Kybernetický nůž ve Fakultní nemocnici v Ostravě

Kybernetický nůž ve Fakultní nemocnici v Ostravě | foto: Onkologická klinika, FN Ostrava

V Česku přibude druhý ozařovač nádorů mozku, koupí ho vojenská nemocnice

  • 0
Po řadě let jednání pořídí Ústřední vojenská nemocnice v Praze přístroj pro cílené ozařování nádorů mozku, takzvaný CyberKnife. Jeho koupě vyjde na 160 milionů korun a půjde teprve o druhý takový přístroj v Česku. Ten první už několik let používá Fakultní nemocnice Ostrava.

Nákup přístroje CyberKnife schválila letos v dubnu po několika letech jednání přístrojová komise ministerstva zdravotnictví. Tento typ přístroje se využívá u onkologických pacientů a dokáže ozařovat s mnohokrát větší přesností.

Unikátní přístroj bude využíván zejména pro léčbu pacientů s onemocněním mozku nebo míchy. Teprve časem se ukáže, jestli se osvědčí i při ozařování jiných orgánů.

„Léčba probíhá, na rozdíl od několikatýdenní radioterapie, v jediný den a napodobuje tak chirurgický výkon,“ uvedl přednosta Kliniky radiační onkologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity při Masarykově onkologickém ústavu v Brně Pavel Šlampa. Přístroj způsobí odumření tkáně nádoru, která se během šesti až osmi týdnů změní na vazivovou tkáň.

Lékaři by měli ročně ošetřit až 250 případů

„V první fázi lékaři odhadují, že ošetří zhruba 250 pacientů s nádorem v centrální nervové soustavě za rok,“ uvedl ředitel Vojenské fakultní nemocnice v Praze ÚVN Miroslav Zavoral. Kybernetický nůž ve Fakultní nemocnici v Ostravě léčí asi 600 pacientů ročně, což je však enormní počet.  

Ostravský ničitel nádorů jede naplno. Ošetřil nejvíce pacientů na světě

O největší počet českých pacinetů s nádory centrální nervové soustavy pečují lékaři z Neurochirurgické a neuroonkologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a ÚVN. Ročně operují zhruba 400 nemocných s různými onkologickými diagnózami. 

„Zhruba 200 pacientů z nich by v naší nemocnici splňovalo indikaci k léčbě na ozařovači. Musíme je však odesílat na jiná pracoviště,“ řekla náměstkyně ředitele ÚVN Radka Kejmarová.

První pacienti by se v nemocnici mohli léčit v roce 2020

Odborníci se také shodují, že pacienti nepotřebují jen operační zákrok, ale komplexní léčbu. Nový radiochirurgický přístroj jim to umožní. 

Nemocnice pro přístroj bude muset vybudovat nové prostory, nyní má vypracovanou studii dostavby pavilonu. Letos chce stihnout ještě veřejnou zakázku na projekt a zadat tendr na pořízení přístroje. Příští rok chce vybrat zhotovitele stavby a koncem roku instalovat technologie. První pacienti by se v ÚVN mohli léčit v roce 2020.

V letech 2015 a 2016 bylo s mozkovými nádory léčeno průměrně 3 115 pacientů ročně. Téměř 40 procent z nich ve zdravotnických zařízeních Praze a nemocných přibývá. 

Zvyšují se i počty těch, kteří musí po operaci v co nejkratší době podstoupit ozařování. Z dat Národního onkologického registru ale vyplývá, že rychle se jí dočká jen asi 21 procent z nich.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video