Nepřehlédnutelné transparenty na pochodu proti sexuálnímu násilí

Nepřehlédnutelné transparenty na pochodu proti sexuálnímu násilí | foto: Jakub StadlerMAFRA

Slovo pr*at vnímám neutrálně, říká pirátská europoslankyně Gregorová

  • 721
„Chceš pr*at? Ano“. Nápisy na transparentech, které se nedaly jen tak přehlédnout. Objevily se na nedávné demonstraci proti sexuálnímu násilí, která následovala nedlouho poté, co vypukl skandál kolem nyní již bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho. Toho obvinilo několik žen, že je před lety fakticky znásilnil.

Feri se tak stal novým symbolem přetrvávajícího problému týkajícího se dorozumívání se v intimních záležitostech mezi dvěma jedinci.

Zmobilizovali se odpůrci “starých“ pořádků, kteří se angažují proti zlehčování domácího a sexualizovaného násilí. Před více než týdnem se konal v Praze protestní pochod, který se hemžil originálními transparenty.

Do akce vyrazila i pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. Nesla transparent s nápisem „Chceš pr*at?“ Demonstrace bez kontroverze mi přijde kontraproduktivní, vysvětlila, proč si vybrala toto sloveso.

Europoslankyně za Piráty Markéta Gregorová

Gregorová na pochod od organizace Bez trestu vyrazila spolu s Mladým Pirátstvem. „Nikdo se neřítí do společnosti, kde si budete muset tisknout povolení k sexuální aktivitě nebo se vytratí vášeň. Zjistit, jestli to druhá/třetí/jakákoli další osoba chce není žádná jaderná fyzika,“ napsala na svůj facebookový profil.

Vnímáte slovo pr*at neutrálně?

celkem hlasů: 7345
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 22. června 2021. Anketa je uzavřena.

Slovo „pr*at“ vnímá neutrálně, jak sama v komentářích na Twitteru poznamenala. „Tahle provokace na Twitteru určitě přivolá další patentované humoristy, ale #souhlasjesexy,“ dodala europoslankyně.

Pražské demonstrace se účastnilo asi 400 lidí. Akci organizovalo sdružení Bez trestu, které se zasazuje „o vytvoření veřejně přístupné databáze všech trestních rozsudků, povinné vzdělávání soudců a státních zástupců v této oblasti a hlavně o změnu ve vnímání ve společnosti“.

Pochod reagoval na nedostatečné tresty pro pachatele znásilnění. To často na oběti zanechá dlouhodobé a rozsáhlé následky. „I přesto je u nás jedno ze dvou znásilnění, která se dostanou před soud, potrestáno podmínkou,“ uvádí členky Bez trestu.

Zasloužíte si všechno, co se vám děje. Feriho ctitel spílal moderátorce ČT

Protestující přinesli transparenty s nápisy jako Moje oblečení nevyjadřuje souhlas, Ne znamená ne nebo Respekt je sexy. Politici demonstraci vesměs podpořili, v internetových diskuzích si mnozí účastníci, včetně Gregorové, vyslechli i kritiku.

Podle výzkumů se za svůj život se znásilněním potká až 25 procent žen. Jenom v Česku se ročně stane okolo 12 tisíc znásilnění, přitom nahlášených je pouze zlomek z nich.

Odchod Feriho i odpor proti obětem

Jednou výslednou rovinou aféry se stal Feriho odchod z politiky, který ji alespoň z pohledu TOP 09 trošičku pročistil. I když ne dokonale, vzhledem k tomu, že Feriho činy zlehčovali starší členové strany. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se za ně ještě dodatečně omlouvala.

POLITICKÝ DIÁŘ: Ústecký volební souboj, pirátka a „takový nešvar“

Dalším následkem kauzy bylo však také to, že se proti obětem sexuálního násilí a i šikany zvedl jistý odpor konzervativněji smýšlejících lidí. Těch, kteří se stejně ostře vymezovali proti fenoménu MeToo rozšiřujícímu se z USA. I tam se vlivem dominového efektu po odhalení sexuálních predátorů  v řadách známých osobností přihlásily i po desítkách let mlčení  další oběti násilí.

Jakých útoků jsou schopni, připomněla na Twitteru například moderátorka České televize Linda Bartošová, ale terči jsou i mnohé jiné ženy.

Europoslankyně se nedávno zastávala vězněného Prataseviče:

15. června 2021


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video