BSE: lidé se masa nebojí

  • 5
Mávnutím ruky odbyli čeští konzumenti hovězího masa zprávu, že veterináři odhalili minulý týden již třetí případ nemoci šílených krav za posledních třináct měsíců. Hovězího masa se prodává stále stejně a nemění se ani jeho ceny. Oproti loňskému roku, kdy se v červnu objevila nemoc BSE v Česku poprvé, to je velká změna. Tehdy se prodej hovězího masa výrazně propadl.

Ještě v roce 2000 snědl v průměru každý obyvatel České republiky za rok 12,5 kilogramu hovězího masa. V roce 2001 však spotřeba poklesla až na 9,1 kilogramu. Letos už lidé kupují maso téměř ve stejném množství jako před prvním výskytem BSE a nezměnil na tom nic ani třetí odhalený případ nemocné krávy.

Stabilní trh s hovězím masem potvrzují i obchodníci. "Ceny dnes určují úplně jiné věci než výskyt BSE. Zlevňujeme tehdy, když chceme zákazníky nalákat na akční nabídku. Jakmile jde cena dolů, zájem o hovězí ihned vzroste. A je jedno, jestli veterináři v tu chvíli objeví další nakaženou krávu. To je aktuální zkušenost z tohoto týdne," říká manažer sítě velkých potravinářských obchodů, který si kvůli konkurenci nepřál zveřejnit jméno.

Strach z BSE už přešel
České republice už nehrozí, že by se kvůli třetímu odhalenému případu nemoci šílených krav zhroutil obchod s hovězím masem. Přitom před třinácti měsíci, kdy se v Zemědělském družstvu v Dušejově u Jihlavy objevila první kráva s nemocí BSE, se trh s hovězím masem ocitl na několik měsíců v krizi.

"Zaznamenali jsme asi o třetinu menší zájem o hovězí maso. Pochopitelně se to odrazilo i na cenách, museli jsme zlevňovat," říká o tehdejší situaci ředitel nákupu z Masokombinátu Polička Karel Uttendorfský. Teď už si podle odborníků lidé na existenci nemoci šílených krav zvykli a nebojí se jí. Loňská panika by se tak opakovat neměla. "Nyní, při třetím případu nákazy, jsme žádné snížení prodeje nezaznamenali," říká Uttendorfský.

"Lidé už od loňského června postupně vstřebali fakt, že nemoc šílených krav zkrátka existuje, a naučili se s tím žít," míní manažerka masokombinátu Krahulčí Naděžda Petrů. Stejný názor má i veterinář Ivo Strauss. "Loňská panika byla zbytečně nafouknutá, letošní střízlivější postup lépe odpovídá reálnému stavu."

Významný podíl na tom, že třetí zpráva o výskytu BSE z minulého týdne nijak nezahýbala s prodejem hovězího, má podle Petrů systém povinných veterinárních kontrol. "Když se vloni po dvou pozitivních nálezech téměř zastavil trh s hovězím masem, vzali jsme vyjádření okresní veterinární správy, že dodržujeme povinné vyšetřování skotu a rozvezli ho na prodejny, kde se naše výrobky prodávají. Zákazníci berou tuto záruku za dostatečnou. Prodej hovězího se totiž vrátil téměř na původní stav, jaký byl před objevením BSE," uvedla Petrů.

Od června 2001 zkontrolovali veterináři téměř čtvrt milionu poražených krav. "V průměru se každý den vyšetří ve všech laboratořích dohromady asi 300 vzorků," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Povinným testům se musí podrobit každá kráva starší třiceti měsíců, která je na jatkách poražena. "Oněch třicet měsíců bylo stanoveno s dostatečnou rezervou, protože bylo zjištěno, že nemoc propuká jen u starších zvířat. Pokud by se zjistila nemoc u mladších zvířat, hranice by se snížila," sdělil Duben. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video