Brusel udivilo, že Česko ještě nepropaguje ústavu

  • 74
Evropská komise se pozastavila nad tím, proč Česko dosud nepožádalo o podporu při informování o ústavě EU. Ta u nás přitom vyvolává rozpaky. Ministerstvo zahraničí ale tvrdí, že požádat o podporu ani nešlo. Vláda totiž ještě nezvolila strategii, jak veřejnost informovat.

Podle náměstka ministra zahraničí Vladimíra Mülera by kabinet měl materiál týkající se euroústavy projednat do tří týdnů.

Evropskou komisi zaráží nezájem o pomoc zejména v souvislosti s faktem, že není jisté, zda bude euroústava v Česku vůbec ratifikována.

Česká republika ovšem není jediná, kdo o pomoc zatím nepožádal. Jde však z části o země, kde není pochyb, že parlament ústavu ratifikuje a z části o země, které nepřipouštějí žádné vměšování do své politiky.

Komise se brání nařčení z jakékoliv propagandy. Finančně či organizačně chce přispívat pouze v rámci poskytování informací o ústavě. Brání se však zapojování do jakýchkoliv národních debat. Zároveň však komise přiznává, že je jednoznačně pro ústavu.

Pro Českou republiku je na informování veřejnosti vyčleněno v programu Prince 100 tisíc eur, další prostředky lze získat dodatečně. Podle ministerstva zahraničí již před časem zástupci Evropské komise a ministerstva společně vypracovali plán jejich využití. 

Svoji podporu zamýšlí Evropská komise zaměřit především na tištění textu ústavy v češtině (zatím bylo ČR přiděleno 4780 kusů) a je připravena poskytnout finance pro fungování sítě informačních středisek v krajích.

Pokud tedy do budoucna počítá Česko s podobnou dotací, mělo by o ni urychleně požádat. Finanční zdroj by totiž mohl vyschnout.

"Je nám jasné, že Praha tápe, jak bude přesně postupovat, protože neví, zda se bude konat referendum nebo ne. Je nám jasné, že se tam odehrává něco jako vládní krize. Hlavní je, aby pak nebylo pozdě," řekl činitel EK, který nechtěl být jmenován.

EK: Učte se u Španělů
Španělsko, které před dvěma týdny pořádalo referendum jako první, využilo nabídky EK beze zbytku.

Dostalo pět milionů kopií textu ústavy, které se rozdávaly i ve vlacích, autobusech a na fotbalových zápasech.

Komise zaplatila 5,2 milionu samolepek a 59 informačních panelů. Podílela se na soutěži o znalostech ústavy pořádané v 7500 školách. Přivezla do Bruselu několik skupin novinářů z celostátních i regionálních médií. Jen z programu Prince si Španělé vybrali přes 900 tisíc eur.

Jak ukazuje španělská zkušenost, k tomu, aby se dokument dostal do povědomí veřejnosti, je potřeba alespoň rok.

EK je připravena pomoci, sama však iniciativu vyvíjet nebude. "Je na členských státech, aby svým občanům vysvětlily, proč ústavu vyjednaly a podepsaly," uvedla komisařka Margot Wallströmová v dokumentu připraveném pro jednání EK.

"Nebudeme zasahovat nebo financovat aktivity proti vůli vlád členských zemí."

ČTĚTE TAKÉ:
Telička vyvrací Klausovo desatero proti euroústavě - zde

O Evropské unii nemluvil Klaus nikdy s nadšením. "Evropská ústava? To není v ničem zajímavý a obohacující text," řekl například. Jeho boj o podobu unie bude podle jeho slov trvat "až do konce světa".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video