Na silnicích letos zemře méně lidí, předpokládá strategie bezpečnosti

  18:09aktualizováno  18:09
Národní strategie bezpečnosti silničního provozu předpokládá pro rok 2019 maximálně 362 usmrcených při dopravních nehodách. Loni zemřelo na českých silnicích 571 lidí. Těžké zranění pak utrpělo 2 406 účastníků provozu, což je o 67 více než v roce 2017, uvedlo v pátek Centrum dopravních informací.

Tragická dopravní nehoda u Drslavic. | foto: Policie ČR

Hlavní příčinou nárůstu zranění byla nepřiměřená rychlost, výrazný meziroční nárůst byl evidován u motocyklistů a chodců. Pro splnění cíle národní strategie by letos počet mrtvých i těžce zraněných musel klesnout zhruba o 200.

Pro rok 2019 předpokládá Národní strategie bezpečnosti silničního provozu  maximálně 362 úmrtí a 2 222 těžce zraněných.

Pokles lidí usmrcených při dopravních nehodách se přitom o více než 200 snížil pouze v roce 1998. V případě těžkých zranění je takový pokles častější, naposledy se statistika snížila v roce 2017 o 241.

Dopravní nehody v České republice
Rok Počet mrtvýchPočet těžce zraněných
2018 571 2 406
20175022 339
2016545 2 580
20156602 540
20146292 762
Zdroj: Centrum dopravního výzkumu

Strategie bezpečnosti silničního provozu na období 2011 až 2020 je materiálem ministerstva dopravy a vytyčuje cíle a opatření směřující ke snížení nehodovosti.

Fotogalerie

Hlavním cílem je snížit do roku 2020 počet usmrcených v Česku na úroveň průměru evropských zemí a současně proti roku 2009 snížit počet těžce zraněných o 40 procent. Cíle strategie se ale dlouhodobě nedaří plnit. Pro rok 2020 strategie počítá s 333 usmrcenými a 2 122 těžce zraněnými.

Podle ročenky nehodovosti za rok 2017 připadalo v Česku na milion obyvatel 54 lidí usmrcených při dopravních nehodách. Evropský průměr byl 49 usmrcených. Česko se nacházelo v polovině pomyslného žebříčku, nejpříznivější situace byla ve Švédsku (25) a nejhorší v Rumunsku (98).

Potenciál ke snižování statistik je podle centra stále nevyužitý. Nová auta jsou sice zpravidla bezpečnější než před 20 lety, umírají v nich ale nepřipoutaní lidé.

Vysoké jsou podle centra počty usmrcených i těžce zraněných cyklistů, kteří nepoužili přilbu. Fatální jsou i následky nehod „neviditelných“ chodců, v desetině případů se pak dlouhodobě na všech usmrcených podílí alkohol.

Při dopravních nehodách zemřelo nejvíce lidí za poslední tři roky

„Především je třeba, aby si uvědomil každý účastník silničního provozu svou vlastní odpovědnost, a to nejen ve vztahu k vlastní bezpečnosti, ale bral také ohledy na ty ostatní,“ zdůraznilo centrum.

V loňském roce byl velmi výrazný nárůst počtu usmrcených i těžce zraněných ve Středočeském kraji, nejvyšší relativní nárůst těžce zraněných byl v Jihomoravském kraji.

Bilance se zvýšila v závěru roku. Pět lidí zemřelo 23. prosince, dva z nich při srážce převozové sanitky a osobního auta u obce Nové Heřminovy na Bruntálsku. Na Mělnicku pak zemřel řidič auta, které na Silvestra sjelo do rybníka.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší je nejvyšší v historii, zjistili vědci

Země z vesmíru (ilustrační snímek)

V sobotu 18. května se dostalo průměrné množství CO2 v atmosféře na hodnotu 409,73 počtu částic z milionu, což je...

Turecko je důležitý partner, ale dnes do EU nepatří, řekla Charanzová

Lídryně ANO do eurovoleb Dita Charanzová v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel....

Hnutí ANO vstupuje do evropských voleb v čele s europoslankyní Ditou Charanzovou a heslem „Česko ochráníme. Tvrdě a...

Pomoc Šmída dál vyvolává kritiku. Kéž by to byl standard, oponují Piráti

Zleva předseda bezpečnostního výboru Radek Koten, první náměstek ministra...

Vnitřní kontrola Národní centrály proti organizovanému zločinu stále prověřuje okolnosti spolupráce detektiva Jana...

Najdete na iDNES.cz