Dvě miliardy jsou málo. Potřebujeme jich osm, vzkazují zdravotníci státu

  • 97
Zdravotnické odbory projevily ve čtvrtek nespokojenost s avizovanými dvěma miliardami navíc, které chystá ministerstvo nalít do zdravotnictví v souvislosti s následky boje proti koronaviru. Podle šéfky svazu zastupujícího mimo jiné nemocniční sestry Dagmar Žitníkové je zapotřebí miliard aspoň osm. Zástupci odborů se také zastali zdravotní sestry, na kterou Středočeský kraj podal trestní oznámení.

Ministr Adam Vojtěch ve středu prostřednictvím Twitteru slíbil, že zdravotníci v první linii mají mít průměrně 45 tisíc korun měsíčně navíc k platu, v druhé linii pak průměrně 18 tisíc měsíčně navíc. Obecně má platit, že zdravotníci mají za odběry vzorků dostat až 1 500 korun na hodinu, ostatní pečující o pacienty s nemocí covid-19 pak mezi 100 až 500 korun za hodinu podle rizikovosti práce.

Ministerstvo přislíbilo, že nemocnice dostanou dvě miliardy korun navíc na vyplácení odměn. Částku ale Dagmar Žitníková zpochybnila. „Každá nemocnice má jiná procenta z úhrad, takže když se to přidá plošně, není to stejné pro všechny, protože někdo na to ve výsledku mít nebude,“ řekla.

Koronavirus v Česku

Obnovený provoz Divadla v Celetné. (28. května 2020)
Bertiny lázně v centru Třeboně se po kompletní rekonstrukci zase otevírají...
Liberecké zábavní a vzdělávací centrum iQLandia se připravuje na otevření....

„A není to jen o sestrách v péči o ‚covidy‘, ale i zdravotníky na geriatrii, sonografii, radiologii, nevěděli, jestli snímkují nakaženého. To si myslíme, že je také potřeba zohlednit také v odměnách pro zaměstnance,“ pokračovala s tím, že slibované miliardy nestačí. „To je směšná částka. My jsme to spočítali na asi osm miliard. Chceme, aby to šlo formou dotačního titulu, protože ten je možné zkontrolovat,“ podotkla Žitníková.

Dotační tituly a přerozdělování podle nasazení

Rozdělování by mělo být na základě dat z Ústavu zdravotnických informací a statistik, které mají údaje o počtu nakažených v krajích i jednotlivých nemocnicích. Pokud bylo podle Žitníkové v nějaké nemocnici více nakažených, mají dostat odpovídající objem peněz na odměny. A to nejen pro sestry, ale i ostatní zaměstnance nemocnice.

„Zpětně vidíme, že zdravotníci omezili kontakt s rodinami. Nesetkávali se jen s pozitivními pacienty covidem-19, ale i s těmi, o kterých nevěděli, jestli jsou nakažení, nebo ne,“ podotkla. „Vydrželi to společně s kuchařkami, uklizečkami a dalšími,“ dodala s tím, že doporučené odměny nepřišly.

„Odpověděla nám asi polovina odborových organizací z nemocnic, a z této poloviny ještě zhruba další polovina nějaké odměny vyplatila, ale v řádech desítek korun,“ řekla Žitníková, která se však nemocnic zastala. „Chovají se jako správní hospodáři a odměny nevyplácely,“ řekla s odkazem na nedostatek financí, s nímž zdravotnická zařízení zápolí, a na nejasné rozpočty kvůli omezení zbytné péče.

„Není rozdíl mezi sestrou v Chebu, Brně nebo Praze, ta její práce a péče je stejná. Je proto potřeba řešit také to, aby i cena za práci byla stejná,“ dodala. 

Čekání na schválení zákona

Na Twitteru ministr Vojtěch ve středu upozornil, že je potřeba k vyplacení odměn napřed schválit kompenzační zákon, který leží v Poslanecké sněmovně.

Podle šéfa lékařských odborů Martina Engela „je tady snaha odměnit jen ty, kteří byli v ‚covidové zóně‘, ostatní už tolik ne“. Svoje zdraví a síly ale podle něho nasazovali všichni zdravotníci. Engel připomněl slova premiéra Andreje Babiše, že epidemie vládě otevřela oči a že se se musí zdravotníky zaplatit. „To vzbudilo velká očekávání, že bychom se mohli přiblížit Západu. Zatím se tak nestalo,“ podotkl Engel.

Místo slíbených odměn pár drobných, Vojtěch má o zdravotnících dál jednat

„Zdravotnictví není černá díra, musí se platit odborníci, epidemiologové, sestry. Teď se zdá, že politikům otrnulo. Pořád ale nevíme, jestli přijde druhá vlna, jestli se to nespojí se sezonní chřipkou a tak dále. A je potřeba mít k tomu zdravotnictví připravené,“ zdůraznil předseda lékařských odborů, který připomněl, že mezi nakaženými je 10 procent zdravotníků.

„Chtěl bych varovat ředitel nemocnic, aby nezakazovali dovolené v létě. Zdravotníci musí být na možnost druhé vlny aspoň odpočatí,“ dodal.

Zástupci zdravotnických odborů se do ministra Adama Vojtěcha ostře pustili i z ohledem na vzájemnou komunikaci. „Jediná odměna od ministra je transparent“, „ministr je spíš náměstek premiéra pro zdravotnictví a jako ministr se ani nechová“, nebo „ministr si snad dělá legraci,“ zaznělo od odborových předáků.

„Jednání s ministrem o konkrétních věcech nemá moc smysl, nemám pocit, že by o tom jednat chtěl. Řekl mi, že odměny považuje za skoro vyřízené, protože zákon je ve Sněmovně, přitom od premiéra dostal v úterý pokyn vyjednávat,“ stěžovala si Žitníková.

Zdravotníkům desetitisíce dáme, slibuje Vojtěch. Vyhláška se teprve chystá

Zdravotnické odbory se také postavily za sestru středočeské záchranné služby, která si stěžovala na nedostatek ochranných pomůcek. Kvůli stížnosti zveřejněné na webu podala středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová trestní oznámení.

Martin Engel by byl podle svých slov dokonce rád, aby se trestní stíhání nezastavovalo a vše se řádně vyšetřilo. „Za její názor si jí vážím,“ řekl. Žitníková upozornila, že již 18. března odbory vydaly své varování. „Oznamovali jsme dopisem na ministerstvo, že chybí základ pomůcek v zařízeních a že zaměstnanci jsou jako nazí,“ řekla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video