Exekuce

Exekuce | foto: iDNES.cz

Exekutoři České televize se chystají do 11 tisíc domácností

  • 7
Kvůli neplacení koncesionářských poplatků bylo podáno přes jedenáct tisíc návrhů na exekuci. Nejvíce jich padlo v Ústeckém, Středočeském a Moravskoslezském kraji. Počet opravdu uskutečněných zákroků se nemusí shodovat s počtem návrhů, upozornil mluvčí televize Ladislav Šticha.

Česká televize podala 11 263 návrhů na exekuci majetku lidem, kteří jí dluží za koncesionářské poplatky. U řady z nich ovšem může dojít k jinému řešení než exekučnímu řízení, například k dodatečnému vyrovnání dluhu.

Loni v únoru pětadvacet televizních právníků podalo téměř 28 500 žalob po celé republice. Nejdou přitom jen po velkých rybách, do jejich hledáčku se dostali i lidé, kteří veřejnoprávnímu médiu dluží "pouhých" 150 korun. Ti tak musí počítat nejen s uhrazením této částky, ale také s odměnou pro exekutora a náklady na soud.

"Minimální odměna soudního exekutora je tři tisíce korun a paušální náklady 3 500 korun plus DPH. Celkem tedy 7 734 korun," říká mluvčí exekutorské komory Pavel Kočiš. Celkově se suma může vyšplhat až k deseti tisícům korun.

Na včerejším zasedání Rady České televize vyplulo na povrch, že loni ČT na koncesionářských poplatcích vybrala 5,065 miliardy korun, což je o miliardu více než za rok 2006 a o 75 více oproti předpokladu. Pokud budou exekutoři stejně úspěšní i letos, vybere na poplatcích ještě víc. A ty jsou hlavním zdrojem jejího příjmu.

Dopis pro půl milionu diváků nese ovoce
V Ústeckém kraji ČT zažalovala 3 843 neplatičů, z toho bylo podáno 1 690 návrhů na exekuci. V Moravskoslezském kraji dala ČT k soudu 3 582 neplatičů a podala 1 285 návrhů na exekuci, což je o zhruba šest desítek návrhů více než ve Středočeském kraji, kde počet žalob kvůli neplacení poplatku dosáhl 2 423.

České televizi do roku 2004 každoročně ubývalo koncesionářů, v květnu 2004 proto spustila proti neplatičům velkou akci. Obrátila se tehdy dopisem na 550 000 potenciálních neplatičů. Na základě této akce uhradilo podle ČT své nedoplatky do poloviny listopadu 2006 celkem 24 000 lidí, ČT se také přihlásilo 177 000 nových poplatníků.

Televize se však kvůli znění dopisu i tomu, že oslovila i platící diváky, stala také terčem kritiky. Za zpracování nepřesných údajů poplatníků, kteří jí ve skutečnosti nic nedlužili, jí Úřad pro ochranu osobních údajů předloni v květnu vyměřil pokutu ve výši sto tisíc korun.

Exekuce na Slovenský rozhlas
Opačný problém má Slovenský rozhlas. Ten naopak vymahačům dluhů na koncesionářských poplatcích musí zaplatit přes sto milionů korun za odvedenou práci.

Deník SME upozorňuje, že to je už podruhé v krátké době, co se SRo do těchto potíží dostal. Před několika týdny měla na jeho majetek "našlápnuto" firma PSMA, která pro rozhlas prodává inzerci. Jejich spor o 37 milionů korun stále není vyřešený, podotýká list.

Obě kauzy souvisejí s aktivitami bývalého vedení Slovenského rozhlasu z období, kdy v jeho čele stála Hilda Gajdošová. Deník tvrdí, že v případě neúspěchu v obou sporech SRo může přijít o veškeré výnosy z reklamy za poslední dva roky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video