Prezident Miloš Zeman při návštěvě Slovenska (5. dubna 2018) | foto: Michal Šula, MAFRA

Zeman poslal Ústavnímu soudu nevyžádanou intervenci v kauze H-System

  • 305
Prezident Miloš Zeman poslal na Ústavní soud přípis kvůli kauze H-System. Píše v něm, že se cítí kauzou dotčen a znepokojen a žádá co nejspravedlivější řešení. Hrad již v minulosti oznámil, že se Zeman připojí ke stížnosti družstva Svatopluk jako amicus curiae brief, neboť není účastníkem řízení.

Zeman v dopisu uvádí, že je celou záležitostí znepokojen, a proto se rozhodl předložit Ústavnímu soudu svoji nevyžádanou intervenci. V ní podporuje stanovisko stěžovatelů, tedy členů družstva Svatopluk bydlících v Horoměřicích.

Dopis prezidenta Ústavnímu soudu

„Jsem přesvědčen, že rozsudkem Nejvyššího soudu bylo zasaženo do práv a svobod stěžovatelů způsobem, který je uveden v ústavní stížnosti, když přitom byl porušen také princip právní jistoty, předvídatelnosti práva či právní úpravy. Zcela zásadním způsobem byla prolomena ochrana legitimního očekávání stěžovatelů,“ píše ve své intervenci Zeman.

Prezident vůbec poprvé využil institut amicus curiae brief. Pro soud není nijak závazný, jedná se o možnost, kterou většinou využívají odborníci a právníci, aby tak soudu sdělili svůj právní názor na projednávanou věc.

Prezidentovi vadí, že rozsudek Nejvyššího soudu byl příliš formalistický. „Veškeré tyto skutečnosti je třeba vzít v potaz při poměřování střetu jednotlivých zájmů a práv v dané věci, tak, aby bylo dosaženo spravedlivé rovnováhy a přijato co nejspravedlivější řešení dané problematiky,“ konstatuje v listu Zeman.

Dále podotkl, že rozsudek Nejvyššího soud vnímá jako odepření spravedlnosti vedlejším účastníkům řízení, kteří ve věci postupovali v dobré víře a s důvodným legitimním očekáváním.

Zeman: Rozhodnutí Nejvyššího soudu je nevyvážené

Hlava státu označuje nedávný rozsudek Nejvyššího soudu za překvapivý. Ústavní soud je podle něj jediný, kdo může do věci v současné době zasáhnout tak, aby byla zaručena ochrana i právě těmto základním právům stěžovatelů.

Kauza H-System

Nejvyšší soud v červenci rozhodl ve sporu konkurzního správce zkrachovalé společnosti H-System Josefa Monsporta a Stavebního bytového družstva Svatopluk. Soud stanovil, že poškození v kauze H-System se mají do měsíce vystěhovat ze svých domovů v Horoměřicích, aby byly prodány. 

Svatopluk podal stížnost k Ústavnímu soudu, kterou nyní podpořil prezident Miloš Zeman. Už před tím konkurzní správce řekl, že až do vyřešení případu nebude vystěhovávat z Horoměřic žádného z klientů H-Systemu.

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale firma zkrachovala, stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu celkem o miliardu korun. Majoritní akcionář H-Systemu Petr Smetka si za vytunelování společnosti odpykal 12 let ve vězení.

„Domnívám se, že rozhodnutí Nejvyššího soudu lze bez dalšího považovat za překvapivé, neboť vedlejší účastníci řízení nemohli předvídat, že dovolací soud posoudí zjištěný skutkový stav po právní stránce jinak, než tomu doposud učinily soudy prvního a druhého stupně,“ zmínil dále Zeman.

V listu Zeman také uvádí, že je přesvědčen, že v dané věci byla porušena ochrana legitimního očekávání stěžovatelů ve vztahu k ochraně majetku a vlastnického práva i ve vztahu k určitosti a předvídatelnosti právní úpravy a soudních rozhodnutí.

Nejvyšší soud podle něj vůbec nezkoumal dobrou víru užívat nemovitosti a dostavět je za vynaložení nemalých finančních prostředků. „Vedlejší účastníci řízení jsou tímto de facto zbaveni majetku, který užívali v dobré míře a to bez jakékoli kompenzace,“ shrnul Zeman.

Absolutně nevyvážené

Rozsudek Nejvyššího soudu podle něj také trpí absolutní nevyvážeností při poměřování práv stran sporu. Verdikt dovolacího soudu podle něj zasáhl do zásady dvouinstančního řízení a popřel právo účastníků na účinné opravné prostředky.

Na závěr listu Zeman dodává, že s ohledem na všechny okolnosti případu je třeba trvat na tom, že se jedná o věc výjimečnou a zcela zásadní, proto zaslal vyjádření do předmětné věci, a zároveň apeluje na Ústavní soud, aby v rámci svého postavení pomohl dosáhnout spravedlivého rozhodnutí ve věci.

Mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček iDNES.cz řekl, že H-System je živá kauza, proto se k ní vyjadřovat nebudou. Nicméně své stanovisko sdělí ve vyjádření k ústavní stížnosti oficiální cestou.

Na podatelnu Ústavního soudu přišel Zemanův dopis v pátek dopoledne, jak iDNES.cz řekla jeho mluvčí Miroslava Sedláčková.

Kauza H-System vyvolala velký ohlas v médiích a komentovali ji nejrůznější politici. Jedním z nich je i prezident Miloš Zeman. Na konci července využil své pravomoci a pozval si na Hrad tehdejšího předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala a šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského, kde spolu kauzu probírali.

Ačkoli oba předem oznámili, že o konkrétní kauze hovořit nebudou, z výsledné tiskové konference vyplynulo něco jiného. Po jednání s nejvyššími představiteli justice navíc hlava státu oznámila, že je připravená se připojit k ústavní stížnosti v této kauze samostatným podáním na základě principu amicus curiae brief. 

31.července 2018 v 15:41, příspěvek archivován: 14.srpna 2018 v 13:55

3/3 Prezident republiky je připraven v případě podání ústavní stížnosti ve věci H-System se k této stížnosti připojit svým samostatným podáním na základě principu amicus curiae – brief.

Bývalá klientka H-Systemu reaguje na rozhodnutí Nejvyššího soudu (07/2018)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video