Státní zkoušky i jasná pravidla. Zákon zpřísní podmínky pro chov šelem

  14:39aktualizováno  14:39
Ministerstvo zemědělství v minulých dnech dokončilo novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Stanovuje přísnější podmínky pro chov šelem jak pro soukromé chovatele, tak pro cirkusy. Úředníci na ní pracovali několik měsíců a ministerstvo si od ní slibuje, že zabrání neštěstím. Takovým, jako před měsícem ve Zděchově, kde muže usmrtil vlastní lev.

(ilustrační snímek) | foto: David Peltán, MAFRA

Letos v březnu ve vesnici Zděchov na Vsetínsku napadl a usmrtil třiatřicetiletého Michala Práška v kotci jeho vlastní lev. Devítiletého lvího samce Fufiho spolu s lvicí Ljůvou choval nelegálně.

Nyní chovatelé lvů, tygrů či například pum potřebují povolení od veterinární správy. Vydává se na tři roky s možností prodloužení na písemné zažádání. Nově je legálně půjde chovat jen s licencí, pokud chovatel projde oficiálním státním školením. Na něm získá potřebné znalosti, jak se o šelmu starat, aby neohrožoval sebe ani zvíře. Podle informací MF DNES jej zajistí Státní veterinární správa.

Fotogalerie

Obsah kurzu, rozsah potřebných znalostí pro získání osvědčení a požadavky na zkušebního komisaře ještě jasné nejsou. Ministerstvo je stanoví prováděcím předpisem. Ví se však, že výjimku dostanou zaměstnanci zoologických zahrad a lidé se vzděláním v oboru chovatelství. 

„Už nebude možné chovat zvířata bez zkušeností. To by mohlo lidi odradit od toho, aby vůbec měli zájem si je pořizovat,“ míní ředitel cirkusu Jiří Berousek mladší, jenž byl v expertní skupině, která změnu zákona připravovala. Připustil však, že zrovna lidem z cirkusů takové školení moc nových informací nepřinese.

Kromě toho se také zpřísní podmínky pro chov. Doteď žádný předpis pevně nestanovoval, jak velký prostor šelmy potřebují. Ústřední komise na ochranu zvířat pouze doporučuje, že třeba pro chov lva je vhodných alespoň 40 metrů čtverečních. Veterinární správa se při vydávání povolení řídí tímto doporučením. Nově bude minimální velikost prostoru nařízena přímo v zákoně. Pro zmíněného lva bude chovatel potřebovat alespoň 30 metrů čtverečních uvnitř a venkovní výběh o rozloze alespoň 300 metrů čtverečních.

Úplný zákaz

Ředitele zoo i ochránce zvířat zpřísnění podmínek těší, zároveň by někteří byli mnohem přísnější. „Úplně bych soukromý chov zakázal. Je to odjištěný granát. Chov dává smysl v zoo, která může zajistit odpovídající podmínky, a ne doma na dvorku,“ říká ředitel zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem Přemysl Rabas. Chovatelům, kteří už povolení na cizokrajné zvíře mají, by je nechal, ale zakázal by jim pořizování nových.

„Snaha o zlepšení je. Na druhou stranu bude hodně záležet na tom, jaké znalosti na kurzu bude stát od chovatelů vyžadovat. Obávám se, aby to nebyla jen formalita, jak to u získávání osvědčení někdy bývá,“ doplňuje Lucie Hemrová z organizace Svoboda zvířat.

Zvířata v cirkusech zůstanou

Změnu zákona pocítí i majitelé cirkusů. Dlouho se diskutovalo, jestli drezuru zvířat nezakázat úplně. Nakonec se fandové cirkusů nemusí bát, že by krotitelé lvů vystupovali bez lvů. Ministerstvo pouze rozhodlo, že k veřejnému vystoupení rovněž bude potřeba licence od Státní veterinární správy. Ta ji udělí na dobu pěti let. 

„Za jednu z nejdůležitějších věcí pak považuji možnost šelmy rozmnožovat pouze za účelem vystoupení, ne pro obchodování,“ vyzdvihuje Berousek.

Podle Hermanové se ale toho pro cirkusy moc nezmění. „Nemám pocit, že by se po cirkusech chtělo cokoliv nového. Prostě vyplní dokumenty a zažádá si o licenci. Kdo pak pohlídá, že zvířata rozmnožují jen pro drezuru a neprodávají je?“ kritizuje bojovnice za úplný zákaz zvířat v cirkusech. Svůj postoj zdůvodňuje například tím, že zvířatům kočovný způsob života a časté transporty škodí.

Počet šelem v legálních soukromých chovech
puma americká49
lev44
rys ostrovid34
serval stepní25
tygr20
ocelot velký15
rys červený7
rys kanadský5

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

VIDEO: Slezskou Hartu bude brázdit nová elektroloď, jediná v republice

Slezská Harta má novou elektroloď. A kromě ní také velké plány na svůj...

Originální plavidlo bude od června vozit turisty po Slezské Hartě. Jezdí výhradně na elektropohon, protože v ochranném...

Pomoc Šmída dál vyvolává kritiku. Kéž by to byl standard, říkají Piráti

Zleva předseda bezpečnostního výboru Radek Koten, první náměstek ministra...

Vnitřní kontrola Národní centrály proti organizovanému zločinu stále prověřuje okolnosti spolupráce detektiva Jana...

Turecko je důležitý partner, ale dnes do EU nepatří, řekla Charanzová

Lídryně ANO do eurovoleb Dita Charanzová v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel....

Hnutí ANO vstupuje do evropských voleb v čele s europoslankyní Ditou Charanzovou a heslem „Česko ochráníme. Tvrdě a...

Najdete na iDNES.cz