Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

V Česku vzteklina vymizela. Teď hrozí, že se vrátí kvůli rumunským psům

  • 400
Státní veterinární správa varuje, že se do Česka může vrátit vzteklina, která na území státu byla zaznamenána naposledy v roce 2002. Je to kvůli zdivočelým psům, které k nám přivážejí někteří ochránci zvířat z Rumunska. Tamní vláda je totiž od léta nechává ve velkém vybíjet.

U hlavního bukurešťského bulváru, na dohled od vládních budov, se před nažloutlými paneláky povaluje smečka psů. Nikomu nepatří. Jen v rumunské metropoli je jich 65 tisíc.

Když vloni v létě smečka toulavých šelem rozsápala v parku malého chlapce, tamní poslanci schválili zákon, který má jejich počet radikálně snížit. Začalo se zabíjet.

A tehdy se to začalo týkat i Česka. "Adoptujte pejska z Rumunska. Zachráníte mu život!" apelují na Čechy prostřednictvím sociálních sítí ochránci zvířat. "Aktivisté se vydávají na vlastní pěst na Balkán a opuštěné psy vozí k nám, kde se je snaží udat. Jenže v Rumunsku se rozmáhá vzteklina. Smrtelná nemoc i pro člověka. Je tedy značné riziko, že se rozšíří opět i u nás," varuje mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

"Slýcháváme příběhy, jak krutým způsobem jsou psi v Rumunsku zabíjeni. Chápeme, že ti lidé, kteří je sem vozí, zvířata milují a chtějí jim pomoci, ale takovým způsobem to nejde. Máme signály, že jde o desítky případů," vysvětluje ředitelka Nadace na ochranu zvířat Eva Hodek.

Cena za vzteklinu

Dvacet až třicet milionů korun ročně vydávalo Česko na potírání vztekliny od konce 80. let do předloňska. Od roku 2002 v zemi vzteklina není.

Jeden z nejkřiklavějších případů se odehrál nedávno na odpočívadle v Jihočeském kraji. "Tři auta sem přivezla zhruba dvacet psů. Nevím přesně, k čemu tam došlo, ale myslím, že jeden jim utekl a stíhala ho odchytovka. Tak se to dozvěděli jihočeští kolegové," popisuje ředitel Městské veterinární správy v Praze Antonín Kozák.

Na místo dorazil inspektor, auta nafotil a veterinární správa po spolupráci s policií obeslala aktivisty, aby podali vysvětlení. Ani jeden se však k tomu nemá. "Všechno tam bylo načerno," tvrdí ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba. Víc říci nechce. Duben k tomu však uvádí, že obdrželi z Rumunska informaci, že šlo o nelegální převoz z nelegálního útulku a že pasy byly zfalšované. I zvířata totiž musí mít doklady a čip či tetování kvůli ověření totožnosti.

Adoptovali byste si rumunského psa i přes riziko zavlečení vztekliny do Česka?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 11. dubna 2014. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 3751
Ano
Ano 202

"To všechno rumunské orgány šetří a řeší. Dotyční psi jsou v karanténě," tvrdí Duben a dodává, že už běží několik správních řízení s "dovozci" kvůli porušení veterinárního zákona.

Lidem, kteří do Česka ilegálně přivezou infikované zvíře, hrozí dokonce vězení. V případě, že se prokáže, že došlo k přenosu nákazy, může jít majitel zvířete až na rok do kriminálu. Aktivisté se hájí, že psy ještě v Rumunsku vakcinují, nicméně ani to nemusí pomoci.

"I u vakcinace krátce před převozem existuje nadále riziko vztekliny. Pes mohl být infikován již před půl rokem a vakcinace již s tím nic nenadělá," vysvětluje Ľudmila Pospišilová z SOS Zvire. Proto by si lidé podle expertů neměli zvířata z Rumunska vůbec brát domů. Pokud tak již učinili, mají se obrátit na veterináře. "Ti psi navíc nemají sociální návyky. Pes vyrůstající na ulici v ústrcích bude těžko dobrým společníkem," tvrdí Kozák.

Dovoz psů odkudkoliv navíc zhoršuje situaci přeplněných českých útulků. Ty pak hůře udávají své svěřence.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video