Pondělí 10. května 2021, svátek má Blažena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 10. května 2021 Blažena

Česko je určitě na seznamu cílů teroristů

  1:00
Útok teroristů na Českou republiku je zcela možný, ale ohrožení není bezprostřední. Možným terčem se republika stane, jakmile významnější země budou téměř "nedobytným" cílem. Dojde i na nás? To je špatný dotaz. Správná otázka podle experta zní: Kdy na nás dojde?

Naposledy teroristé zaútočili v Londýně | foto: Profimedia.cz

"Myslím, že lidé ve zpravodajských službách s tímto závěrem v podstatě souhlasí," dodává Šándor, který byl šéfem vojenské rozvědky.

"Toto hodnocení odráží realitu," souhlasí i Miloš Balabán, vedoucí Střediska bezpečnostní politiky. "Obyvatelstvo si bude muset zvyknout na určitý stupeň ohrožení."

Nikdo však nechce odhadovat stupeň hrozby. Všichni se pouze shodují, že bezprostřední nebezpečí nehrozí – nebo o něm nejsou zprávy.

"Nemáme informace, že by hrozilo akutní nebezpečí, ale ty neměli ani Britové," řekl v úterý poradce ředitele zahraniční rozvědky Bohumil Šrajer. Před několika dny v podstatě totéž prohlásil i mluvčí BIS Jan Šubrt.

Nakolik je tedy země ohrožena? Podle Šándora je v seznamu deseti pomyslných cílů někde na konci druhé poloviny. Podle Šubrta "riziko není malé, není zanedbatelné".

Teroristické buňky však nyní jdou po větších rybách: zajímají je hlavní státy protiteroristické koalice, tedy země jako USA, Británie, Austrálie či Polsko. "Ve srovnání s těmito zeměmi je na Česko nyní upřena mnohem menší pozornost, byť jen málokdo dnes rozumí způsobu myšlení teroristů," řekl Radek Khol z Ústavu mezinárodních vztahů. Ale to se může změnit. K horšímu.

Opravdu těžké chvíle nastanou pro Česko ve chvíli, kdy země, které figurují na prvních místech seznamu, natolik vylepší svoji obranu, že jim teroristé nebudou moci ublížit. Pak přijde na řadu druhá část seznamu.

Experti se shodují, že hlavním terčem v zemi je jednoznačně Praha. Splňuje nejlépe všechno, co teroristé chtějí: vždy plánují spektakulární masakry provedené tak, aby mediální ohlas byl maximální.

"Nemůžeme se tvářit, že nás něco podobného nemůže potkat," řekl v úterý pražský primátor Pavel Bém.

Jaké cíle jsou ohroženy? To opět vychází z touhy fundamentalistických teroristů provést spektakulární akce s velkým počtem obětí. Nejlákavější cíle proto představuje metro, městská hromadná doprava, letiště, Nuselský a Karlův most, hotely, nákupní centra, stadiony, ale i ambasády a místa, kde se vyskytují diplomaté a turisté.

Česko má výhodu, že zde nežije rozsáhlá muslimská komunita jako třeba v Británii, a prozatím se mu radikálové spíše vyhýbají. Ale před lety tady za minulého režimu teroristé nacházeli útočiště a výcvik.

Mohlo by jim to nyní pomoci? "Myslím, že lidé, kteří sem jezdili, by mohli najít příznivce, kteří by jim opatřili informace, ubytování a krytí," řekl Šándor.

Takové lidi je nyní ale velmi obtížné sledovat. "Teroristické skupiny v Evropě jsou nyní silně decentralizované, není tam žádný Usáma bin Ládin, který řídí od nějakého pultíku celou teroristickou síť," uvedl Balabán.

Na katastrofy se cvičí málo, říká záchranář

Záchranný systém hlavního města se na možné teroristické údery nepřipravuje v takové míře, jak by bylo potřeba. Na dostatečný nácvik totiž chybějí peníze. Tvrdí to alespoň ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz. "Mělo by být více praktických cvičení, protože jen ona odhalí nedostatky, které se mohou vyskytnout při tragédiích, jako je ta v Londýně. Když jde o životy stovek lidí," říká Schwarz.

Znamená to, že pražský magistrát hrozbu terorismu podceňuje?
Naopak. Dělá, co je v jeho silách. Ale právě kvůli nedostatku peněz musel nedávno zrušit dvě praktická cvičení, která měla prověřit simulovaná neštěstí v metru. I tragédie v Londýně přitom ukazuje, že britští záchranáři zareagovali perfektně i proto, že byli na podobné situace dobře trénováni.

