Čeští Romové: Máme strach

  • 145
Většině Romů už někdo nadával kvůli barvě pleti a nebyla kvůli tomu obsloužena v restauraci. Většina dokonce na vlastní kůži poznala rasisticky motivované násilí. Čtvrtina z nich proto uvažuje o emigraci. Téměř polovina Romů říká, že žije v Česku ve strachu. Vyplývá to z výzkumu společnosti SC&C pro MF DNES. Je to první výzkum svého druhu uskutečněný přímo mezi romskou populací.

"Takový výzkum jsem ještě neviděl. Je to potvrzení toho, že romská otázka je přetrvávajícím bolestivým problémem České republiky," říká zástupce ředitelky Českého helsinského výboru Pavel Bílek.

Výzkum ukazuje, že podle dvou třetin Romů je rasismus na vzestupu. Například zhruba čtvrtina z 351 dotázaných uvedla, že se s nějakým omezením kvůli barvě pleti - například to, že nebyl přijat do zaměstnání - setkala v posledním měsíci.

Podobné je to s odpovědí na otázku, kdy naposled jste se setkali s nadávkami na svou osobu. Téměř třetina uvedla, že tomu bylo v uplynulých třiceti dnech.

"Ukazuje se, že všechny akce ze strany vlády nebo mezinárodních institucí na zlepšení postavení Romů ve společnosti se míjí účinkem," domnívá se Bílek.

S rasisticky motivovaným fyzickým útokem se zatím nesetkala necelá polovina dotázaných Romů. Z těch, kteří byli napadeni, více než třetina uvedla, že se to stalo v posledních šesti měsících.

Výzkum potvrdil, jak důležitou roli hraje sociální postavení Romů ve společnosti.

"Pokud mají zaměstnání, jsou mnohem tolerantnější. Jakmile však byli bez práce, jejich názory jsou vyhraněnější, radikálnější, kategoričtější, vše je černé," tvrdí Jana Hamanová ze společnosti SC&C.

Nezaměstnaní Romové se podle průzkumu mnohem častěji přiklánějí k názoru, že rasismu přibývá.

Naopak ti, co pracují , považují situaci za ustálenou. "Dokud nebudeme mít práci a stát nám nepomůže, bude to čím dál horší. Každý občan by měl svého poslance přimět k tomu, aby každá politická strana měla v programu koncepci zaměstnanosti pro Romy. Zatím žádná vláda takový program neudělala," řekl nedávno v rozhovoru pro MF DNES prezident Mezinárodní romské unie Emil Ščuka.

Pavel Bílek z Českého helsinského výboru se domnívá, že výzkum dokládá neschopnost úřadů romskou otázku řešit. "Ukazuje se impotence vlády a státu se s těmito problémy vypořádat," tvrdí.

Téměř polovina dotázaných si život v republice spojuje s pocitem strachu a čtvrtina uvažuje o tom, že požádá o azyl v jiné zemi.

Romy nejvíc láká Kanada, Británie, Irsko a Spojené státy. Z výzkumu vyplývá, že o azyl hodlají požádat především ti, kdo se s rasisticky motivovaným útokem setkali v posledním roce. "Důvodů, proč by měli Romové odcházet, je dost.

Česká společnost je uzavřená. Romové chtějí odejít na multikulturní Západ," domnívá se sociolog Ivan Gabal.

Podle některých sociologů není vzorek 351 dotazovaných Romů reprezentativní, takže výsledek průzkumu nemusí být zcela přesný.

Jana Hamanová ze společnosti SC&C, která průzkum uskutečnila, uvádí, že neexistují žádné podklady, z nichž by se dal reprezentativní vzorek vybrat. "I tak je to ale ojedinělý celorepublikový průzkum," říká Hamanová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video