Ministr Řebíček zavedení e-známek oznámil dřív, než na nich začal pracovat.

Ministr Řebíček zavedení e-známek oznámil dřív, než na nich začal pracovat. | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

Čip místo dálniční známky? Jen plané sliby

  • 82
Před dvěma měsíci to vypadalo jako hotová věc. Nyní se zdá, že ze slibovaných elektronických dálničních známek možná zbude jen blamáž. Ministerstvo přípravu podcenilo a e-viněty tak zřejmě dnešní papírové známky na začátku roku nenahradí.

Ministr dopravy Aleš Řebíček v březnu oznámil, že se takzvané e-viněty začnou používat od ledna příštího roku. Řidičům to mělo přinést výhody. Sice by za zařízení kromě poplatku (měl by být stejně vysoký jako letos) museli zaplatit jednorázově kolem pěti set korun, na druhou stranu by viněty nebyly vázané na jeden konkrétní automobil.

"Rodiny, které mají víc aut, by tak mohly zařízení přendávat z jednoho vozu do druhého. A ušetřily by, " říkal v březnu Řebíček.

Získat na tom mohl i stát. Díky čipům by se dala regulovat doprava. Vědělo by se, kolik aut se na určité silnici pohybuje, a v případě potřeby by odtud policie odklonila provoz.

Jenže ministerstvo celý projekt podcenilo a s e-vinětami se od ledna příštího roku počítat rozhodně nedá. Už jen kvůli tomu, že zařízení o velikosti zhruba mobilního telefonu se nestihne v požadovaném množství vyrobit.

"Rozhodneme někdy v červnu"
MF DNES má navíc potvrzeno, že se novinkou začali úředníci ministerstva vážně zabývat až poté, co Řebíček oznámil, že už má téměř vše připraveno.

"Ministr o tom mluvil nejprve na tiskové konferenci a teprve poté to dostalo několik lidí na starost," řekl zaměstnanec ministerstva, který nechce být jmenován.

Jeho slova potvrzuje skutečnost, že dodnes neexistuje jasný dokument, kterým by vedení ministerstva dopravy projekt elektronických vinět podpořilo.

"Pracujeme na tom. Jestli budou řidiči jezdit dál s nalepovacími známkami nebo s e-vinětami, budeme vědět začátkem června," řekl ve středu za Řebíčka, který je v zahraničí, mluvčí ministerstva Karel Hanzelka.

Ministerstvo má nejvyšší čas rozhodnout, jestli zůstanou "nálepky", nebo jestli si budeme kupovat e-viněty. Musí totiž buď vydat pokyn Státní tiskárně cenin, která kupony tiskne, nebo najít dodavatele elektronických čipů. A těch budou podle odhadů potřeba minimálně tři miliony, což znamená, že by jich výrobce musel zvládnout sestavit od dneška přes 13 tisíc denně. To není příliš reálné.

Zůstává i starý zákon
Kvůli e-vinětám by se také musel změnit zákon, a ani v tom ministerstvo žádné kroky neudělalo. Úpravu by navíc musela posvětit vláda a poslanci, což je v krátké době téměř vyloučené. Ale ani s tiskem nalepovacích známek to není ideální. Aby se vše stihlo, musela by je tiskárna začít vyrábět začátkem srpna.

"Pořád s e-vinětami počítáme. A když se nakonec rozhodneme pro papírové známky, tak se to také stihne," ujišťuje Hanzelka.

Představitelé tiskárny ve středu MF DNES potvrdili, že chtějí problémům předejít, a začali se už na tisk připravovat, ačkoli ministerstvo ještě neřeklo konečný verdikt. K tomu, že by mohli začít Češi jezdit po dálnici s čipem, jsou skeptičtí i odborníci. Novinka se jim přitom líbí a její zavedení by přivítali.

"Je to celosvětový trend a dopravě by to pomohlo. Je to ale projekt spíš na příští tři čtyři roky," míní děkan Dopravní fakulty pražské ČVUT Petr Moos.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video