Nejvíce ohrožení jsou lidé z měst a nezaměstnaní. Ilustrační foto

Nejvíce ohrožení jsou lidé z měst a nezaměstnaní. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Drogy ovládly hlavně města a nezaměstnané

  • 32
Nejčastěji propadají drogové závislosti lidé ve velkoměstech a krajích s vysokou nezaměstnaností. Ukazuje to mapa MF DNES, která srovnává české kraje podle počtu léčených narkomanů a drogových trestných činů.

INFOGRAFIKA:
Drogová mapa ČR
ČTĚTE TAKÉ:
Ministerstvo navrhlo tresty podle tvrdosti drog

Kdyby chtěl člověk ochránit své děti před drogami, raději by se měl odstěhovat někam na odlehlou vesnici ve východních Čechách. Vyhnout by se měl naopak Praze či Ústí nad Labem.

Vyplývá to z "drogové mapy" ČR, kterou sestavila MF DNES. Reportéři sledovali, ve kterých regionech policisté řeší nejvíce drogových trestných činů a kde se léčí ze závislostí nejvíce pacientů, ať už ambulantně, nebo na nemocničních postelích.

Na prvních místech mezi nejpostiženějšími regiony se ve všech ukazatelích střídají Praha, Ústecký kraj, jižní Morava, střední Čechy. Mezi "nejčistšími" naopak figurují Zlínsko, Pardubicko, Vysočina a Hradec Králové.

Skrýš ve velkém městě
Nejvíce se s drogami potýkají Ústecký kraj a Praha. Například loni se na lůžkových odděleních psychiatrických léčeben na Ústecku podrobilo odvykací kúře 1027 lidí, pro srovnání – nejméně jich bylo v Pardubickém kraji, přesně padesát sedm.

Ambulantní léčbu v Praze vyhledalo přes sedm tisíc lidí, na Pardubicku naopak jen necelé dvě stovky.

Pozice Prahy je v těchto žebříčcích celkem jasná. Lidé, kteří mají problém se závislostí, se zákonem nebo s obojím, se vždycky snaží "schovat" ve velkém městě. V Ústeckém kraji hraje roli nezaměstnanost.

"Na Ústecku žije hodně lidí s nízkým vzděláním. A drogy jsou tu dostupné. Například o Teplicích je známo, že tam mají základnu drogové mafie. Teplice jsou také lázně a sjíždějí se tam bohatí cizinci, kteří jsou ochotni drogy koupit," říká Lubomír Šlapka, šéf mosteckého protidrogového centra.

Viktor Mravčík z Národního monitorovacího střediska pro drogy ještě připomíná, že sever byl v polovině devadesátých let prvním regionem, kam se třeba heroin rozšířil z Prahy, jinými slovy, že tam fetování má největší "tradici". Vedení Ústeckého kraje proto považuje boj proti drogám za jednu z priorit a vypracovalo "Akční plán protidrogové politiky do roku 2009".

"Cílem plánu je lépe koordinovat činnost protidrogových center," uvedl ústecký protidrogový koordinátor Jiří Mach.

Na vsi se dealer neuživí
Nejméně dosud drogy zasáhly Pardubický kraj. Podle lékaře Viktora Mravčíka má charakter venkova a klasické drogy jsou tam hůře dostupné. Lidé tam také žijí v menším stresu.

"Chrání je od drog také velká vzdálenost od Prahy či Brna, kde se návykové látky naopak prodávají nejvíce," míní Mravčík.

Pardubicko méně zamořují drogy i proto, že se méně nabízejí veřejně, tamější scéna je hodně uzavřená. "Toxikomani si drogu sami vyrábějí a užívají. Dealery nepotřebují, a proto se na nízké úrovni v kraji drží i drogová kriminalita," řekl lékař Jakub Minařík, který drogovou scénu na Pardubicku zkoumal.

Nejvyšší ceny jsou u hranic
Reportéři MF DNES zjišťovali i ceny, za které se dají drogy v různých částech země koupit. Nejdražší jsou tam, kde se dají prodat i cizincům, to znamená u hranic s Německem a Rakouskem. Z toho vyplývá například i vysoká cena v jinak drogami příliš nezasaženém Jihočeském kraji. Tam dosahuje cena gramu pervitinu až 1500 korun. Nejlevněji se prodává za 400 korun v Hradci.

V Česku je odhadem asi 35 tisíc lidí závislých na tvrdých drogách. Z toho 1927 lidí loni leželo v psychiatrických léčebnách a snažilo se zbavit se závislosti. Ambulantně se nechalo ošetřit 17 tisíc lidí. Nejrozšířenější českou tvrdou drogou je pervitin.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video