ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Léky, které užíváte, před doktory neutajíte. Změnit to je složité

  • 624
Lékaři, lékárníci i kliničtí farmaceuti si můžou od června zobrazit historii vydaných léků konkrétního pacienta. Souhlas s tím se uděluje automaticky, zakázat přístup může pacient jen přes aplikaci či zasláním písemné žádosti. Nově také stačí k vydání léků občanský průkaz, systém měl na začátku problémy, nějakou dobu nefungoval.

Sdílený lékový záznam umožní pacientům sdílet informace o vydaných lécích s lékaři, lékárníky a klinickými farmaceuty ve chvíli, kdy jim poskytují zdravotní službu.

„Lékař již nebude odkázán pouze na informace o užívaných lécích, které mu poskytne pacient, kdy neexistuje záruka úplnosti a přesnosti takových informací,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Mělo by se tak zamezit užívání nevhodných kombinací léků či více léků se stejnou účinnou látkou.

Pro spojení receptu s danou osobou je nutné pouze ztotožnění pacienta vůči registru obyvatel. Souhlas přístupu lékařů a dalších osob k záznamu není třeba udílet. „Sdílený lékový záznam funguje na principu opt-out, neboli automatického sdílení s lékaři a lékárníky. Pacienti jsou tak chráněni automaticky, aniž by museli do aplikace vstupovat,“ popsal mluvčí ministerstva zdravotnictví Martin Novotný.

Souhlas lze odebrat

Pokud pacient nechce, aby k záznamu měl lékař či lékárník přístup, může souhlas odebrat, a to prostřednictvím webové aplikace či zasláním písemné žádosti na adresu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Lze tak učinit plošně či udělit souhlas jen konkrétním lékařům a lékárníkům.

Mnoho lidí však nyní ani neví, že přístup k datům nyní lékařům a lékárníkům umožňuje. „Tato informace se ke mně vůbec nedostala. Zpřístupnění dat mi ale nevadí,“ míní třeba důchodkyně Jana Řičánková.

Přístup do systému je navíc komplikovaný. Pacient musí buď již vlastnit nový elektronický občanský průkaz, nebo si zřídit účet na portálu národního bodu pro identifikaci a autentizaci. Poté je nutné navštívit s občanským průkazem kontaktní místo Czech point a účet ověřit. Následně pacient ověří telefonní číslo. Až poté může přejít do aplikace eRecept a přístup k lékařskému záznamu odepřít. V aplikaci si také může zobrazit, kdo a kdy si jeho záznam otevřel. Lékařům zatím přístup zakázalo asi 2 300 lidí, lékárníkům zhruba 2600.

Telemedicína už není luxus. Epidemie urychlila rozvoj léčení na dálku

„Získání přístupových údajů a první přihlášení do aplikace eRecept je možná méně komfortní, ale splňuje ty nejpřísnější požadavky na zabezpečení a ověření identity, abychom lékový záznam zobrazili skutečně jen tomu pacientovi, ke kterému se lékový záznam váže,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Martin Novotný. Další přihlášení jsou však podle něj již jednodušší.

Spolu se zpřístupněním lékařského záznamu SÚKL spustil v červnu i načítání e-receptu z občanského průkazu a pasu. Systém měl první den téměř okamžitě výpadek, pár hodin nefungoval. Výdej léků přes SMS či vytisknutý recept však ohrožen nebyl. Na svém Twitteru na to upozornila Česká lékárnická komora.

Na vyřizování e-receptů přes SMS zprávy si lékárníci stěžovali. Problém byl u starých typů mobilních telefonů, třináctimístné kódy totiž museli přepisovat ručně. Vydávání léků na občanský průkaz proto vítají.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video