ČT považuje dva členy mediální rady za podjaté

- Vedení České televize (ČT) pokládá předsedu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Josefa Josefíka a člena rady Petra Štěpánka za podjaté kvůli jejich výrokům týkajících se seriálu Třicet případů majora Zemana. Rada proto přerušila s ČT správní řízení. "Je to rada, která musí rozhodnout, zda pan předseda a pan Štěpánek jsou podjatí, což rada neučinila, protože teprve nyní se o námitce dozvěděla," řekla vedoucí úřadu rady Helena Havlíková.

Námitku o podjatosti dvou členů rady na jednání předložil právní zástupce ČT Dušan Chmelíček. Havlíková připustila, že na základě tohoto "protitahu" může ČT seriál vysílat i nadále. "Rozhodně není možné interpretovat to zahájené řízení jako nějaký zákaz ze strany rady," dodala.

"Nevím jestli je podjatost, když mám určitý názor, a ten prezentuji," řekl člen rady Petr Štěpánek. Více se k námitce ČT nechtěl vyjadřovat. Předsedu rady Josefíka se nepodařilo zastihnout.

Poslanci chtějí, aby sněmovna pokárala Českou televizi
Komise pro sdělovací prostředky přijala usnesení, v němž navrhuje Poslanecké sněmovně, aby konstatovala, že Česká televize (ČT) neplní kvůli seriálu Třicet případů majora Zemana své veřejnoprávní poslání. Pokud by televize porušila zákon dvakrát během šesti měsíců, může parlamentní komise pro sdělovací prostředky radu ČT odvolat. Šéf komise Ivan Langer i Miroslav Kučera (ČSSD) uvedli, že tak daleko celou věc nechtějí dovést. Zatím jde podle nich o důrazné varování.

Předseda ČT Jan Jirák odmítá výtky, že rada je nečinná a uvedení seriálu jen přihlížela. Rada se podle něho chystá projekt vyhodnotit ještě za jeho vysílání. Jakub Puchalský, ředitel ČT, nevidí jediný důvod nějakým způsobem něco dramaticky měnit.

Rada ani vedení ČT neměly ve sněmovně jediného zastánce. Zásadní nesouhlas s obnoveným vysíláním seriálu vyjadřovali všichni diskutující zákonodárci. Obhajobu některých členů rady a ředitele ČT Puchalského, že projekt otevírá potřebnou diskusi o minulosti republiky a zločinech komunistických represivních složek, poslanci naprosto odmítli. Uvedení seriálu naopak řada z nich označila za urážku obětí komunistického režimu.

Speciální přílohu s videoukázkami ze všech dílů seriálu o majoru Zemanovi naleznete na www.idnes.cz/ZEMAN98.

Poslanci kritizovali podle nich chabou úroveň dokumentů a mimořádně velké výhrady měli zejména k diskusím, které komponovaný večer uzavírají. Jejich úroveň hodnotili bez ohledu na stranickou příslušnost přívlastky "strašidelné, neprofesionální, trapné, diletantské".

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání: ČT porušuje zákon
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zahájila v úterý správní řízení s Českou televizí kvůli porušování zákona o vysílání. Důvody pro zahájení řízení souvisí s vysíláním kontroverzního propagandistického seriálu Třicet případů majora Zemana. Z dopisu, který generálnímu řediteli ČT Jakubu Puchalskému zaslal předseda rady Josef Josefík, vyplývá, že radě nevadí uvedení seriálu, ale způsob a pořadí, v jakém se vysílají jednotlivé pořady celého projektu.

"Chybný je nikoliv záměr vysílat tento pořad, ale praktické uskutečnění. Vadná je především dramaturgie," kritizuje Josefík.

Puchalský výtky rady odmítá: "Hodnocení dramaturgie a způsobu zpracování pořadů není zcela věcí této rady. Není to ani dáno zákonem o Radě pro rozhlasové a televizní vysílání." Jeho slova potvrzuje Jan Jirák, předseda rady České televize, která má ze zákona dohlížet na fungování této veřejnoprávní instituce. "Radě nepřísluší zasahovat do dramaturgie ani ovlivňovat obsah. Pouští se tím na pole, které jí zákon neumožňuje," upozornil Jirák.

Pokud "velká" rada během správního řízení dospěje k názoru, že ČT odvysíláním Majora Zemana skutečně porušila zákon o vysílání (aniž radní konkretizovali, kterou jeho část), má právo udělit médiu pokutu od deseti do dvou set tisíc korun. Pokud však televize poruší zákon dvakrát během šesti měsíců, může parlamentní komise pro sdělovací prostředky odvolat radu ČT. S tou odchází i generální ředitel televize - rada ČT je totiž jedinou institucí, která volí a odvolává ředitele veřejnoprávního média. A právě o to se pravděpodobně snažil šéf mediální komise Ivan Langer (ODS), když kvůli Majoru Zemanovi před nedávnem vyzval radu ČT k rezignaci.

Langrovo chování však považuje za nekorektní ministr kultury a předkladatel mediálních zákonů Pavel Dostál (ČSSD). "Není věcí předsedy mediální komise, aby radu vyzýval k rezignaci. Odvolání rady ČT se musí dít podle zákona, tímto způsobem je to nekorektní." Dostál nevyvrátil spekulace, že Major Zeman je pouze zástupný problém, za kterým by mohla být snaha politiků upevnit svůj vliv na média. "Každá politická strana na celém světě má samozřejmě zájem na tom, aby jistým způsobem média ovlivňovala," naznačil Dostál.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video