Co nešlo kvůli politice, půjde možná snáz díky tlaku peněz. Vznikající webové burzy služeb umožní pojišťovnám snazší nákupy péče.

Co nešlo kvůli politice, půjde možná snáz díky tlaku peněz. Vznikající webové burzy služeb umožní pojišťovnám snazší nákupy péče. | foto: Profimedia.cz

Čekání na operaci se zkrátí díky internetové burze služeb

  • 241
Pacienti, kteří potřebovali například nový kyčelní kloub, v Česku dosud neměli jinou možnost než buď věřit lékařům a smířit se s čekáním, nebo sami hledat, která nemocnice má kratší čekací dobu. To se může rychle změnit. Umožní to internetové tržiště služeb, které začne fungovat už za pár dní a bude k dispozici pro všechny zdravotní pojišťovny.

Řada z nich se hodlá připojit. Jak to bude fungovat? Podobně jako na skutečné burze vhodí kterákoliv pojišťovna "do placu" nabídku: potřebuji výměnu kloubů pro pět set pacientů ročně ve Zlínském kraji. Nabízím cenu 75 tisíc za ty, které odoperujete do měsíce, a jen polovinu za ty, kterým kloub vyměníte až za půl roku. Která nemocnice podmínky přijme, má smlouvu.

"Jednak penězi nutíme nemocnice k tomu, aby zkrátily čekací doby, jednak budeme přesně vědět, jak vypadá čekací listina pacientů a kdy člověk přijde na řadu," říká Pavel Frňka z České národní zdravotní pojišťovny (ČNZP), která internetové tržiště vytvořila - a další pojišťovny se přidaly.

Stejně budou moci pojišťovny nakupovat pro pacienty třeba i operaci žlučníku, endoprotézy kyčlí a kolen, šedý zákal, ale třeba i porody. Nová metoda bude znamenat úplný převrat. Dosud se ve zdravotnictví kvůli neprůhledným smlouvám pojišťoven s nemocnicemi ročně vyplýtvá dvacet miliard korun.

To znamená, že kdesi zmizí celých deset procent všech peněz, které ročně do zdravotnictví jdou. Zjistila to v loňském roce analýza organizace Transparency International.

Konkrétní příklad plýtvání? Je přinejmenším zvláštní, když v roce 2006 dostávala nemocnice v Náchodě od pojišťoven zaplaceno průměrně 47 tisíc korun za výměnu kloubu pacientům, zatímco Karvinská hornická nemocnice měla 4,5krát víc.

"Je dobře, že se systém konečně mění, voláme po tom už léta," říká šéf Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich.

Léčíte špatně? Nechceme vás

Už dávno se to ví, ale nahlas se o tom nemluví: to, jak velkou naději má pacient na přežití vážné nemoci, záleží na tom, kde se léčí. Ukázalo to mimo jiné unikátní porovnání sedmi krajských nemocnic v Jihočeském kraji.

Krajský úřad tehdy v podrobné srovnávací analýze zjistil, že zatímco v Písku ošetřili přibližně stejný počet pacientů s nemocemi srdce a cév jako ve Strakonicích o dvacet kilometrů vzdálených, úmrtnost pacientů na tyto nemoci byla ve Strakonicích dvojnásobná. A to přesto, že v Písku léčili těžší případy. A oční operace zase uměly dobře a levně jen tři ze sedmi nemocnic.

Když se krajský úřad pídil po příčinách, zjistil například, že v horší nemocnici chybějí odborníci. "Chtěli jsme se tehdy podle toho zařídit a soustředit léčbu tam, kde to ta nemocnice umí, a zrušit ji tam, kde to dělají dráž a s horšími výsledky," vzpomíná dnes už bývalý náměstek hejtmana Vladimír Pavelka.

Jenže se to nepovedlo. "Nedokázali jsme do toho říznout. Regionální politika. Bylo to neprůchozí," rezignovaně krčí rameny Pavelka.

Burza zdravotních služeb

Co nešlo kvůli politice, půjde možná snáz díky tlaku peněz. Vznikající webové burzy služeb umožní pojišťovnám snazší nákupy péče. Pojišťovny budou poptávat na internetu plánované operace a nabízet ceny a nemocnice budou nabídky přijímat nebo si vylicitují jiné.

Letos totiž zdravotní pojišťovny začaly nakupovat péči pro klienty jinak než dosud – takzvanou balíčkovou metodou. Znamená to, že se pojišťovna dohodne s nemocnicí, že chce tisíc operací a je ochotna zaplatit cenu X za každého pacienta zvlášť.

Doteď to tak nebylo. Pacienti byli odkázáni na to, zda nemocnice ve svém paušálu, z nějž hradí třeba i provoz budov, mají peníze na operace, nebo ne. Proto byly dlouhé čekací lhůty na mnoho zákroků.

Jasně je to vidět na číslech roku 2005 a 2006. Tehdy ministr zdravotnictví nařídil velké úspory, a výměn umělých kloubů okamžitě ubylo. Nemocnice operace odkládaly a pacienti o to déle trpěli, aniž věděli proč.

Ve starém systému navíc zdravotní pojišťovny nemohly rychle zareagovat na změny. Takže ačkoliv stoupá počet porodů, porodnice dostávaly prakticky stále stejné peníze. Ve středu však největší pojišťovna VZP oznámila, že přechází na nový systém, a tím bude moci zaplatit porodnicím současný babyboom. "Dostanou o čtvrt miliardy víc," uvedl mluvčí VZP Jiří Rod.

Totéž se VZP povedlo u endoprotéz: počet operací stoupl o dvacet procent, což znamená, že pacienti čekají mnohem kratší dobu a cena za operace klesla o deset procent. "S některými nemocnicemi jsme se nedohodli. Platíme v průměru 70 tisíc za operaci a Nemocnice Na Homolce chtěla 110 tisíc, tak jsme smlouvu neuzavřeli," popsal před časem ředitel VZP Pavel Horák.

Na burze vydělá i pacient

Internetové tržiště služeb umožní všem pojišťovnám, aby takovou nabídku a poptávku vyřešily rychle na jednom místě. "Je to transparentní systém," říká Pavel Frňka z České národní zdravotní pojišťovny, která burzu v prosinci zprovozní.

Každý bude vědět, podobně jako na akciové burze, za kolik se v průměru nabízí na trhu operace kýly nebo kolik dávají pojišťovny za výměnu kolenního kloubu. Už to pomůže ušetřit miliardy, které se ve zdravotnictví ročně zbytečně vyplýtvají. A vydělá i pacient.

"Naše cena za zákroky se bude lišit podle délky čekací doby. Čím dřív nemocnice naše pacienty přijmou, tím víc dostanou zaplaceno. Nechceme, aby pacienti zbytečně dlouho trpěli bolestí," vysvětluje Pavel Frňka.

Podobně budou moci obchodovat díky internetovému tržišti i nemocnice s distributory léků či zdravotnického materiálu, jako jsou jehly a obvazy. "Je to pro nás zajímavé a rádi se přidáme," říká například ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video