CVVM: Lidé věří ODS, v krizi obstál Klaus

  • 568
Nejdůvěryhodnější politickou stranou je ODS. Věří jí 43 procent občanů, zjistilo CVVM. Nejvíc lidí, 69 procent, nedůvěřuje KSČM. Za působení ve vládní krizi oceňují Češi prezidenta Václava Klause a média. Nejhůř v tomto ohledu dopadl premiér Stanislav Gross a poslanci.

PŘÍLOHA: VLÁDNÍ KRIZE
jak jí rozumět ■ co bude

KSČM lidé vnímají jako nejméně důvěryhodnou parlamentní stranu. Svou nedůvěru k ní vyjádřilo v březnovém průzkumu téměř 70 procent dotázaných. Nejvíc důvěry vzbuzuje ODS. Občanským demokratům spíše nebo rozhodně důvěřuje přes 40 procent respondentů.

Třicet procent lidí důvěřuje sociální demokracii, o jedno procento méně pak lidovcům. Čtvrtina dotázaných vyjádřila svou důvěru k Unii svobody.

Všechny strany bez rozdílu ovšem mají více odpůrců než příznivců. O druhé místo v žebříčku nedůvěryhodnosti se dělí se 66 procenty ČSSD a KDU-ČSL. Nejméně nedůvěřujících zaznamenala ODS, nevěří jí více než polovina obyvatel.

DŮVĚRA K POLITICKÝM STRANÁM

důvěra

nedůvěra

ČSSD

30

66

ODS

43

53

KSČM

25

69

KDU-ČSL

29

66

US-DEU

26

61

Zdroj: CVVM, údaje jsou v procentech

Gross krizi nezvládl, míní lidé
Výzkum CVVM se zajímal i to, jak lidé hodnotí působení jednotlivých subjektů během vládní krize. U respondentů zabodoval se svými postoji prezident Václav Klaus, kladně ho hodnotilo skoro 60 procent z nich.

Zhruba stejný počet pak chválí činnost médií.

Tři čtvrtiny oslovených negativně hodnotí chování, které během vládní krize předváděl předseda vlády Stanislav Grosse. Šestašedesáti procentům respondentů se nelíbilo, jak se ke krizi postavila Poslanecká sněmovna.

HODNOCENÍ PŮSOBENÍ BĚHEM VLÁDNÍ KRIZE

kladně

záporně

Prezident

59

28

Předseda vlády

16

75

Poslanecká sněmovna

16

66

US-DEU

32

46

KSČM

31

38

ODS

27

50

KDU-ČSL

27

63

ČSSD

22

63

média

58

32

Zdroj: CVVV, údaje jsou v procentech

Z politických stran lidé nejlépe hodnotili vystupování Unie svobody a KSČM. Nejvíc negativních ohlasů, shodně 63 procent, padá na adresu ČSSD a lidovců.

Odsouzený politik by měl odstoupit
V jiném březnovém průzkumu se Centrum pro výzkum veřejného mínění zabývalo otázkou, za jakých okolností by měl politik odstoupit ze své funkce. Přes 90 procent oslovených si myslí, že politik by měl odstoupit při odsouzení za trestný čin nebo po obvinění z trestného činu souvisejícího s jeho funkcí.

O něco málo méně lidí by požadovalo odchod politika, který neoprávněně užíval akademický titul. Tři čtvrtiny obyvatel by politikovi neodpustily opileckou výtržnost nebo dopravní nehodu.

Čtvrtina lidí vidí jako důvod k rezignaci manželskou nevěru. V tomto směru jsou přísnější ženy a přívrženci KDU-ČSL.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video