Pátek 21. února 2020, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 21. února 2020 Lenka

Česko je určitě na seznamu cílů teroristů

  1:00aktualizováno  1:00
Útok teroristů na Českou republiku je zcela možný, ale ohrožení není bezprostřední. Možným terčem se republika stane, jakmile významnější země budou téměř "nedobytným" cílem. Dojde i na nás? To je špatný dotaz. Správná otázka podle experta zní: Kdy na nás dojde?

Naposledy teroristé zaútočili v Londýně | foto: Profimedia.cz

"Myslím, že lidé ve zpravodajských službách s tímto závěrem v podstatě souhlasí," dodává Šándor, který byl šéfem vojenské rozvědky.

"Toto hodnocení odráží realitu," souhlasí i Miloš Balabán, vedoucí Střediska bezpečnostní politiky. "Obyvatelstvo si bude muset zvyknout na určitý stupeň ohrožení."

Nikdo však nechce odhadovat stupeň hrozby. Všichni se pouze shodují, že bezprostřední nebezpečí nehrozí – nebo o něm nejsou zprávy.

"Nemáme informace, že by hrozilo akutní nebezpečí, ale ty neměli ani Britové," řekl v úterý poradce ředitele zahraniční rozvědky Bohumil Šrajer. Před několika dny v podstatě totéž prohlásil i mluvčí BIS Jan Šubrt.

Nakolik je tedy země ohrožena? Podle Šándora je v seznamu deseti pomyslných cílů někde na konci druhé poloviny. Podle Šubrta "riziko není malé, není zanedbatelné".

Teroristické buňky však nyní jdou po větších rybách: zajímají je hlavní státy protiteroristické koalice, tedy země jako USA, Británie, Austrálie či Polsko. "Ve srovnání s těmito zeměmi je na Česko nyní upřena mnohem menší pozornost, byť jen málokdo dnes rozumí způsobu myšlení teroristů," řekl Radek Khol z Ústavu mezinárodních vztahů. Ale to se může změnit. K horšímu.

Opravdu těžké chvíle nastanou pro Česko ve chvíli, kdy země, které figurují na prvních místech seznamu, natolik vylepší svoji obranu, že jim teroristé nebudou moci ublížit. Pak přijde na řadu druhá část seznamu.

Experti se shodují, že hlavním terčem v zemi je jednoznačně Praha. Splňuje nejlépe všechno, co teroristé chtějí: vždy plánují spektakulární masakry provedené tak, aby mediální ohlas byl maximální.

"Nemůžeme se tvářit, že nás něco podobného nemůže potkat," řekl v úterý pražský primátor Pavel Bém.

Jaké cíle jsou ohroženy? To opět vychází z touhy fundamentalistických teroristů provést spektakulární akce s velkým počtem obětí. Nejlákavější cíle proto představuje metro, městská hromadná doprava, letiště, Nuselský a Karlův most, hotely, nákupní centra, stadiony, ale i ambasády a místa, kde se vyskytují diplomaté a turisté.

Česko má výhodu, že zde nežije rozsáhlá muslimská komunita jako třeba v Británii, a prozatím se mu radikálové spíše vyhýbají. Ale před lety tady za minulého režimu teroristé nacházeli útočiště a výcvik.

Mohlo by jim to nyní pomoci? "Myslím, že lidé, kteří sem jezdili, by mohli najít příznivce, kteří by jim opatřili informace, ubytování a krytí," řekl Šándor.

Takové lidi je nyní ale velmi obtížné sledovat. "Teroristické skupiny v Evropě jsou nyní silně decentralizované, není tam žádný Usáma bin Ládin, který řídí od nějakého pultíku celou teroristickou síť," uvedl Balabán.

Na katastrofy se cvičí málo, říká záchranář

Záchranný systém hlavního města se na možné teroristické údery nepřipravuje v takové míře, jak by bylo potřeba. Na dostatečný nácvik totiž chybějí peníze. Tvrdí to alespoň ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz. "Mělo by být více praktických cvičení, protože jen ona odhalí nedostatky, které se mohou vyskytnout při tragédiích, jako je ta v Londýně. Když jde o životy stovek lidí," říká Schwarz.

Znamená to, že pražský magistrát hrozbu terorismu podceňuje?
Naopak. Dělá, co je v jeho silách. Ale právě kvůli nedostatku peněz musel nedávno zrušit dvě praktická cvičení, která měla prověřit simulovaná neštěstí v metru. I tragédie v Londýně přitom ukazuje, že britští záchranáři zareagovali perfektně i proto, že byli na podobné situace dobře trénováni.

