Podnikatel Václav Fischer u soudu. (12. srpna 2009)

Podnikatel Václav Fischer u soudu. (12. srpna 2009) | foto: MF DNES

Václav Fischer se vrací, opět chce létat k moři s vlastní společností

  • 120
Václav Fischer je mistrem odchodů a návratů. Jeho aktuální comeback je však, zdá se, opravdu ve velkém stylu – opět i s letadly. Znovu nabízí zájezdy a založil leteckou společnost. Bývalý majitel stejnojmenné cestovní kanceláře byl na konci devadesátých let také jedním z nejpopulárnějších českých politiků.

První nezávislý senátor, který si sám platil kampaň, dostal ve volbách v roce 1999 neuvěřitelných 71 procent hlasů a stále tak zůstává historicky nejúspěšnějším kandidátem do Senátu. Fischer vyhrál v době po uzavření opoziční smlouvy v roce 1999, a to v prvních volbách, které se po ní uskutečnily – v doplňovacích volbách získal mandát po zesnulém Václavu Bendovi.

Pro většinu Čechů je ale Václav Fischer tím, kdo je naučil před více než 20 lety levně létat k moři. Jenže Fischer se stal také symbolem pádu a krachu, který byl v jeho případě hodně hořký. Fischer zvládl cestovní kancelář, ale už ne letecký byznys s Fischer Air.

Poté, co zadluženou Fischerovu cestovní kancelář převzal miliardář Karel Komárek a jeho skupina KKCG (Komárek dodnes firmě nechal jméno po Fischerovi, pozn. red.), na čas nebylo o Václavu Fischerovi slyšet. Teď se vrací do podnikání i společenského života v Česku, i když ho nekomentuje. 

V sobotu 13. října chce Fischer znovu lidem nabízet letenky a ubytování. Od příštího roku chce létat s vlastní společností. „Každý den vám přinesu jeden cestovatelský deal, jeden vybraný hotel a jednu leteckou trasu, na které si budete moci letenky zakoupit již za 990 Kč,“ slibuje podnikatel na webu fischervaclav.com.

Podle webu zdopravy.cz chce Fischer provozovat plnohodnotnou leteckou společnost a létat do Středomoří od roku 2019 například z Bratislavy, Basileje, Brna či Pardubic. Na seznamu výchozích letišť tak chybí Praha.

Ve volbách podpořil protikandidátku Jiřího Drahoše

Zároveň před uplynulými volbami aktivně podpořil senátní kandidaturu Evy Sykové (za hnutí ANO), která ovšem prohrála s Jiřím Drahošem.

Od cestování k politice a zpět

  • Václavu Fischerovi je dnes 64 let. V roce 1978 emigroval do Německa a i dnes má trvalé bydliště v Berlíně a firmu v Hamburku.
  • Po roce 1989 se vrátil do Česka, kde založil Fischer Reisen. Přepravil každoročně k moři desetitisíce klientů a právě on zavedl v Česku populární „last minute“, tedy zlevněný prodej zájezdů na poslední chvíli.
  • V roce 1999 zvítězil v doplňovacích volbách do Senátu uspořádaných po smrti senátora Václava Bendy. Senátorem byl čtyři roky.
  • Postupně se dostal do potíží a v roce 2003 jeho zadluženou firmu převzala finanční skupina KKCG.

„Setkala jsem se s ním a ráda bych s ním vyjednala slevy pro naše seniory a nemocné děti pro zájezdy k moři. Ale rozumíme si i v politických prioritách. Propojil nás náš společný známý,“ uvedla pro MF DNES Syková s tím, že o podporu si aktivně Fischerovi neříkala.

Syková vysvětlila, že s Fischerem se nedávno sešla na večeři. Zmínila, že projekt zájezdů pro důchodce a děti není úplně vázán na to, jak si v senátních volbách povede.

„Fischer je filantrop a já se také tak trochu cítím,“ zmínila Syková. Společně se bavili i o nedávných Fischerových těžkostech v podnikání. „Říkal, že to byla jeho velká prohra a zklamání. Ale nabyla jsem dojmu, že je to člověk, kterému se dá věřit,“ uzavírá Syková.

Ta si nemyslí, že by se nyní Fischer nějak přikláněl k ANO, šlo prý jen o její osobní podporu. Fischer na konci září založil společnost Fischer Air s r. o., jak vyplývá z obchodního rejstříku. Vystupuje v ní jako společník s vkladem 100 tisíc korun a jednatelem je Robert Erhart. Ten pracoval donedávna jako manažer výrobce letadel Aircraft Industries z Kunovic.

S kunovickou továrnou spolupracoval v roce 2016 i sám Fischer a chtěl jí zajistit odbyt letadel v Německu. „Pan Erhart u nás již nějakou dobu nepracuje. V současné době tak nemá ani on, ani pan Fischer se společností Aircraft Industries nic společného,“ odpověděla ale minulý týden Denisa Solaříková z oddělení marketingu kunovické firmy. 

Návrat na nebe

Sám Václav Fischer se za týden k otázkám MF DNES nevyjádřil, ačkoli ho redakce sháněla od minulého týdne po mailu, přes formulář na jeho internetové stránce, na mobilu i přes právníka, který ho zastupoval ještě nedávno v arbitrážním řízení proti České republice.

Po vydání článku se Fischer zareagoval, nijak ovšem nekomentoval současné aktivity, jen podotkl, že společnost Fischer Air nezkrachovala.

„Fischer Air nezkrachovala. V roce 2003 vstoupil do mých společností investor. Vliv na chod společnosti jsem ztratil poté, co jsem byl pro nadbytečnost propuštěn k 31.lednu 2004. O dvacet měsíců později byla Fischer Air novým majitelem přejmenována na Charter Air a následně k 31. říjnu 2005 poslána do konkurzu. Zkrachovala tedy Charter Air, jejímž majitelem jsem již dávno nebyl,“ napsal do redakce Fischer.

Majetkový úřad vyhrál spor o zabavené boeingy společnosti Fischer

Právě neslavný konec tehdejší letecké společnosti Fischer Air byl dosud tečkou za Fischerovým veřejným angažmá. Odstavená modrá letadla bývalé letecké společnosti Fischer Air pak dlouhé roky míjeli cestující u hangáru za plotem ruzyňského letiště. Letadla se v roce 2005 stala součástí konkurzní podstaty, dnes létají v Nigérii.

Fischer se tehdy soudil s českým státem a žádal odškodné za zabavené stroje, které neudržované na ruzyňském letišti ztratily na ceně. Letos v lednu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových definitivně uspěl u soudu ve sporu s Fischerem, a stát mu proto nemusí nic platit.

Obvodní soud pro Prahu 2 v lednu 2016 Fischerův nárok zamítl, označil ho za promlčený:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video