Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jan Karásek

Do české policejní uniformy se chystají Vietnamci i Ukrajinci

  • 231
Přes padesát Poláků, Romů, Ukrajinců a Vietnamců se přihlásilo ke studiu na Střední policejní škole v Holešově. Ohlas projektu Policie pro všechny, který má do řad policie vtáhnout právě příslušníky národnostních menšin, tak předčil očekávání.

"Jsme velmi spokojeni, ten zájem je ohromný. Z národnostních menšin se nám navíc hlásí dost solidních studentů s dobrým prospěchem," řekl mluvčí školy Andrej Rohál. "Letos přijmeme celkem devadesát dětí. Původně jsme měli představu, že dětí z menšin přijmeme kolem dvaceti. Pokud ale budou šikovní a uspějí v testech, může jich být víc," dodal.

Na konci minulého týdne evidovala policejní škola, která je fakultní školou zlínské Univerzity Tomáše Bati, celkem 52 přihlášek. Toto číslo ale nejspíš není konečné. Uzávěrka přihlášek totiž byla v sobotu 15. března, kdy se navíc v policejní škole pořádal den otevřených dveří.

Uchazeči, kteří projdou testy, budou přijati do řádného studia. Žádný privilegovaný status mít ale nebudou. "Nebudou chodit do žádné speciální třídy," upozornil koordinátor projektu Stanislav Daniel. "Budou rozptýleni do tří tříd čtyřletého maturitního studia."

O tom, kolik příslušníků menšin škola nakonec přijme, rozhodnou podle něj až přijímací zkoušky. Ty se uskuteční v pondělí 21. dubna. Autorem projektu Policie pro všechny je ředitel holešovské policejní školy, vrchní policejní rada Jiří Veselý.

Škola letos otevře celkem tři třídy prvního ročníku nového studijního oboru Bezpečnostně právní činnost. Ve spolupráci s krajskými samosprávami, úřady práce nebo romskými aktivisty škola vytipovala a oslovila vhodné zájemce o studium.

Ty, co si podali přihlášku, chce škola v krátkém kurzu připravit na přijímací pohovor. Úspěšní uchazeči pak budou studovat všeobecně vzdělávací předměty, dva světové jazyky, právo a kriminalistiku a práci s počítači. Součástí studia je i intenzivní tělesná příprava.

Projekt přijel v listopadu do Holešova podpořit i ministr vnitra Ivan Langer. "Česká společnost bude pestrobarevnější než dosud, musíme se na to připravit," řekl tehdy.

Holešovský nápad už budí zájem odborníků. Na pozvání kroměřížské poslankyně Michaely Šojdrové o něm Stanislav Daniel včera v parlamentu přednášel na semináři vzdělávání romských dětí u nás, kterého se účastnil i ministr školství Ondřej Liška.