Důvěra Čechů v armádu stoupá

  14:20aktualizováno  14:20
- Důvěra veřejnosti v českou armádu stoupá a zároveň klesá podíl těch, kteří jí nedůvěřují. Nedůvěru k armádě má nyní jen 38 procent občanů, 50 procent jí věří. Policii důvěřuje 46 procent, avšak nedůvěru vyjadřuje stále nadpoloviční polovina respondentů - 51 procent lidí.

Vyplynulo to z průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění, který na přelomu ledna a února dotázal 1036 občanů.

Důvěra v armádu je nejvyšší od roku 1994, kdy ji podporovalo 35 procent lidí a 57 procent nedůvěřovalo. Důvěra v policii byla nejvyšší na začátku roku 1993, kdy jí podle IVVM věřilo 49 procent občanů.

Trend růstu důvěry k armádě je patrný už od roku 1997.

Nejčastěji o ní mají dobré mínění vysokoškoláci, lidé z jižní Moravy a lidé s dobrou životní úrovní. Nedůvěřují jí ve větší míře muži, studenti a učni.

Policistům více důvěřují vysokoškoláci, kvalifikovaní zaměstnanci, lidé s dobrou životní úrovní, občané z menších měst do velikosti 20 tisíc obyvatel a příznivci Unie svobody. Nedůvěřují jí především lidé z velkoměst, dělníci, lidé se špatnou životní úrovní a voliči KSČM.

Zatímco soudům věří pouze 32 procent respondentů, církvím 32 procent a 37 procent odborům, médiím důvěřuje plných 67 procent respondentů.

Český statistický úřad získal důvěru 56 procent dotázaných.

Do Ústavy by se mělo zasahovat jen výjimečně

Velká většina lidí soudí, že do Ústavy by se mělo zasahovat jen výjimečně, nebo nejlépe vůbec.

Jen 15 procent je přesvědčeno, že Ústava se může měnit kdykoliv je potřeba. Navíc 63 procent dotázaných podezírá ODS a ČSSD, že si změnou Ústavy jen chtějí upevnit moc.

Počet příznivců trestu smrti klesl na historické minimum

Podíl lidí, kteří souhlasí s obnovením trestu smrti, letos klesl na historické minimum. Nyní má podporu 61 procent dotázaných občanů, nesouhlasí s ním 26 procent.

Nejvíce příznivců měl absolutní trest v letech 1992 a 1994, kdy se pro něj vyslovily tři čtvrtiny respondentů. Přelom nastal v roce 1995, kdy si znovuzavedení trestu smrti přálo 67 procent dotázaných občanů, a až do loňského roku zůstával tento podíl prakticky stejný.

Trest smrti nyní prosazují zejména obyvatelé menších obcí, respondenti ve věku od 30 do 44 let a přívrženci KSČM. Naopak stoupenci KDU-ČSL patřili k nejčastějším odpůrcům obnovení trestu smrti. Téměř polovina lidí, kteří věří v Boha, trest smrti podporuje.

Nejvíce zastánců trestu smrti, konkrétně 57 procent dotázaných, ho zdůvodňuje potřebou přísněji trestat brutální zločiny. Pětina lidí soudí, že dosavadní tresty jsou málo účinné, desetině respondentů vadí vysoké finanční náklady na dlouholetá věznění vrahů a osm procent občanů si od trestu smrti slibuje snížení kriminality.

Odpůrci absolutního potrestání nejčastěji argumentují nebezpečím justičního omylu (48 procent) a tím, že člověk nemá právo ukončit jiný lidský život (36 procent). Dalších třináct procent dotázaných je přesvědčeno, že trest smrti nemá vliv na vývoj kriminality.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Lékaři bojkotují e-neschopenky, systém je prý nefunkční politický handl

lékař počítač e-neschopenka

E-neschopenky se potýkají s problémy. V ideálním případě má pacient přijít a dostat od doktora neschopenku. Tu by si...

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz