Premiér Petr Nečas

Premiér Petr Nečas | foto: Petr Topič, MAFRA

Nečas jako šéf romské vládní rady zklamal, zní kritika od jejích členů

  • 428
Očekávání Romů premiér Petr Nečas zatím nenaplnil. Ve funkci předsedy Rady vlády pro záležitosti romské menšiny je málo aktivní, myslí si její romští členové. Také jim vadí, že jednání poradního orgánu vlády bojkotují ministři.

Podle Romů se z rady nestal respektovaný orgán s jasnými výsledky, jak Nečas sliboval (více zde). "Já i ostatní členové rady pociťujeme, že pan premiér této problematice nevěnuje takovou pozornost, jakou by měl. Samozřejmě si uvědomujeme, že má na starosti důležitější témata, ale měl by k tomu přistupovat aktivněji," říká místopředsedkyně za romskou polovinu rady Lenka Balogová.

"Vůči veřejnosti to samozřejmě zvyšuje prestiž, když radě předsedá premiér. Praktický efekt to ale nemá skoro žádný," tvrdí romský pravoslavný kněz David Dudáš.  "Z premiérova působení jsem spíše v rozpacích," dodává romský koordinátor Středočeského kraje Cyril Koky. 

Rada při napětí na Šluknovsku selhala, míní Romové

Nečas nyní svou činnost v radě okomentoval stručně. "Stejně jako v ostatních vládních radách se účastním jednání, diskutuji se zástupci dané skupiny a na základě jednání nechávám vypracovat návrhy či koncepce, které se v případě Rady vlády pro záležitosti romské menšiny týkají vyloučených lokalit," vzkázal iDNES.cz premiér přes tiskový odbor. Zda se mu daří plnit svá slova z předloňského podzimu, ale neuvedl.

Podle zmocněnkyně vlády pro lidská práva a místopředsedkyně úřední části rady Moniky Šimůnkové se za poslední rok a půl poradní orgán například prosadil, aby ministr školství pravidelně informoval o vývoji inkluzivního vzdělávání.

Co je "romská vládní rada"

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny vznikla v roce 1997 pod názvem Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity. Je stálým poradním orgánem vlády, které předkládá své návrhy a podklady. Má přispívat k integraci romské komunity do společnosti a zabezpečovat součinnost státních úřadů. Polovinu třicetičlenné rady povinně tvoří Romové, druhou část ministři a další představitelé veřejné správy.

"Rada plní svůj hlavní účel, který je komunikovat s představiteli romského etnika na nejvyšší politické úrovni. Velmi podrobně se například zabývala příčinami problémů ve Šluknovském výběžku a možným řešením," říká zmocněnkyně.

Podle některých členů ale rada při řešení situace na Šluknovsku selhala. "Samotní Romové nás neustále urgovali, proč nekonáme a nezasedáme. Mimořádné jednání se nám ale nepodařilo vyvolat," říká pracovnice krajského úřadu práce Ústeckého kraje Balogová. V půli září se romská část rady sešla jen s Šimůnkovou a ředitelem vládní Agentury pro sociální začleňování Martinem Šimáčkem.

Romští členové také kritizovali fakt, že se nemohli podílet na přípravě ani připomínkování klíčové vládní Strategie boje proti sociálnímu vyloučení (o materiálu čtěte více zde). "Pokud jsme informováni až jako poslední článek, tak už v tom nemůžeme udělat nic konkrétního. To bych byl rád, aby se změnilo," přeje si pracovník společnosti Člověk v tísni Štefan Gabčo.

Ministři za sebe posílali náměstky, jen Dobeš jednou dorazil

Podle Kokyho by radě nemusel šéfovat přímo časově velmi vytížený premiér, ale stačil by ministr pro lidská práva (v současnosti tento post neexistuje – pozn. red.) nebo zmocněnec schopný ve vládě návrhy rady prosadit.

"Myslím, že tento model, kdy předsedá premiér a v radě jsou i členové vlády, v sobě představuje obrovskou sílu a potenciál," míní naopak Balogová. "Odborná část rady k tomu ale přistupuje liknavě. Ministři tam posílají své náměstky. Přijde, kdo má zrovna čas. To v nás budí dojem, že této problematice není daná taková vážnost, jakou by si zasloužila," dodává.

Zatímco Nečas se účastnil všech tří jednání rady, která za jeho vlády proběhla, další členové - ministři kultury, vnitra, pro místní rozvoj, práce a sociálních věcí - nikdy nedorazili. Jen jednou přišel ministr školství Josef Dobeš.

Balogová také upozorňuje, že romští členové rady, kteří všichni vykonávají funkci bezplatně a při zaměstnání, mají od úřadu vlády méně informací a podkladů k jednáním než dřív. Po letní schůzce s premiérem ale dostali příslib, že se situace zlepší. "Představuji si, že by rada měla být pružnější, měla by okamžitě reagovat na dění, měla by více publikovat a dávat o sobě vědět," tvrdí Balogová.

Radu během Nečasova předsednictví opustilo několik členů. Loni v květnu i kvůli rozčarování z přístupu premiéra odešel předseda Společenství Romů na Moravě Karel Holomek. Kvůli časovému vytížení na konci roku 2011 skončil zmiňovaný Koky. Jen formálně byla členkou novinářka Jarmila Balážová.

Letos by se rada podle Šimůnkové měla věnovat například budoucnosti Agentury pro sociální začleňování nebo projektu romských mediátorů, kteří mají zprostředkovávat kontakt mezi romskou komunitou a veřejnými institucemi. Premiér za dlouhodobé priority považuje snížení počtu romských dětí ve speciálních školách a zvýšení zaměstnanosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video