V Ostravě policie radikály zastavila, v Plzni poklidně prošli městem

  14:20aktualizováno  19:53
Dvě demonstrace svolali organizátoři ve státní svátek do Ostravy. Ve 14 hodin měli na Prokešově náměstí sraz radikálové, ve stejnou dobu začalo opodál na náměstí Svatopluka Čecha shromáždění romských, církevních a neziskových organizací. Protestovalo se i v Plzni a Českých Budějovicích.

Protestující chtěli do Přívozu, cestu jim zahradili policejní těžkooděnci. (28. října 2013) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Na Prokešově náměstí se shromáždilo asi 200 mladých účastníků s radikálními názory. Následovaly plamenné projevy typu "musíme se spojit, když policie hájí jenom Romy".

Fotogalerie

Když ve tři čtvrtě na tři projevy oficiálně skončily, vydaly se zhruba dvě třetiny účastníků na pochod směrem k Přívozu. Asi dvě stě metrů od azylového domu Na půli cesty v Sokolské ulici jim přehradila cestu policie a vyzvala je, aby se rozešli.

"Demonstranti stojí a nadávají, že k zastavení pochodu nebyl důvod, policie vyčkává," informoval z místa zpravodaj iDNES.cz. Krátce poté se účastníci pochodu začali vracet zpět k Prokešovu náměstí. "Vypadá to, že by tentokrát vše mohlo skončit nenásilně," dodal reportér.

Dav se postupně rozmělnil. Některé skupinky radikálů dvě hodiny po zahájení setkání stále neopustila chuť dostat se do blízkosti Romů shromážděných na náměstí Svatopluka Čecha v Přívozu, kam ale blokovala přístup policie. 

I Romové uspořádali svůj pochod

V Přívoze se konalo setkání s názvem Barevná Ostrava s podtitulem Za pokojné sousedské soužití - za porozumění a lásku mezi lidmi. Shromáždění začalo požehnáním. Po následném kulturním vystoupení naplánovali organizátoři mši v přívozském kostele. Obě demonstrace se konaly asi dva kilometry od sebe.

"Násilí nikdy nic nevyřešilo," uvedl biskupský vikář Vít Zatloukal, který také dorazil na náměstí. Na otázku, proč se setkání koná ve stejný čas jako sešlost radikálů, odpověděl: "Organizovalo se to zhruba před měsícem, tehdy ještě nikdo nevěděl, v kolik hodin se sejdou radikálové," doplnil.

Na skupinky radikálů, které se snažily dostat na náměstí Svatopluka Čecha, reagovali shromáždění Romové skandováním hesla "My jsme tady doma". Poté jich asi stovka za stálého skandování dopochodovala k azylovému domu pro sociálně slabé v Sokolské ulici, kde se minule udály jedny z největších konfliktů (více si můžete přečíst zde). Nakonec se kolem páté hodiny rozešli, aniž by došlo ke střetu.

I Romům policie zahradila cestu, tentokrát do centra Ostravy

Dav pochodujících a skandujících Romů pod dohledem policie upoutal pozornost kolemjdoucích. Většina se tvářila překvapeně, další si neodpustili peprné poznámky. "No, vy jste tady doma, ale my vám to z daní platíme," poznamenal jeden z přihlížejících. Když Romové došli k Azylovému domu, vydali se po chvíli nazpátek. Ostatně cestu dále do centra Ostravy jim zahradili policisté.

Protest v Českých Budějovicích

Protest byl na druhou hodinu nahlášen i v Českých Budějovicích. Sešla se však jen hrstka radikálů. Tradičně se ujal slova Jaromír Pytel, který se těchto akcí účastní jako jedna z hlavních postav.

Policie varovala už před začátkem akcí Ostravany, aby místa raději obešli velkým obloukem. "Určitě existuje velké riziko incidentů a zranění, proto vyzýváme občany, aby se těmto místům vyhnuli," upozorňovala ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Nakonec policisté zadrželi tři osoby, z toho jedna bude zřejmě obviněna z trestného činu. Jak uvedl krajský policejní šéf Tomáš Kužel, nikdo nebyl zraněn. "Celý zásah proběhl bez problémů a vše jsme zvládli," dodal policejní důstojník.

Radikálové se s policii v Přívoze střetli už na konci letošního srpna a v září v obvodu Zábřeh.

V Plzni demonstranti poklidně prošli městem

V Plzni protestovala asi padesátka radikálů proti multikulturní společnosti. Poté, co se vydali na pochod, ušli asi 200 metrů na Husovo náměstí, kde narazili na necelou stovku Romů a jejich levicově orientovaných odpůrců. 

"Oba tábory na sebe křičeli, ale policie je oddělila a nedošlo k žádné potyčce," informoval z místa reportér MF DNES. 

Demonstranti za dohledu vrtulníku a několika desítek policistů dorazili na Bory, kam vedla plánovaná trasa pochodu, odkud následně zamířili zpět na autobusové nádraží. Ve čtyři hodiny celá akce skončila.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Česko bude pomáhat v řešení migrace, řekl Petříček. Kvóty však odmítá

Kandidát ČSSD na ministra zahraničí Tomáš Petříček v diskusním pořadu Rozstřel...

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD se Česko chce podílet na společném evropském řešení migrace. Uvedl, že...

Další schůzka s prezidentem. Zeman přijme Babiše 24. července v Lánech

Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 11. července 2019 na Pražském hradě...

Vyjednávání o podobě vlády premiéra Andreje Babiše ve spolupráci s ČSSD bude pokračovat i v následujících dnech....

Rybníky i remízky. Česko dá přes miliardu na zadržení vody v krajině

Zleva ministr zemědělství Miroslav Toman, ministr životního prostředí Richard...

Česko dá možná až 1,5 miliardy korun na projekty na zadržení vody v krajině. Většina peněz půjde z Operačního programu...

Najdete na iDNES.cz