Pracovníci Moravského zemského muzea z Brna odkryli na poli u Telnice zahrabané

Pracovníci Moravského zemského muzea z Brna odkryli na poli u Telnice zahrabané trosky německého letounu. Na snímku vykopávají část stíhačky Messerschmitt 109 ze 2. světové války. | foto: Petra Mášová, MF DNES

Historici vykopali na poli za Telnicí motor stíhačky Messerschmitt

  • 27
Torzo motoru a podvozku německé stíhačky u Telnice na Brněnsku vykopali odborníci z Moravského zemského muzea v Brně společně s místními. Messerschmitt 109 se 11. dubna 1945 zřítil při jedné z bitev o osvobození Brna kousek za vsí do pole.

Pilot před pádem stroje stihl vyskočit. Nejtěžší části letounu však zůstaly pod vrstvou ornice pohřbeny až dodnes. "Našli jsme budíky z kokpitu, motor, rychloměr nebo třeba chladič," popsal historik Vlastmimil Schildberger z Moravského zemského muzea.

K objevu historikům pomohl telnický pamětník, třiaosmdesátiletý Ladislav Kořalník. "Po poli se válela křídla, ocas a strašně moc šrotu. Seběhla se okolo toho tehdy celá vesnice, za chvíli to ale Němci uzavřeli," vybavil si Kořalník okamžiky po pádu letadla.

Žádný přímý svědek události však znám není a proto se ani neví, zda byl pilot sestřelen nebo měl technickou poruchu. "Žádný sovětský pilot si jeho sestřelení nenárokoval. Navíc to je v blízkosti brněnského letiště, tudíž je například možné i to, že mu došlo palivo," odhadl předseda Československé společnosti vojenské historie Brno Vlastimil Schildberger starší, který má na kontě už okolo devadesáti vykopaných součástí letadel z druhé světové války.

Celkem podle něho za války na Moravě havarovalo asi čtyři sta stíhaček různých armád.

Nový nález je přesto vzácný. "Takové vraky perfektně dokumentují válečné úsilí při osvobozování Brna. Už jich v zemi za zhruba třicet let, co je hledají amatérští nadšenci, moc nezbylo," konstatoval historik Schildberger.

Podle něho se občas podaří nalézt v zemi úlomky letadel, ale objevení celého motoru je nebývalým úspěchem.

Vrak přitom desítky let ležel v poli méně než půl metru pod povrchem. "Překvapilo nás, jak mělko v zemi motor je. Když se tu oralo, pluh o to musel drhnout," divil se Schildberger.

Jedinečný nález se po pečlivém očištění dostane do sbírek Moravského zemského muzea. "Vše zakonzervujeme a dost možná připravíme nějakou výstavu," uzavřel Schildberger.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video