Zásah na náměstí Jana Palacha v Praze u nahlášené střelby ve škole. (21....

Zásah na náměstí Jana Palacha v Praze u nahlášené střelby ve škole. (21. prosince 2023) | foto: Anna Boháčová, MAFRA

PŘEHLEDNĚ: Kam se lidé po tragické střelbě mohou obrátit o pomoc?

  • 0
V souvislosti se čtvrtečním útokem na pražské Filozofické fakultě se spustily krizové linky pomoci. Lidé se mohou obracet například na Národní ústav duševního zdraví, krizový chat Univerzity Karlovy nebo na neziskové organizace. Podívejte se, kde si můžete říct o pomoc nebo formou sbírek pomoci obětem tragédie.

Krizovou linku pro přeživší a pozůstalé zřídil Národní ústav duševního zdraví (NÚDZ). K dispozici je nonstop na čísle + 420 227 272 225. „Akutní psychologickou pomoc přímo zúčastněným poskytují psychologové a krizoví interventi IZS. Ti také v případě potřeby odkazují na speciální neveřejnou linku první psychologické pomoci policie,“ uvedl NÚDZ.

K dispozici je také chatová podpora, kterou spustilo Centrum Carolina Univerzity Karlovy na této adrese. Pomoc zasaženým studentům nabídla i Linka bezpečí, na kterou se lze nonstop obrátit na čísle 116 111.

Pomoc nabízí také nezisková organizace In Iustitia. Pro přeživší, svědky a blízké obětí střelby zřídila telefonní linku s vyškolenými krizovými interventy. Je v provozu po celý pátek na čísle 773 177 636 či 773 177 844.

K dispozici je rovněž Pražská linka důvěry na čísle 222 580 697 včetně online chatu. Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Policií ČR zřídil i speciální krizovou linku, která funguje nonstop, a to na čísle 974 823 158.

Praha pomáhá i prostřednictvím organizací, se kterými spolupracuje. „Naši odborníci z Intervenčního centra – Centra sociálních služeb Praha – a RIAPSu poskytují krizovou intervenci a psychologickou podporu. V tomto centru jsou zkušení krizoví interventi z řad psychologů, psychiatrů i zdravotnického personálu,“ uvedla náměstkyně primátora Alexandra Udženija. Pomoc bude v tomto případě poskytnuta na čísle 222 586 768.

Česká asociace pracovišť linek důvěry v současnosti sdružuje celkem 32 linek, z toho 20 funguje nonstop. „Jsou připraveny pomoci nyní i v dalších dnech, kdy předpokládáme, že tragédie bude dále doléhat,“ uvedla členka předsednictva asociace Hana Regnerová, podle které mají všechny pracoviště vyškolené krizové interventy. Jejich přehled lze najít zde.

Obětem lze pomoci prostřednictvím sbírek

Také kancelář veřejného ochránce práv informovala o možnostech pomoci. Jednou z nich je peněžitá pomoc obětem trestných činů, která je určená na léčbu fyzických i duševních následků a překlenutí zhoršené sociální situace způsobené trestným činem. Oběti ji mohou využít třeba na psychoterapii nebo při výpadku příjmů. Jak mohou lidé žádat, uvádí ministerstvo spravedlnosti.

Nadační fond UK vyhlásil sbírku na podporu rodin obětí, pedagožek a pedagogů, studentek a studentů zasažených střelbou. „Veškeré vybrané prostředky budou použity na adresní pomoc zasaženým touto tragédií. Využití bude koordinováno s vedením Filozofické fakulty,“ uvedla univerzita. Přispět lidé mohou na oficiálních stránkách školy. Do pátečních jedenácti hodin dopoledne se v ní vybralo už jedenáct a půl milionu korun.

Pomoci lze také prostřednictvím sbírky na webu Znesnáze21. Sbírku je možné podpořit i formou dárcovské SMS ve tvaru DMS ZNESNAZE 30, 60, 90 nebo 190 na telefonním čísle 87 777.

Vybrané peníze půjdou na psychologickou a materiální pomoc i pomoc při rekonvalescenci a fyzioterapii zraněným. „Sbírkou chceme vyjádřit solidaritu pozůstalým rodinám a také obětem, které byly převezeny do nemocnice,“ uvádějí organizátoři sbírky, do které lidé přispěli už 2,7 milionu korun.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video