Soužití Romů stále veřejné mínění označuje za problematické. Ilustrační foto

Soužití Romů stále veřejné mínění označuje za problematické. Ilustrační foto | foto: Martin Adamec, MAFRA

Čtyři pětiny lidí považují soužití s Romy za špatné, říká průzkum

Soužití Romů a ostatních obyvatel České republiky vnímá většina veřejnosti jako problematické. Ukázal to průzkum CVVM. Podle ředitele vládní Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách jsou však výsledky zavádějící.

Za špatné v průzkumu označili soužití více než čtyři pětiny dotázaných (81 procent). Za spíše dobré je označilo 15 procent lidí. Naopak jako velmi dobré hodnotí soužití s Romy jeden člověk ze sta. Ukázal to aktuálně zveřejněný průzkum CVVM, ve kterém v dubnu odpovídalo 979 lidí nad 15 let.

Výsledky průzkumu

Hodnocení vzájemných vztahů mezi Romy a ostatními obyvateli ČR v procentech

Velmi dobré 1
Spíše dobré 15
Spíše špatné 53
Velmi špatné 28
Neví 3

Zdroj: CVVM

Při zpětném ohlédnutí za průzkumy veřejného mínění lze vyčíst, že nejvíce byli lidé nespokojeni se soužitím s Romy v roce 2009, kdy je jako špatné hodnotilo 85 procent dotázaných.

Nyní je toto číslo o čtyři procentní body nižší. Naopak se soužitím bylo nejvíce dotázaných spokojeno v roce 2006, kdy ho kladně hodnotilo 22 procent dotázaných.

Aktuálně zveřejněný průzkum ukázal, že lidé hodnotí lépe vzájemné soužití, pokud mezi Romy mají přátele nebo s nimi mají dobré zkušenosti v místě svého bydliště.

Zhruba 420 lidí při dotazování uvedlo, že blízko jejich bydliště žijí Romové. Za špatné vzájemné soužití považují tři pětiny z nich (59 procent). To je v průzkumu vůbec nejvyšší číslo od roku 2001. Za spíše dobré považuje soužití 32 procent dotázaných, za velmi dobré pak čtyři lidé ze sta.

Lidé zobecňují jednu špatnou zkušenost, míní odborník

Podle většiny respondentů mají Romové horší možnosti při shánění zaměstnání, domnívají se to tři pětiny lidí. Dvě pětiny si pak myslí, že mají horší možnosti při uplatňování ve veřejném a občanském životě. Skoro polovina respondentů se naopak domnívá, že v případě získávání bydlení jsou vyhlídky Romů naopak lepší než u většinové populace.

Stejně tak jsou podle dotázaných na tom Romové lépe při hájení svých zájmů na úřadech, což uvedly dvě pětiny dotázaných.

Ředitel vládní Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Martin Šimáček soudí, že výsledky průzkumu jsou pro veřejnost zavádějící.

"Posuzují postoje ke skupině lidem, mezi kterými jsou velmi značné rozdíly. Lidé vyjadřují své postoje na základě individuálních, jednotlivých zkušeností, které potom nepřiměřeně zobecňují na celou romskou populaci. Proto to čísla průzkumu nemají žádnou vypovídající hodnotu ve vztahu k tomu, jak žijí Romové v České republice," řekl iDNES.cz Šimáček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video