Proč byla ona dvě cvičení v metru odvolána?
Aby zbyly peníze na jiné, protipovodňové cvičení, které začne zanedlouho. Část Prahy při něm bude cvičně evakuována. Turisté se například nedostanou do některých restaurací či ke krámkům. Ušlý zisk dvanácti milionů musí radnice podnikatelům uhradit. Já to ale považuji za nemravné. My trénujeme, jak zachránit životy i majetky podnikatelům ve středu města, a oni si za to nechávají uhradit ušlý zisk.

Dobře, ale to ukládá zákon.
Jistě. Ten zákon je ale proto nutné změnit. Není přece možné, aby záchranné akce paralyzoval. Aby vedl k možným zmatkům.

Kolik takových cvičení jste zažil v Praze?
Málo. Záchrance šéfuji sedm let a za tu dobu jsem zažil jen tři akce, při nichž jsme procvičovali hromadné katastrofy. Pravidelná cvičení, která by co nejvěrohodněji simulovala neštěstí, jsou přitom mimořádně důležitá. Například jen třídění stovek raněných je natolik složité, že se nedá bez procvičování zvládnout. Alespoň improvizovaně jej proto trénujeme s vojenskou lékařskou fakultou v Hradci Králové.

ČESKO OČIMA TERORISTY

Hlavní cíl: Praha - Terč musí splňovat tři základní požadavky: úder musí být spektakulární, musí dojít k masakru a blízko musí být média. Proto teroristé údery plánují téměř vždy ve velkých městech. Pro Česko tedy připadá v úvahu Praha.

Nejsnazší cíl: metro - Hromadná doprava je cílem, který se přímo nabízí. Lze ji jen těžko účinně střežit a cestuje v ní mnoho lidí. Úder je proto proveditelný.

Mosty jako terče - Přicházejí v úvahu dva: úder na Nuselský most by mohl být přitažlivý svou mohutností, Karlův most je důležitý jako symbol.

Místa s mnoha lidmi - Ohrožena by mohla být všechna místa velké koncentrace lidí: letiště, obchodní domy, nákupní centra, restaurace, kina, stadiony, koncerty.

Cizinci v hledáčku - Teroristy by lákala i místa, kde se vyskytují cizinci. Nejen turisté, ale například i diplomaté. Ohroženy by tedy byly např. Staroměstské a Václavské náměstí, ale třeba hotely a ambasády.

Parlament? Spíš ne - Strategické objekty a cíle, které představují státní symboly, tedy elektrárny, přehrady, továrny, parlament, ministerstva či Hrad, jsou ohroženy méně vzhledem k tomu, že Česko nehraje jednu z hlavních rolí v protiteroristické koalici.

Autoři:

Zaorálek: Jsem přesvědčen, že Jan Hamáček měl na mysli dobro lidí v České republice

  • Nejčtenější

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Dítě spolykalo syrové fazole a po výplachu žaludku zemřelo, lékaře stíhají

Státní zastupitelství podalo obžalobu na lékaře pro usmrcení z nedbalosti. Podle vyšetřovatelů je odpovědný za smrt...

Lidé mohou od 10. 5. venku odložit roušku. Otevřou obchody i další služby

Rozvolňování protikoronavirových opatření pokračuje. Lidé budou moci od 10. května venku odložit roušku a kromě obchodů...

Slepce v doprovodu dcery zabil kamion, ženu viní z usmrcení z nedbalosti

Z usmrcení z nedbalosti obvinili policisté ženu, která loni v březnu v centru Plzně vstoupila spolu se svým nevidomým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Anonym pohrozil útokem na školku. Policie má poplach, neví na kterou

Policie se zabývá anonymní výhrůžkou o připravovaném útoku na mateřskou školu. O kterou přesně jde, zatím úřady nevědí....

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Babiš ohlásil registrace pro 45leté, odborníci mu vyčítají změnu v očkování

Premiér Andrej Babiš v pondělí požádá Radu pro zdravotní rizika, aby otevřela registraci k očkování proti covidu-19 pro...

Diagnóza během vteřin. Vědci naučili umělou inteligenci rozpoznat zápal plic

Jeden rentgenový snímek plic pacienta v počítači a je rozhodnuto. Manželé a studenti Masarykovy univerzity Karolína a...

Sčítání lidu končí za dva dny, statistici ještě čekají na statisíce formulářů

Do konce sčítání lidu zbývají pouhé tři dny. Český statistický úřad (ČSÚ) dosud dostal více než 4,3 milionu formulářů,...

PŘEHLEDNĚ: Otevírají obchody, služby i druhý stupeň, venku se nadechneme

V pondělí čeká Česko další vlna rozvolnění. Do škol se vrátí žáci druhého stupně základních škol a víceletých gymnázií....

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...

Mohlo by vás zajímat