Proč byla ona dvě cvičení v metru odvolána?
Aby zbyly peníze na jiné, protipovodňové cvičení, které začne zanedlouho. Část Prahy při něm bude cvičně evakuována. Turisté se například nedostanou do některých restaurací či ke krámkům. Ušlý zisk dvanácti milionů musí radnice podnikatelům uhradit. Já to ale považuji za nemravné. My trénujeme, jak zachránit životy i majetky podnikatelům ve středu města, a oni si za to nechávají uhradit ušlý zisk.

Dobře, ale to ukládá zákon.
Jistě. Ten zákon je ale proto nutné změnit. Není přece možné, aby záchranné akce paralyzoval. Aby vedl k možným zmatkům.

Kolik takových cvičení jste zažil v Praze?
Málo. Záchrance šéfuji sedm let a za tu dobu jsem zažil jen tři akce, při nichž jsme procvičovali hromadné katastrofy. Pravidelná cvičení, která by co nejvěrohodněji simulovala neštěstí, jsou přitom mimořádně důležitá. Například jen třídění stovek raněných je natolik složité, že se nedá bez procvičování zvládnout. Alespoň improvizovaně jej proto trénujeme s vojenskou lékařskou fakultou v Hradci Králové.

ČESKO OČIMA TERORISTY

Hlavní cíl: Praha - Terč musí splňovat tři základní požadavky: úder musí být spektakulární, musí dojít k masakru a blízko musí být média. Proto teroristé údery plánují téměř vždy ve velkých městech. Pro Česko tedy připadá v úvahu Praha.

Nejsnazší cíl: metro - Hromadná doprava je cílem, který se přímo nabízí. Lze ji jen těžko účinně střežit a cestuje v ní mnoho lidí. Úder je proto proveditelný.

Mosty jako terče - Přicházejí v úvahu dva: úder na Nuselský most by mohl být přitažlivý svou mohutností, Karlův most je důležitý jako symbol.

Místa s mnoha lidmi - Ohrožena by mohla být všechna místa velké koncentrace lidí: letiště, obchodní domy, nákupní centra, restaurace, kina, stadiony, koncerty.

Cizinci v hledáčku - Teroristy by lákala i místa, kde se vyskytují cizinci. Nejen turisté, ale například i diplomaté. Ohroženy by tedy byly např. Staroměstské a Václavské náměstí, ale třeba hotely a ambasády.

Parlament? Spíš ne - Strategické objekty a cíle, které představují státní symboly, tedy elektrárny, přehrady, továrny, parlament, ministerstva či Hrad, jsou ohroženy méně vzhledem k tomu, že Česko nehraje jednu z hlavních rolí v protiteroristické koalici.

Autoři:

  • Nejčtenější

Srbsko řeší populační katastrofu. Na to už je pozdě, míní experti

Sedmimilionové Srbsko by do poloviny století mělo přijít o více než milion obyvatel. Na vině je vysoká míra emigrace a...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Po střelbách v německém Hanau zemřelo deset lidí, mrtvý je i útočník

Pravicový radikál Tobias R. ve středu zaútočil v německém městě Hanau nedaleko Frankfurtu nad Mohanem. Ve dvou barech...

Čína ohlásila nejvyšší nárůst obětí koronaviru, změnila způsob vyšetření

Centrální čínská provincie Chu-pej, která je považována za epicentrum nákazy novým koronavirem, za středu zaznamenala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vězení bych už nepřežil, říká vrah, jemuž dali milost Havel, Klaus i Zeman

Téměř třináct let za vraždu a devět let za loupeže si odseděl Václav Grimm, který nedávno dostal prezidentskou milost....

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Chřipková epidemie přetrvává. Nemocných však ubývá

Chřipková epidemie stále trvá, nemocných ale v Česku ubývá. Nejvíc jich je na Liberecku, Karlovarsku, Plzeňsku a...

V neděli znovu udeří silný vítr, v nárazech o rychlosti až 90 km/h

Silný vítr opět zasáhne Česko, a to od neděle do pondělního rána. Zejména na západě a jihu Čech může mít v nárazech...

Gottwaldova socha zářila jako duch Hopkirk, Švermově říkali věšák na kabáty

Sochy Klementa Gottwalda a Jana Švermy, které stály v Praze na vltavském nábřeží jen pár desítek metrů od sebe, dostaly...

Olomoucký vědec objevil na Borneu novou masožravku, zjistil to až po letech

Objev dalšího dosud neznámého a vzácného druhu masožravé láčkovky si připsala olomoucká Univerzita Palackého. Jeden z...

Najdete na iDNES.cz