
  • Kvůli případu se v neděli 23. prosince premiér sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. Čínská ambasáda pak napsala, že se varování před technologiemi nezakládá na skutečnosti a bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb. 
  • Premiér Babiš obvinil čínského velvyslance ze lži. Diplomat se pak sešel s předsedou Senátu i ministrem zahraničí a uznal prý chybu.
  • Prezident Miloš Zeman NÚKIB otevřeně kritizoval v rozhovoru pro TV Barrandov 10. ledna 2019. Postup úřadu podle něj ohrozil ekonomické zájmy země.
  • Všechny podrobnosti k této kauze najdete zde.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video