HOME rovná se Microsoft?

- Banka je tu pro nás! To tvrdí snad všechny banky a mnozí klienti si to i myslí. Co tedy banka pro mě dělá? Já půjčím bance svoje peníze a za to chci úroky. To je jasné, základní. Ale pokud já něco od banky chci, musím si tam dojít, vyplnit formulář a pak čekat na vyřízení. V bance se setkám s dobře oblečenými úředníky, agenty bezpečnostní agentury, neprůstřelnými skly a pocitem drahého bezpečí. To všechno něco stojí. Mě spoustu času, námahy a nervů protože trefit se do úředních hodin banky obyčejně není věc jednoduchá.

Banka pak s pomocí mých peněz vybavuje, zabezpečuje, udržuje a "obléká" pobočky a jejich pracovníky. Tedy já půjčím bance a ona s tím koupí dům a vybaví celou pobočku, abych já mohl s bankou komunikovat. To není přesně to co bych si představoval.
Ale existují i jiné způsoby, jako Bankování po telefonu. Příliš drahá služba pro zákazníka s běžným účtem, který pak platí osobu na druhém konci telefonu.

S rozvojem internetu po již existujících komunikačních sítích (telefonní linky) a zabezpečovacích technologií se nabízí možnost využití tohoto média i pro bankovní účely. Jde jednoznačně o nejlevnější možnost komunikace s bankou, respektive přímé manipulace se svými penězi. A to, že k této službě má přístup každý kdo vlastní telefon a počítač je prostě geniální. Pobočky zmizí, provoz bude levnější a úroky vyšší ... ale je tomu opravdu tak?

Možnosti, které skýtá internet pro přímé bankovnictví jsou široké a každá banka se jich chápe jinak. Jedním z příkladů NEhodných následování je služba Home Banking od IPB. Tedy, ne služba samotná, ale způsob její realizace.

Na počátku stojí CD "IPB HomeBanking" verze 1b.34 - 08/99. Už verze samotná je minimálně odstrašující. Beta verzi pro moje peníze rozhodně používat nechci. Naštěstí je prý na CD verze novější 2a.09 (zmatek nad zmatek) a až se připojím tak mě to samo vyzve, abych on-line upgradoval na verzi novou.

Na první pohled mě zarazila především jedna věc. Pouze pro Windows 95 a NT 4.0. No to snad ne!! Náš ateliér nemá s Microsoftem nic společného, tak co teď? To přece nemůže být pravda. Po vložení CD do Wintelovského PC u kamaráda se rozběhla prezentace ... nechci instalovat, jen se mrknout na návod. A světe div se, prezentace mi dává na výběr: 1. - Mám nainstalovaný Word a chci pokračovat, 2. - Nemám nainstalovaný Word a nechci pokračovat.

Tak to už je vrchol. Kamarád naštěstí Word má, ale co když někdo  používá jiný textový editor (o možnostech nelegálního - kradeného softwaru nechci uvažovat). Dobře známe nekompatibilitu jednotlivých verzí Wordu mezi sebou, natož pak s jinými programy! Je snad Word jediný na celém světě? Je snad Word natolik standardem, že jeho formát umí bez problémů načíst všechny ostatní textové editory? Odpověď je NE. Microsoft úmyslně porušuje standardy, aby si zajistil nekompatibilitu, oslabil soutěž a potlačil konkurenci do pozadí.

Ale přece jen se na to kouknu, abych věděl o co vlastně jde. Už tak dost nakvašený jsem se zhrozil. Soubor Uživatelské příručky s nesmyslným názvem "up_hbk95.doc" (zřejmě zvláštní druh maskování) má 31,7 MB. Po načtení, které trvalo asi 2 minuty se před našimi zraky otevřel dvouset stránkový dokument se spoustou obrázků. Informace, které jsme se dozvěděli, jsou však minimálně zarážející.

Pro správný chod aplikace je nutné mít nainstalovaný operační systém Windows 95CZ (o NT ani slovo, že by jenom přes emulaci?). Co když jsem Brit dlouhodobě pracující (přinášející kapitál) v České republice a samozřejmě nechci mít česká Windows? A co další jazykové mutace?

Při provozu programu je používáno heslo pro vstup do Windows - hesla pro vstup do Windows 95 jsou naprosto zbytečná, jelikož systém přihlásí kohokoli aniž by znal byť i jen uživatelské jméno a vytvoří mu nový účet.

Co se však dá považovat pouze za chybu při výrobě a doufat, že se to změnilo hned poté je uveřejněná struktura komunikačních souborů s rozpisem na jednotlivé bity, oddělovací znaky apod. Jde snad o návod pro hackery? Vždyť pokud víme co máme hledat, je polovina práce za námi.

Znechucen jsem se ještě podíval na ostatní obsah CD. Tak jak jsem se obával, veškerý boundlovaný software je made in Microsoft. Ani internetový prohlížeč Netscape nenašel svou cestu na toto CD. Něco tak popuzujícího jsem už dlouho neviděl. Banka která se chová vybíravě ke svým klientům a chce jim vnucovat počítačovou platformu, kterou musí používat, pokud chtějí využívat služeb banky ... to je neslýchané. Jsou snad peníze uživatelů například Linuxu jiné než uživatelů Windows XX? Nazíráno z druhé strany jde v podstatě o diskriminaci uživatelů jiných platforem a do očí bijící napomáhání zločinným monopolním praktikám Microsoftu ze kterých už byl uznán vinným. Neměla by se IPB také podrobit vyšetřování státního antimonopolního úřadu?  O náznacích nekalé soutěže a loby raději mlčím.

Konkrétní zkušenosti se službou IPB Home Banking nemám, protože se nehodlám zabývat službou, která diskriminuje menšiny. Raději jsem se rozhlédl po ostatních bankách, kterak k tomuto problému přistupují ony. Zřejmě nejelegantnější, nejpřívětivější a nejnenáročnější pro uživatele je systém banky Expandia. Uživatel se může připojit odkudkoli, nepotřebuje zvláštní protokoly a dodatečné docházení do banky, neinstaluje si do svého počítače nějakou další aplikaci (je veřejným tajemstvím, že každá nová aplikace do Windows je další zásek do jejich stability) a nevyžaduje další školení lidí v bankách, hotline, tištění CD atd. Aplikace, která běží na serveru je sice teoreticky nejméně bezpečná varianta, ale pokud se investuje dobře, a udržuje se vysoký standard bezpečnosti (což se stejně musí při jakémkoli řešení) není co ztratit. Naopak si získáte zákazníka.

Moje informace pocházejí ze zkušeností s CD vyzvednutém v bance v říjnu roku 1999. Tento článek je napsán po ujištění, opět v bance, že sice existuje nová verze, ale na podpoře ostatních operačních systémů se nic nemění.

Nakonec mě ukidnilo jediné. Po podrobnějším prohlédnutí salátu souborů v kořenovém adresáři "D:\" jsem objevil složku s názvem "___Move&Rename" a soubor "DesktopPrinters DB" což jsou neklamné známky menšinového operačního systému MacOS firmy Apple v němž bylo zřejmě CD vytvořeno. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video