Sobota 28. března 2020, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. března 2020 Soňa

Česko je určitě na seznamu cílů teroristů

  1:00aktualizováno  1:00
Útok teroristů na Českou republiku je zcela možný, ale ohrožení není bezprostřední. Možným terčem se republika stane, jakmile významnější země budou téměř "nedobytným" cílem. Dojde i na nás? To je špatný dotaz. Správná otázka podle experta zní: Kdy na nás dojde?

Naposledy teroristé zaútočili v Londýně | foto: Profimedia.cz

"Myslím, že lidé ve zpravodajských službách s tímto závěrem v podstatě souhlasí," dodává Šándor, který byl šéfem vojenské rozvědky.

"Toto hodnocení odráží realitu," souhlasí i Miloš Balabán, vedoucí Střediska bezpečnostní politiky. "Obyvatelstvo si bude muset zvyknout na určitý stupeň ohrožení."

Nikdo však nechce odhadovat stupeň hrozby. Všichni se pouze shodují, že bezprostřední nebezpečí nehrozí – nebo o něm nejsou zprávy.

"Nemáme informace, že by hrozilo akutní nebezpečí, ale ty neměli ani Britové," řekl v úterý poradce ředitele zahraniční rozvědky Bohumil Šrajer. Před několika dny v podstatě totéž prohlásil i mluvčí BIS Jan Šubrt.

Nakolik je tedy země ohrožena? Podle Šándora je v seznamu deseti pomyslných cílů někde na konci druhé poloviny. Podle Šubrta "riziko není malé, není zanedbatelné".

Teroristické buňky však nyní jdou po větších rybách: zajímají je hlavní státy protiteroristické koalice, tedy země jako USA, Británie, Austrálie či Polsko. "Ve srovnání s těmito zeměmi je na Česko nyní upřena mnohem menší pozornost, byť jen málokdo dnes rozumí způsobu myšlení teroristů," řekl Radek Khol z Ústavu mezinárodních vztahů. Ale to se může změnit. K horšímu.

Opravdu těžké chvíle nastanou pro Česko ve chvíli, kdy země, které figurují na prvních místech seznamu, natolik vylepší svoji obranu, že jim teroristé nebudou moci ublížit. Pak přijde na řadu druhá část seznamu.

Experti se shodují, že hlavním terčem v zemi je jednoznačně Praha. Splňuje nejlépe všechno, co teroristé chtějí: vždy plánují spektakulární masakry provedené tak, aby mediální ohlas byl maximální.

"Nemůžeme se tvářit, že nás něco podobného nemůže potkat," řekl v úterý pražský primátor Pavel Bém.

Jaké cíle jsou ohroženy? To opět vychází z touhy fundamentalistických teroristů provést spektakulární akce s velkým počtem obětí. Nejlákavější cíle proto představuje metro, městská hromadná doprava, letiště, Nuselský a Karlův most, hotely, nákupní centra, stadiony, ale i ambasády a místa, kde se vyskytují diplomaté a turisté.

Česko má výhodu, že zde nežije rozsáhlá muslimská komunita jako třeba v Británii, a prozatím se mu radikálové spíše vyhýbají. Ale před lety tady za minulého režimu teroristé nacházeli útočiště a výcvik.

Mohlo by jim to nyní pomoci? "Myslím, že lidé, kteří sem jezdili, by mohli najít příznivce, kteří by jim opatřili informace, ubytování a krytí," řekl Šándor.

Takové lidi je nyní ale velmi obtížné sledovat. "Teroristické skupiny v Evropě jsou nyní silně decentralizované, není tam žádný Usáma bin Ládin, který řídí od nějakého pultíku celou teroristickou síť," uvedl Balabán.

Na katastrofy se cvičí málo, říká záchranář

Záchranný systém hlavního města se na možné teroristické údery nepřipravuje v takové míře, jak by bylo potřeba. Na dostatečný nácvik totiž chybějí peníze. Tvrdí to alespoň ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz. "Mělo by být více praktických cvičení, protože jen ona odhalí nedostatky, které se mohou vyskytnout při tragédiích, jako je ta v Londýně. Když jde o životy stovek lidí," říká Schwarz.

Znamená to, že pražský magistrát hrozbu terorismu podceňuje?
Naopak. Dělá, co je v jeho silách. Ale právě kvůli nedostatku peněz musel nedávno zrušit dvě praktická cvičení, která měla prověřit simulovaná neštěstí v metru. I tragédie v Londýně přitom ukazuje, že britští záchranáři zareagovali perfektně i proto, že byli na podobné situace dobře trénováni.

