Pokud chcete jít na veřejnou školu, musíte poslat přihlášku do  29. února.

Pokud chcete jít na veřejnou školu, musíte poslat přihlášku do 29. února. | foto: Profimedia.cz

Hlásíte se na vysokou? Zjistěte si, kde máte největší šanci

  • 13
Na přemýšlení o tom, jakou vysokou školu zvolit, zbývá přesně pět týdnů a tři dny. Před vyplněním přihlášky je dobré si zjistit, jaké jsou šance na přijetí. Čísla třeba napoví, že nemusí být těžké dostat se na etnologii FF UK - berou tu 30 lidí a loni se jich přesně tolik přihlásilo.

Ti, co nyní vyplňují přihlášku na vysokou školu, mají velkou naději, že budou úspěšní. Šance, že budou přijati ke studiu, je letos největší od listopadu 1989.

"Situace je pro zájemce každým rokem příznivější," potvrzuje Ludmila Růžičková z Ústavu pro informace ve vzdělávání. Školy totiž otevírají stále nové obory, a tím přibývá míst pro studenty.

Loni uspělo téměř 72 procent těch, kteří se dostavili k přijímacímu řízení. Rok předtím to bylo o dvě procenta méně.

. SEZNAM VYSOKÝCH ŠKOL

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Kam přijde nejvíce přihlášek a kam nejméně
Několikanásobně více zájemců se čeká, stejně jako tomu bylo v předchozích letech, na uměleckých oborech, právu, medicíně, farmacii, filozofii, architektuře a ekonomii.

V loňském roce se třeba na bakalářský program Ekonomie a hospodářská správa na Národohospodářské fakultě VŠE dostalo z tří tisíc přihlášených pět set šťastlivců (17 procent), úspěšnější (okolo 70 procent) byli uchazeči na Fakultě informatiky a statistiky VŠE.

Počítat s tím, že mimo Prahu je menší zájem studentů, nemohou například budoucí medici nebo právníci. Na všeobecném lékařství v Hradci Králové měli loni více než trojnásobný převis uchazečů.

Z jedenácti set přihlášených vzali tři sta, letos mají místa jenom pro 165 lidí. Na medicíně v Brně se počty přijatých také nepřiblíží ani jedné pětině. A práva v Plzni i Brně bývají přeplněná každý rok.

V lepší situaci jsou určitě zájemci o technické obory. Zvláště u chemie a strojírenství je často více než osmdesátiprocentní šance na přijetí.

. Chcete sTUDOVAT NA Vš?

TIP: Je-li reálná pravděpodobnost přijetí menší než 40 procent, raději si dejte ještě přihlášku jinam. Podívejte se i na nabídku vyšších odborných škol.

Je totiž dobré předem získat o škole a studiu, které nabízí, co nejvíce informací. Pátrejte na internetu, ale určitě se pozeptejte současných nebo minulých studentů a do školy se zajděte podívat.

Zjistíte tak třeba, zda je pro vás prostředí školy příjemné. Jak probíhá komunikace mezi profesory a studenty, jakou úroveň mají koleje nebo menza. Ptejte se, zda budete mít možnost studovat v zahraničí. Pokud máte raději komornější atmosféru a chcete znát své pedagogy, mohla by vás škola s posluchárnami pro sto a více lidí unavovat.

Naopak kdo zůstává raději anonymní, asi si nevybere školu, kde ho bude znát osobně každý vyučující. Návštěvou fakulty si také vyzkoušíte, jakou dobu vám zabere doprava. Odpadne vám tak jeden stresující faktor při cestě na přijímací zkoušky.

. Chcete studovat na VŠ?

Tip: Podívejte se na stránky kampomaturite.cz.

Co budete dělat, když...
Zaujal vás některý obor svým názvem, ale nejste si jisti, co byste vlastně studovali a čím byste mohli po ukončení školy být?

Třeba absolventi tříletého oboru Geomatika najdou zaměstnání například na katastrálních úřadech, v geodetických firmách, na pracovištích tvorby a využití geografických informačních systémů, píší na stránkách Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni.

A co hospodářská politika a správa, Civil Engineering nebo procesní inženýrství? Oborů, které nemusí být na první pohled "průhledné", je spousta.

. Chcete studovat na VŠ?

Tip: Podívejte se na webové stránky školy, a když tam nenajdete odpověď, zavolejte si na studijní oddělení, kde vám o náplni studia i budoucím uplatnění poskytnou informace.

Místo klasických přijímacích zkoušek požadují některé fakulty po svých uchazečích Scio testy. Letos budou budou vaše schopnosti posuzovány podle těchto testů celkem na dvaceti čtyřech fakultách. Scio testy se dají skládat na třiceti místech a ve více termínech během února, března a května. Více informací najdete na www.scio.cz.

Podívejte se na studentské ankety
Způsob, jakým si škola své studenty vybírá, by vás měl také zajímat. Pro někoho, kdo má problémy s mluveným projevem, bude ideální škola, která přijímá pouze na základě písemných testů. U pohovorů může naproti tomu zabodovat i ten, kdo v testech stoprocentní nebyl. Přijímačky se dají vyzkoušet dopředu. Na stránkách škol najdete testy z minulých let.

Co vás ve škole čeká, jaké je tam prostředí a úroveň výuky, zjistíte ze studentské ankety na stránkách společnosti Scio. V databázi vysokých škol najdete po rozkliknutí konkrétní fakulty na konci stránky názory jejích studentů.

Na stejné adrese jsou i rady úspěšných uchazečů k přijímačkám. Z čeho se učili, jaké byly testy, na co nezapomenout a na co si dát pozor. Databázi vysokých škol najdete ZDE.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video