18:04

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, online reportáž z debaty prezidentských kandidátů je u konce. Děkujeme za pozornost.

18:03

„Budu se těšit zase za pět let a kdo se z publika zase objeví na pódiu,“ uzavřel debatu za pořadatele Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000.

18:01
Mirek Topolánek

„Chtěl bych Čechům vrátit hrdost,“ uzavřel Topolánek.

17:59

„Vím kde zaklepat na dveře a jak na to ,“ vzkázal na závěr Fischer. Podle Horáčkapatří naše země od počátku k Západu. „Nemůžem mít ambice patřit jinam,“ prohlásil. Podle Hilšera byhcom si měli vybírat naše partnery na Západě a v NATO. Hynke vyzval, aby v současné době Vánoc všichni „vypnuli televize“ a trácili čas s rodinami. „Hezké Vánoce,“ popřál.

17:58

Podobně se na reformování EU shodli například Hynek, Kulhánek nebo Topolánek. „Vraťme se k základům,“ vyzval.

17:53
Pavel Fischer

„Musíme se podívat jak EU funguje či nefunguje a zásadní je reforma zevnitř, neměli bychom odcházet,“ uvedl na otázku o směřování unie.

17:51

Jiří Hynek vyzval, aby země v tomto Ukrajině pomohla. Podle Hanniga má prý Ukrajina „hroznou smůlu“ na politiky. Podle Fischera se v zemi hraje o budoucnost Evropy, ale byl by otevřený. Drahoš považuje Ukrajinu za extrémně důležitou pro ČR.

17:49
Vratislav Kulhánek

„Měl bych problém, situace na Ukrajině není stabilní a komu by se dostaly do ruky,“ řekl na dotaz, zda by byl by pro dodávky zbraní na Ukrajinu.

17:38

V boji proti šíření dezinformací by nezakládali kandidáti nové úřady. Ty současné fungují dobře. Podle Horáčka by se společnost měla zaměřit na výuku kritického myšlení už na školách. Podle Hanniga by lidé nevyhledávali informace na serverech šířících dezinformace, kdyby tradičn média „nezamlčovala některé věci“.

17:35

Na dotaz,, co by řekl na prvním summitu NATO spojencům jako první slova, by vyjádřili svou podporu spojencům. Hannig by se spojenců ptal na účelné vynakládání prostředků. Hynek by zase apeloval, aby se všichni evropští členové „chytili za nos“ a začali na svou obranu konečně dávat to, co mají.

17:30

Co měli kandidáti v kvízu?
- Jak se jmenuje současný předseda voj. výboru NATO?
- Která členská země vstoupila do NATO zatím jako poslední?
- Kolik let uplyne od podpisu Severoatlantické smlouvy v průběhu druhého roku funkčního období nového prezidenta České republiky?
- Jaký je návrh rozpočtu ministerstva obrany České republiky pro rok 2018?
- Kolik má profesionálních příslušníků celý rezort ministerstva obrany České republiky?

17:29

Hilšer i Kulhánek zdůraznili účast českých vojáků v zahraničnch misích. Topolánek nebo Hynek by chtěli, aby česká armáda měla asi 30 tisíc profesionálních vojáků.

17:24
Michal Horáček

„Máme dvě brigády, ideální by byly tři, ale ani ty neumíme vybavit,“ konstatoval Horáček na otázku, jak by měla na konci prezidentského funkčního období vypadat česká armáda.

17:21

Většina kandidátů tvrdí, že by prezident měl být otázkách zahraniční politiky v souladu s vládou. Podle Hanniga ale „někdy prezident vidí dál“ s odkazem na Lisabonskou smlovu a někdejšího prezidenta Václava Klause.

17:19
Mirek Topolánek

„Po Milošovi Zemanovi bude chtít každý z nás nasměrovat zahraniční politiku zpět, tak jak šla...,“ řekl Topolánek na dotaz, jaká by měla být role prezidenta v zahraniční politice.

17:17
Marek Hilšer

„Turecko je důležitý hráč a je potřeba ho udržet a komunikovat s ním,“ konstatoval podobně jako další kandidáti. Někteří ho označili za bezpečnostní riziko.

17:15
Pavel Fischer

„Turecko je naším spojencem, alě musíme k němu být nároční,“ uvedl na dotaz, jak se divá na současnou tureckou politiku.

17:12

Například, že návrh rozpočtu ministerstva obrany České republiky pro rok 2018 činí 58,9 miliard, věděli pouze Topolánek s Horáčkem.

17:07

V krátkém vědomostním kvízu prokázali nejlepší znalosti Mirek Topolánek a Jiří Drahoš (čtyři správné z pěti). Michal Horáček a Pavel Fischer po třech správných odpovědích. Kulhánek, Hynek a Hilšer po dvou správných a Petr Hannig pouze jednu správnou dpověď.

17:03

Všichni kandidáti se shodli, že Schengenský prostor musí být lépe chráněn. Svobodný pohyb v něm pak označili za jeden ze základních principů.