Proč byla ona dvě cvičení v metru odvolána?
Aby zbyly peníze na jiné, protipovodňové cvičení, které začne zanedlouho. Část Prahy při něm bude cvičně evakuována. Turisté se například nedostanou do některých restaurací či ke krámkům. Ušlý zisk dvanácti milionů musí radnice podnikatelům uhradit. Já to ale považuji za nemravné. My trénujeme, jak zachránit životy i majetky podnikatelům ve středu města, a oni si za to nechávají uhradit ušlý zisk.

Dobře, ale to ukládá zákon.
Jistě. Ten zákon je ale proto nutné změnit. Není přece možné, aby záchranné akce paralyzoval. Aby vedl k možným zmatkům.

Kolik takových cvičení jste zažil v Praze?
Málo. Záchrance šéfuji sedm let a za tu dobu jsem zažil jen tři akce, při nichž jsme procvičovali hromadné katastrofy. Pravidelná cvičení, která by co nejvěrohodněji simulovala neštěstí, jsou přitom mimořádně důležitá. Například jen třídění stovek raněných je natolik složité, že se nedá bez procvičování zvládnout. Alespoň improvizovaně jej proto trénujeme s vojenskou lékařskou fakultou v Hradci Králové.

ČESKO OČIMA TERORISTY

Hlavní cíl: Praha - Terč musí splňovat tři základní požadavky: úder musí být spektakulární, musí dojít k masakru a blízko musí být média. Proto teroristé údery plánují téměř vždy ve velkých městech. Pro Česko tedy připadá v úvahu Praha.

Nejsnazší cíl: metro - Hromadná doprava je cílem, který se přímo nabízí. Lze ji jen těžko účinně střežit a cestuje v ní mnoho lidí. Úder je proto proveditelný.

Mosty jako terče - Přicházejí v úvahu dva: úder na Nuselský most by mohl být přitažlivý svou mohutností, Karlův most je důležitý jako symbol.

Místa s mnoha lidmi - Ohrožena by mohla být všechna místa velké koncentrace lidí: letiště, obchodní domy, nákupní centra, restaurace, kina, stadiony, koncerty.

Cizinci v hledáčku - Teroristy by lákala i místa, kde se vyskytují cizinci. Nejen turisté, ale například i diplomaté. Ohroženy by tedy byly např. Staroměstské a Václavské náměstí, ale třeba hotely a ambasády.

Parlament? Spíš ne - Strategické objekty a cíle, které představují státní symboly, tedy elektrárny, přehrady, továrny, parlament, ministerstva či Hrad, jsou ohroženy méně vzhledem k tomu, že Česko nehraje jednu z hlavních rolí v protiteroristické koalici.

Autoři:

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Vláda omezila volný pohyb do 1. dubna, brzdí s EET, odpouští i odvody

Ministři prodloužili omezení volného pohybu do 1. dubna. Znamená to, že do té doby zůstanou uzavřené i restaurace i...

V Česku je 833 nakažených koronavirem, 20 tisíc lidí má neschopenku

Česko má 833 případů nákazy koronavirem. K pátečnímu ránu se uskutečnilo 11 619 testů. Česká správa sociálního...

Omezení skončí nejdřív v půlce dubna. Hranice můžou být zavřené i roky

Přísná karanténní opatření se začnou rozvolňovat nejdříve od půlky dubna, pokud se nákaza zastaví. Hranice zůstanou...

Nakažených koronavirem je 1 120. Epidemii může zbrzdit lék Plaquenil

Ministerstvo zdravotnictví omezilo předepisování léku Plaquenil, aby ho bylo dost pro pacienty s koronavirem. „Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko má šest obětí koronaviru, zesnulí měli i jiné potíže. Nakaženo je 1 654 lidí

Počet obětí koronaviru v Česku dosáhl čísla šest, nakaženo je aktuálně 1 654 lidí. Zemřeli tři muži, kteří měli...

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky
Premium

Medik, dobrovolník, Vietnamec, aneb noví hrdinové doby koronavirové

Neobyčejné příběhy obyčejných lidí. Svými nápady pomáhají Česku překonat pandemii. Studenti medicíny, lékaři,...

Česko má 2 422 případů koronaviru. Přibyl rekordní počet nakažených

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku stoupl na 2 422. Během pátku přibylo 373 nakažených, což je...

Domovy pro seniory: dvakrát denně měřit klientům teplotu a zákaz návštěv

Ministerstvo zdravotnictví nařídilo domovům seniorů a LDN dvakrát denně měřit pacientům teplotu. Zakázané jsou také...

Slováci začali pouštět kamiony přes hranice, kolona měla až 20 kilometrů

Dvacet kilometrů dlouhá kolona kamionů na dálnici D2 před hraničním přechodem Lanžhot-Brodské se rozjíždí. Slováci,...

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR VE SLÉVÁRNĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...