Diskuze

Češi žijí déle. Za sto let se jejich život protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. Děje se tak díky lepšímu zdravotnímu stavu, napomáhá tomu i aktivní život seniorů. I když se život prodlužuje, je v ČR stále kratší než v jiných vyspělých zemích.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Neruda popisuje v té básničce morbus Parkinson, ten však není tak příliš častý. Nejčastěji postihuje českou populaci diabetes II typu, zpravidla spojený s obezitou. Ten se ještě před 1970 jenom zřídka diagnostikoval, dnes máme řadu přístrojů, kterými lze průběh sledovat. Druhá metla stáří je koronální nemoc, kornatění cév, v ČR často v souvislosti s vysokým stavem cholesterinu. Podobně i Alzheimer, díky přibývajícímu věku se počet onemocnění stává významným faktorem. Stáří také přináší vyšší riziko rakoviny, také častý důvod hospitalizace.

Logika ovšem říká, zdravý starý člověk neumírá, umírá se jenom na nemoc. Komu se nemoc vyhne, nebo se dá vyléčit, ten má naději na třímístné stáří. V Bavorsku těch stoletých jsou už desítky ročně, pokud vyhodnotíte úmrtní oznámení v novinách.

Vegáni, vegetariáni a bio sice zkouší svůj osud ovlivnit, vypadá to však spíš na zcela banální okolnosti, jako dostatek pohybu, střídmost v jídle i v pití a hlavně psychické zdraví. I ve stáří potřebujete proteiny, čili bílkoviny a vitaminy. takže vyváženou a chutnou, pravidelnou stravu přiměřenou tělesné činnosti.

Pravidelnost a životospráva jsou ve stáří nutné. Cestování škodí, práce na zahrádce prospívá.

1 0
možnosti
MD

Tady je vidět, jak je statistika zkreslující věda. Člověk by myslel, že Češi před sto lety se sotva dožili 50ti let. Problém je v tom, že tehdy byla kojenecká úmrtnost více než 25%, takže pěkně srážela průměrný věk dožití. Tzn. ti co přežili dětství, klidně mohli žít do 70ti. Ale v průměru se všichni dožili 50:o) Je fakt, že problém byl tehdy také v lécích, takže banality člověk řešil tím, že se musel sám vykurýrovat svépomocí nebo použitím bylin, žádná chemie moc neexistovala (leda tak arzenik na trávení nepohodlných lidí:o)).

0 0
možnosti

Přesně proto se také běžně uvádějí statistiky průměrného věku dožití po dosažení určitého věku.

0 0
možnosti
Foto

Demagogie. V současnosti diskuse o vyšším dožití především předchází úvahám o pozdějším odchodu do důchodu. Přitom docela nedávno nám stačilo mít odpracováno 25 let, aby jste měl nárok na starobní důchod. Nu dnes se máme lépe, takže je nutné odpracovat 35 let, aby jsme se domohli téhož a pořád to nestačí. Otázkou je, kdo svůj život doopravdy žije, nebo jen přežívá. Lidé mnohdy spolu ani nežijí, jako spíše vedle sebe. To potom těch 30 let uběhne jako voda a znenadání se přihlásí neduhy vyššího věku a vy slyšíte, že máte nárok na důchod až o dalších 10 let později. Další důvod pro mladé opustit svou vlast a jít do světa, vydobýt si zdánlivé jistoty na stáří. Protože jistotu nemáte nikdy. Vše je pouze o hypotetické budoucnosti. A právě tak bychom přemýšlet o ní měli a úzkostlivě nezatěžovali svou mysl majetnictvím. Život přece není o hamižnosti, ale o možnostech, kterak využít prostředků k poznání a obohacení sebe a bližních i pro náš skvělý pocit, že i našim přičiněním můžeme ovlivnit jejich pouť životem dobrým směrem. I když ne vždy se nám to podaří a mýlíme se. Nejsme jednoduše vševědoucí. Snaha kráčet vpřed se zdviženou hlavou, je to, k čemu naše úsilí směřuje. Nebo by alespoň mělo. Současnost nás ovšem zrazuje a změny které přichází jsou natolik rozporuplné, že vyznat se ve vývoji dokážeme jen s Boží pomocí. A Bůh, o kterém tu a tam pochybujeme že je, řídí naše kroky jen tak, abychom věřili, že naše rozhodnutí, jsou jen naše. Ona i naše jsou do té míry, pokud nevykročíme do temných zákoutí úmyslně a s přesvědčením, že náš vlastní prospěch je nadřazený prospěchu ostatních. Protože kráčíme-li dál, pak už jsme v tom sami a nepomůže nám, než pokání a zpytování svědomí. Protože chvíle, kdy se dostaneme do bodu, kdy každé naše rozhodnutí je zlé, je znamením, že dál už je doopravdy jen na nás, jak moc jsme pochybili.

0 0
možnosti
PL

No, Michael Jackson taky tvrdil, že bude žít do 150. Byl kvůli tomu vegetarián a podstupoval jakési inhalace "kyslíku". A dnes vidíme, jak to dopadlo...

0 0
možnosti
JM

Není to prodloužení věku hlavně tím, že poslední válka na území ČR skončila v roce 1945? :-)

0 0
možnosti
JK

Záleží na tom, na jaký údaj se díváte.

0 0
možnosti
JT

Článek je plný "knížecích rad", ale průměrný Čech si stále ničí zdraví v práci více než průměrný západoevropan. Pak si nakoupí jídlo druhořadé kvality, protože na dražší nemá a jde regenerovat s cigárem na gauč nebo do hospody, aby zítra vstal a opět se mohl nechat opotřebovávat svým (často zahraničním) zaměstnavatelem. Myslím si, že rozdíl v rychlosti úbytku zdraví v závislosti na věku je dán primárně celoživotním pracovním zatížením.

0 0
možnosti
JS

J81o36s41e50f 58S71u94k

22. 5. 2019 10:09

přezkoumání zdravot. stavu ve vyšším věku je racionální pragmatické bezpečnostní opatření státu a je v zájmu všech řidičů, i těch vitálních sedmdesátníků..Podobně jako je rozumné nepouštět děti za volant..

1 0
možnosti
LS

Jedli málo a celkem kvalitně. Dnešní šmakuládová generace dá s bídou 50.

1 1
možnosti
ID

V Dědově míse nedělal chlapec dědovi koryto, dělal ho chlapcův otec.

0 0
možnosti
JL

..... I když se život prodlužuje, je v ČR stále kratší než v jiných vyspělých zemích. ..a divíte se ? To co mají konzumovat často lidé z tzv. bývalých států sociasmu by na západě nikdo nejedl...

1 4
možnosti
IV

A lidé v postkomunistických zemích jsou vycepování "držet hubu a krok". Takže si ten odpad nechávají líbit.:-(

3 1
možnosti