Ivo Valenta, majitel holdingu Synot

Ivo Valenta, majitel holdingu Synot | foto: Jan Karásek, MAFRA

Financování politiků: bohatí jsou Piráti a SPD, na darech nejvíc dostala ODS

  • 90
Nejvíce finančních darů ze všech politických subjektů dostala v loňském roce ODS. Nejštědřejším dárcem je Ivo Valenta. Tomiu Okamurovi zase oponenti přezdívají „politický podnikatel“. Pokud tomu tak opravdu je, pak jeho „firma“ ekonomicky prosperuje asi nejvíc ze všech konkurentů.

Hnutí SPD, které má i v názvu Okamurovo jméno, je vzhledem ke své velikosti nejbohatší českou politickou stranou. Na účtu má 36 milionů korun, pravidelné výdaje minimální a za sebou rok s dvojími volbami. Podobně jako u ostatních stran tvoří většinu příjmů SPD státní příspěvek – v tomto případě 34,3 milionu korun. Hnutí vyplácí jen brigádníky, kterým loni zaplatilo 275 tisíc korun. Strana však má dost peněz i díky tomu, že hodně uspořila v roce 2017.

Vyplývá to z právě odevzdaných výročních finančních zpráv.

SPD: šetrní hospodáři

Jak bude SPD své miliony investovat? „Veškeré prostředky využíváme k prosazení našeho programu,“ odpověděl včera obecně Tomio Okamura.

Sledovat finance SPD je důležité i z toho důvodu, že hlavně kvůli sporům o velké peníze, které si mělo dělit málo lidí, se rozpadlo Okamurovo předešlé hnutí Úsvit. Respektive Okamurovi bývalí spolustraníci ho v roce 2014 obviňovali, že skrze faktury za marketing prý Úsvit tuneloval. 

Okamura nařčení odmítal a také se poučil. Nový projekt už má mnohem pevněji v rukou. Podle stanov o rozpočtu v malém a centralizovaném hnutí rozhoduje pětičlenné předsednictvo, kde má Okamura své nejvěrnější.

Kliknutím se grafika zvětší

Loni fungovalo SPD poprvé jako parlamentní uskupení celý rok a hospodařilo se ztrátou zhruba 900 tisíc korun. Ta však byla vzhledem k příjmům 40 milionů korun detailem. Letošek stranu nejspíš také nezruinuje. „Pan předseda už se někde vyjádřil, že má předběžný rozpočet na evropské volby deset milionů korun,“ uvedla včera mluvčí SPD Barbora Zeťová.

Mimochodem, i když je v politice běžné, že předseda straně něco věnuje, Tomio Okamura ani jeho první místopředseda Radim Fiala mezi dárci nefigurují. Hnutí na darech v hotovosti vybralo 2,7 milionu korun. Většinou je sponzoři dali dohromady po malých částkách. 

Vyčnívá ale několik darů. Bezpečnostní agentura Indus, kterou spoluvlastní bývalý šéf Vězeňské služby Luděk Kula, darovala SPD 200 tisíc korun. Kula pak ještě jako fyzická osoba přidal dalších 60 tisíc korun. Kula za SPD kandidoval neúspěšně do Senátu.

Piráti za vodou

Ještě bohatší jsou Piráti, kteří mají na účtu 53 milionů korun, jde však o větší stranu s rozsáhlejšími pravidelnými výdaji. Piráti si peníze schovávají na budoucí volby. „Na výdajové straně je dlouhodobě potřeba zohlednit výdaje na jednotlivé druhy voleb,“ odpověděla místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. Pro srovnání, ANO má nyní na účtu lehce přes šestnáct milionů korun, ODS měla na účtech při sestavování účetní uzávěrky jen pět milionů.

Přitom právě tato pravicová strana dostala loni na darech nejvíc ze všech politických subjektů – téměř sedmdesát milionů korun. Po dvou milionech jí přispěli třeba podnikatelé Richard Benýšek nebo Ivo Valenta. Mimochodem, ten se v uplynulém roce stal vůbec nejštědřejším mecenášem. Kromě ODS dal ještě tři miliony korun Soukromníkům, za které kandidoval do Senátu. 

„Fandím stranám zastávajícím zdravý rozum, boj proti byrokracii, podporu podnikatelů a drobných živnostníků a v neposlední řadě ochranu svobody a soukromí obyvatel naší země. To jsou totiž hodnoty, které jsou také mně velmi blízké, a jsem přesvědčen o tom, že jich je v dnešní době potřeba více než kdy jindy,“ zdůvodnil MF DNES svou podporu zakladatel hazardní skupiny Synot a dodal: „Přece nebudu podporovat politiku Andreje Babiše.“

ANO vrátí dar obviněným

Hnutí ANO loni na darech získalo přes 42 milionů. Tři miliony korun mu věnoval Petr Stuchlík, neúspěšný lídr kandidátky v boji o vedení Prahy. Dohromady 37 tisíc korun straně věnovali bývalý radní Brna-střed Jiří Švachula a bývalý místostarosta městské části Brno-Ivanovice Petr Liškutin (oba dříve ANO), kteří byli nedávno obviněni a jsou ve vazbě kvůli podezření z manipulace radničních zakázek.

„Předsednictvo na svém minulém jednání rozhodlo usnesením o vrácení finančních darů pana Švachuly a Liškutina. V současné době je celá záležitost v procesu,“ uvedl v reakci na dotaz redakce Jan Richter, hlavní manažer ANO.

Z výroční zprávy tohoto hnutí také vyplynulo, že je oproti ostatním politickým subjektům nejštědřejší ke svým zaměstnancům. Podle zprůměrovaných údajů je platí přímo královsky. Hnutí Andreje Babiše má 20 zaměstnanců a mzdové výdaje téměř 22 milionů korun. Takže na jednoho vychází příjem 90 tisíc korun měsíčně.

Pro srovnání, u TOP 09 a ČSSD vychází plat na jednoho zaměstnance zhruba třikrát nižší. Mluvčí ANO Lucie Kubovičová však včera uvedla, že průměrný plat v ANO je nyní 45 500 korun hrubé mzdy. Údaj z výroční zprávy tak zohledňuje jednak superhrubou mzdu a také externisty. I tak je to nejvíc.

SPO má nejméně dárců

Nejméně dárců ze sledovaných stran a hnutí vykázala v loňském roce Strana práv občanů, za níž stojí hradní skupina kolem Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého. Půl milionu jí přispěly společnosti Lama energy naftařského magnáta Petra Lamicha nebo Ray Service, jejíž rodinné sídlo v roce 2014 prezident navštívil.

„Při návštěvě se především ptal, jak nám může pomoci při svých zahraničních cestách,“ komentoval to tehdy šéf Ray Service Petr Gabriel.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video