Bém se diví kritice za dovolenou

  1:00aktualizováno  1:00
Primátor Pavel Bém se vrátil z dovolené a zjistil, že má pořádný problém. Odjel totiž i přesto, že slíbil účast na významných akcích včetně velkolepé oslavy šedesátého výročí konce druhé světové války. Nyní se diví, že někomu jeho nepřítomnost vadila.

Snad nejvíce se nepřítomnost primátora na velkolepých oslavách konce 2. světové války dotkla válečných veteránů. Od primátora měli dostat pamětní medaile. Pamětníci se však pocty z rukou primátora nedočkali.

Primátor byl v té době již na druhém konci světa, prosekával se mačetou tropickým pralesem, ve kterém žijí kanibalové, a chystal se na náročný výstup na nejvyšší horu Austrálie a Oceánie.

"Byli zkroušení, že jim medaile nepředával primátor," řekl spoluorganizátor vzpomínkové akce na Letné Václav Marhoul.

Předávání medailí veteránům na letenské vzpomínkové akci přitom organizoval magistrát. "Tam jsem samozřejmě nahlásil, že odjíždím na dovolenou. To, že jsem se ocitl v programech organizátorů, bylo asi tím, že jsem se na přípravách podílel čtyři měsíce, a proto mě do programu dali," řekl primátor Pavel Bém.

Primátor však na akci podle všeho měl být. O tom, že bude chybět na oslavách na Letné, se totiž dozvěděl například Václav Marhoul až od redaktorů MF DNES několik dní před vypuknutím oslav.

Akci přitom spolu s primátorem připravoval několik měsíců. "Nevěděl jsem, že tam nebude. Ale jsem pragmatik, když něco není, tak to prostě není. Naštěstí jsme ho v naší části oslav na programech neměli," uvedl Václav Marhoul.

Pavla Béma podle jeho slov mrzí, že se akce nemohl zúčastnit. "Život pražského primátora nemá okurkové sezony. Významných akcí mám ve svém programu desítky a někdy si dovolenou vzít musím," reagoval primátor na to, proč si vybral dovolenou právě v době jedné z největších oslav v Praze.

Podle informací z magistrátu plánovali členové výpravy spolu s primátorem tuto expedici přibližně dva roky - museli žádat tamní vládu o povolení pro vstup do těžce přístupných částí ostrova.

Fakt, že o primátorově odjezdu na konci dubna nevěděl nikdo kromě jeho sekretariátu, potvrzují i vyjádření jednotlivých radních. Ti se o jeho nepřítomnosti dozvěděli až v pátek 29. dubna na pravidelném operativním setkání radních a šéfů výborů.

Nikdo z nich to však oficiálně nechtěl potvrdit. Jejich odpovědi na otázku, jestli jim primátor řekl o svém odjezdu a proč není v Praze v době oslav, byly vyhýbavé.

Náměstek primátora Jan Bürgermeister odpovídal většinou slovy "Bez komentáře". Radní Igor Němec primátorův odjezd ohodnotil slovy: "Nechci to komentovat, je to jeho osobní rozhodnutí."
Primátor Bém již jednou ve své funkci nečekaně odjel. V době referenda o přistoupení republiky k EU byl na nejvyšší hoře Ameriky.

Pavel Bém o svém odjezdu nikomu neřekl, teď tvrdí opak

Tak jak je možné, že nám vaši kolegové z radnice říkali něco jiného?
Ale za to já nemůžu mít žádnou odpovědnost, ne, ne, ne. Tohle byla skutečně dlouho dopředu připravovaná dovolená. Byla to expedice na nejvyšší vrchol Austrálie a Oceánie, mimořádně nepřístupný vrchol Carstenzské Pyramidy uprostřed papuánské džungle. A tam se nedá vyjet zničehonic, to se musí připravovat dlouho dopředu.

Z radnice se šířily různé zvěsti, že jste byl přepracován...
To jsou krásné drby. (smích)

Takže se asi vloudila chyba. Ale proč jste byl se svou účastí zapsán na akce jako výročí konce války? Lidé s vaší účastí počítali...
To je věc organizátorů, vždyť ty oslavy šedesáti let od konce války se připravovaly i s pomocí magistrátu. Já jsem se na té přípravě podílel čtyři měsíce. Organizátoři mě asi nechali dát do tisku.

Myslíte, že nevadí, že jste chyběl na takto významné akci? A přitom to není poprvé. Mám na mysli vaši dovolenou v Americe v době referenda o přistoupení ČR k EU.
Život politika a speciálně pak pražského primátora nemá žádné okurkové sezony. Když se podíváte do ročních jízdních řádů, tak zjistíte, že jsou každý měsíc desítky významných akcí. A jestli to je šedesáté nebo pětapadesáté výročí, jestli to je konec války nebo to je výročí založení republiky či sametové revoluce nebo to jsou třeba volby... Prostě můj program nemá hluchá místa.

Takže jiný termín vybrat nešel?
Jak říkám, z tohoto pohledu je zcela irelevantní otázka výběru nějakého časového termínu dovolené. Byla to dlouho připravovaná špičková expedice  a tam se termín nevybírá. Navíc jsem pro přípravu oslav udělal maximum toho, co jsem mohl. Neúčast na vojenské přehlídce, na kterou jsem se hodně těšil, mě skutečně mrzí. Hrozně rád bych to viděl, ale na druhou stranu jsem byl plnohodnotně zastoupen kolegy a náměstky. A od toho také jsou.

Přesto to vaše kolegy překvapilo...
Můj odjezd nebyl žádná rychlovka a dovolená byla dlouho připravovaná. Je to deset dnů neskutečné fyzické zátěže v papuánské džungli. Pak ještě lezete do mimořádně těžkých skalních stěn, takže jsem se na to připravoval tak půl roku.

Nemyslíte si, že vás náhlá nepřítomnost mohla poškodit u veřejnosti?
Neodjel jsem náhle. Přípravám jsem věnoval hodně času a vše bylo dobře zajištěno. Každý má právo strávit někde svou dovolenou.

Autoři:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Droždín si protesty proti dopravě vybojoval značky i zvýšený dohled policie

Vylepšení dopravní bezpečnosti dosáhli obyvatelé olomoucké městské části Droždín, jejichž protesty vyvrcholily minulý...

Jen se tu válí a smrdí. Průběžně se střídáme, brání se studenti v Karolinu

U vstupu Univerzity Karlovy v Karolinu je zhruba deset studentů, kteří pokračují v okupaci atria Univerzity Karlovy ve...

Z organizovaného silvestra zbylo pár hodin, půlnoc v Brně bude neřízená

Z plánu slavit letos v centru Brna silvestra bez petard, za to s velkolepou organizovanou show, zbyl jenom krátký test....

Jak se dělala revoluce. Exkluzivní rozhovory odhalily pozadí sametové revoluce

Zpravodajský portál iDNES.cz odvysílal několikahodinový speciál k výročí sametové revoluce. Speciální vysílání přineslo...

Najdete na iDNES.cz