Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

DOKUMENT: Dopis šéfredaktorů Senátu

  • 9
Šéfredaktoři osmi předních českých médií žádají dopisem zákonodárce, aby ještě zvážili přijetí novely trestního řádu a trestního zákona, která zakazuje zveřejňování odposlechů. Autorům článků, kteří odposlech zveřejní, by podle návrhu hrozilo až pětileté vězení a pokuta pět milionů korun. Přečtěte si dopis Senátorům v celém znění.

Vážený pan MUDr. Přemysl Sobotka
Předseda Senátu Parlamentu České republiky

Vážený pan Doc. JUDr. Petr Pithart
1. místopředseda Senátu Parlamentu České republiky

Vážený pan Jiří Oberfalzer
Předseda Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky

V Praze, dne 11. 11. 2008

Vážený pane předsedo, vážení pánové,
obracíme se na Vás ve věci návrhu zákona schváleného Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky dne 31. 10. 2008, kterým má dojít k novelizaci zejména trestního řádu a trestního zákona.

Předmětná novela mimo jiné zcela zakazuje zveřejňování jakýchkoliv údajů z policejních odposlechů a také zveřejnění informace o tom, že odposlechy byly prováděny. Případné zveřejnění takové informace je pak široce sankcionováno, mimo jiné i trestním postihem.

Přitom výše uvedené zákazy byly do novely doplněny na poslední chvíli v rámci pozměňovacího návrhu, aniž byly předmětem jakékoliv debaty.

Dovolte nám, abychom vyjádřili hluboké znepokojení jak nad obsahem tohoto zákona, tak nad způsobem, jakým byl Poslaneckou sněmovnou přijat. Jde o zásadní zásah do činnosti médií a zároveň o nejvýznamnější změnu v oblasti mediálního práva od roku 2000, kdy byl přijat současný tiskový zákon.

O to více zarážející je, že tato změna byla přijata bez jakékoliv diskuse se zástupci odborné veřejnosti (médií, Syndikátu novinářů, Unie vydavatelů apod.). Domníváme se přitom, že přijetí takto široce koncipovaného zákazu zveřejňování informací získaných v rámci odposlechů není nijak odůvodněno.

Pokud snad motivem změny zákona byla snaha ochránit fyzické osoby před zveřejňováním informací získaných z odposlechů tam, kde zveřejnění takových informací nebylo ve veřejném zájmu, musíme poukázat na to, že takové jednání je českým právem zakázáno již podle současné právní úpravy.

Bohužel jak doba přijetí této novely, tak způsob, jakým byla navržena, vyvolávají domněnku, že jde o pokus znemožnit médiím odkrývat závažné případy korupce a dalšího společensky závažného chování veřejně činných osob včetně politiků.

Takový přístup našich zákonodárců by však byl z hlediska dalšího vývoje v naší zemi nanejvýš nebezpečný, neboť by zásadním způsobem zasahoval do základních práv a svobod (zejména svobody projevu a práva svobodně šířit informace) garantovaných jak ústavním pořádkem České republiky, tak mezinárodními úmluvami, kterými je ČR vázána.

Rádi bychom Vás proto požádali, abyste přezkoumali tento návrh zákona a zvážili, zda je takto široce koncipovaný zákaz slučitelný s demokratickým státním zřízením naší republiky. Signatáři tohoto dopisu jsou přesvědčeni, že tomu tak bohužel není.

Zároveň si Vám tímto dovolujeme nabídnout možnost společného setkání senátorů se zástupci našich médií, na němž by bylo možné celou problematiku podrobně a odpovědně prodiskutovat.

V této souvislosti zdůrazňujeme, že média, jež máme tu čest zastupovat, jsou plně připravena podílet se na veřejné diskusi na téma, zda by nemělo dojít k jistému omezení v možnosti zveřejňovat informace získané z odposlechů, a plně připravena odůvodnitelná omezení v tomto směru (ať již formou samoregulace či – v případě, že se samoregulace ukáže neúčinnou – státního zásahu) snášet a aktivně prosazovat. Nepovažujeme však za ideální takto široce koncipované omezení přijaté bez jakékoli debaty.

Věříme, že tento náš dopis a také osobní diskuse s námi a zástupci našich médií mohou pomoci Vám i ostatním senátorům pochopit i názor médií a veřejnosti na výše uvedenou problematiku (která ostatně představuje jak po stránce právní, tak po stránce etické velice komplikovaný soubor otázek).

Pro úplnost dodáváme, že jisté sporné otázky vznikají i u výkladu ostatních institutů v navrhovaném zákoně uvedených. Také tyto nejasnosti by mohly být předmětem eventuálního společného setkání.

Dovolujeme si vyjádřit naději, že Senát splní svou úlohu strážce demokracie a neumožní prosadit parciální zájmy několika jedinců, kteří se snad cítí dotčeni informacemi zveřejněnými o jejich aktivitách.

Dovolujeme si Vás proto tímto požádat o odložení projednávání zmíněné zákonné úpravy do doby, než proběhne příslušná diskuse s odbornou veřejností. Jsme připraveni se takové diskuse velmi aktivně zúčastnit či napomoci s její organizací.

Předem děkujeme za Vaši spolupráci.
S přátelským pozdravem
Šéfredaktoři

Robert Čásenský (MF DNES)
Veselin Vačkov (Lidové noviny)
Petr Šimůnek (Hospodářské noviny)
Zdeněk Porybný (Právo)
Martin Ondráček (zpravodajství TV Nova)
Pavel Šafr (Reflex)
István Lékó (Euro)
Martin M. Šimečka (Respekt)

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video