Děti s obědy zdarma mají lepší školní docházku, jejich počet vzrostl

  17:00aktualizováno  17:00
U dětí z chudých a sociálně slabých rodin s dotovanými obědy se zlepšila školní docházka, ukázala analýza Nadace Open society fund (OSF). Zároveň se počet dětí ve školkách, které se mohou zadarmo najíst, zvýšil o 37 procent. Všechny kraje ale nemají zájem zapojit se do programu ministerstva práce a ministerstva školství.

Tisková konference k obědům zdarma v předškolním a základním vzdělávání (30.8.2017). | foto: iDNES.cz

Rodiče dětí ze sociálně vyloučených a chudých rodin nemusí platit školkovné, platbě za stravné se ale nevyhnou. Děti, jejichž rodiče mají problémy s placením obědů, chodí asi do čtyřiceti procent školek a škol. Více se tento problém objevuje na základních školách, což je zřejmě způsobeno povinností školní docházky.

Podle Lucie Pleškové z Nadace OSF se dá ovšem očekávat, že se od září zvýší také podíl dětí, které budou mít potíže s placením obědů i ve školkách, vzhledem k zavedení předškolního vzdělávání.

Pozitivní dopady dotovaného stravování podle analýzy hodnotí až tři čtvrtiny dotázaných ředitelů mateřských a základních škol. Ředitelé především vyzdvihují zlepšení docházky dětí z chudých rodin a zároveň jejich lepší socializaci. Ve školkách se výrazně zlepšily i školní výsledky dětí.

Sociolog Daniel Prokop z agentury Median, která analýzu zpracovávala, ve středu na tiskové konferenci podotkl, že nejhorších výsledků ve vzdělávání často dosahují právě děti z těchto rodin. „Výzkumy z Ameriky ukazují, že příčinou je i špatné předškolní vzdělání,“ podotkl Prokop.

„Současný systém sociálně vyloučené příliš nemotivuje, aby děti do mateřských škol posílali. Tyto děti pak mají nižší šanci, že se vymaní z bludného kruhu sociálního vyloučení,“ uvádí analýza. „Překážkou pro zapojení do programu může být i postoj ředitelů mateřských škol, kteří by při přetlaku žadatelů o místo ve školce zohledňovali kromě věku i pracovní aktivitu rodičů,“ doplnila Lea Michalová z Medianu.

Dotované obědy

V současnosti existují dva souběžné státní programy, které dětem obědy platí. Program ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) poskytuje stravné zdarma dětem od tří do patnácti let, je financovaný z evropských zdrojů a fungovat má do roku 2020. „Mezi jeho podmínky patří to, že dítě nesmí mít neomluvené absence a zároveň musí jeho rodiče pobírat dávky v hmotné nouze alespoň tři měsíce,“ vysvětlila Michalová. Příští rok zajistí ministerstvo obědy pro zhruba deset tisíc dětí.

Oproti tomu program financovaný z rozpočtu ministerstva školství (MŠMT) mohou využít pouze základní školy, na jejichž žáky je zaměřený. Každý rok také záleží, kolik ministr školství uvolní peněz na dotování stravného.

„Program MPSV není plošně využíván. Zjistili jsme, že mezi výzvou programu a pomocí pro konkrétní dítě stojí řada aktérů, kteří mohou zapojení bránit,“ řekla Plešková. Nejčastěji to jsou kraje, které se do výzvy nezapojí a přitom to musí byt oni, kdo žádá o dotaci.

Ve školním roce 2015/2016, kdy začal program MPSV fungovat, se do něj přihlásily pouze Liberecký a Jihomoravský kraj. Nyní se k nim připojilo dalších šest krajů - Plzeňský, Karlovarský, Královehradecký, Jihomoravský a Moravskoslezský kraj, společně s Prahou a Vysočinou. „Výzva je stále otevřená, kraje se do ni mohou zapojit,“ vyzvala Plešková.

Duplicitní dávky, soudí kraj

Všechny kraje ovšem nemají o zapojení do programu zájem. Například Ústecký kraj vidí hlavní překážku v zaměření programu, kdy je pomoc poskytovaná pouze chudým rodinám, které docházejí na Úřad práce. Podle něj by ji měly získat hlavně matky samoživitelky.

Jako další problém vidí to, že lidé v hmotné nouzi mají již jiné dávky, ze kterých by měli obědy platit a dochází tak k duplicitní pomoci. „Podpora by měla směřovat k těm, kteří na dávky nemají z nějakého důvodu nárok,“ soudí zástupce Ústeckého kraje z odboru školství.

Některé školy se domnívají, že zapojení do programu je zbytečné, protože chudí dávky často zneužívají a kupují si raději cigarety než alkohol, než aby dětem zaplatily obědy. „Oba programy posílají peníze přímo vzdělávacím zařízením, takže je velmi malá šance na zneužití, jak se někteří obávají,“ vyvrací pochyby Michalová.

Problematika se údajně netýká jen chudých rodin v sociálně vyloučených lokalitách. Podle Eurostatu žije dvacet procent českých dětí v ohrožení příjmovou chudobou. Obědy zdarma by ve školkách mohlo dostávat zhruba sedmdesát tisíc dětí, které tam již chodí, uvedla ČTK.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Příští týden bude počasí jako na houpačce: v pondělí 26 stupňů, ve středu 16

Ilustrační snímek

V následující čtyřech týdnech začnou teploty pozvolna stoupat. Budou se však pohybovat na průměru obvyklém pro dané...

Akrobatický speciál a gripen: Šonka s Kardošem předvedli v Čáslavi unikátní show

Martin Šonka v akrobatickém speciálu a Ivo Kardoš v nadzvukovém gripenu v...

Otevřený den na 21. základně taktického letectva u Čáslavi vyvrcholil unikátní show. V ní se předvedl akrobatický...

Minus šest tisíc učitelů. Absolventi vysokých škol volná místa nezaplní

Ilustrační snímek

Školství čeká v příštích letech vlna odchodů do důchodu, učitelů je každým rokem méně. Už nyní jich chybí na školách...

Najdete na iDNES.cz