Ministr dopravy Vít Bárta prolomil své týdenní mlčení v kauze ABL.

Ministr dopravy Vít Bárta prolomil své týdenní mlčení v kauze ABL. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Bártův posun v kauze ABL: Nikoli falza, ale „dokumenty se složitou historií“

  • 1010
Ministr dopravy Vít Bárta po týdnu prolomil své mlčení ke kauze ABL a sledování politiků z radnice Prahy 11. Znovu zopakoval, že ABL politiky nešmírovala. Narozdíl od svých předchozích tvrzení však dokumenty, které v souvislosti s kauzou ABL postupně zveřejňovala MF DNES, neoznačil za falzifikáty.

"MF DNES opět uveřejnila sérii dokumentů ze zdrojů různé důvěryhodnosti. Z nich opět vyvozuje nepravdivé a silně poškozující závěry, ačkoliv nezná pravou historii těchto dokumentů, jejich možnou manipulaci, pozici externích dodavatelů a jejich jiné projekty pro jiné dodavatele," řekl Bárta, který se rozhodl promluvit po výzvě ODS, aby veřejně vysvětlil zapojení jeho bývalé bezpečnostní agentury ABL do sledování politiků z roku 2007. (více o výzvě čtěte zde)

MF DNES má však důkazy, že politiky tehdy sledoval detektiv ABL Pavel Pertlíček a že o ­tom informoval své nadřízené v ABL. S nimi se radil, jak při sledování postupovat. Jde například o ­mail, který poslal 14. února 2007 šéfovi detektivní divize ABL.

"Dane, prosím tě, až budeš fotit zadní část toho prostoru za panelákem u Šimůnka, potřebuji celkové foto prostoru, aby bylo zřejmé, či se zde dá umístit ta komora (auto se skrytou kamerou). A pak udělat detaily. Budu to předkládat VB, aby věřil, že tam jde či nejde dát komora," napsal Pertlíček k akci, která se týkala sledování bývalého místostarosty radnice Prahy 11 Jana Šimůnka. (VB by mohla být zkratka Víta Bárty, ale ten sledování popírá).

Důkazů jsou stovky

ABL takto monitorovala všechny klíčové politiky radnice včetně bývalé starostky Marty Šorfové, která dnes dělá šéfku hlavní kanceláře ODS. Z podstaty dokumentů je zřejmé, že všichni sledovaní lidé patřili k úhlavním nepřátelům Dalibora Mlejnského z ODS, který se stal starostou této městské části koncem roku 2006 hned po Šorfové.

Mlejnský se s Bártou znal delší dobu. A pár měsíců poté, co se ujal úřadu, od března 2007 uzavřel s ABL kontrakty na zajištění bezpečnosti v Praze 11. Celkem za to ABL dodnes dostala 31 milionů korun. Mlejnský tvrdí, že on ani úřad nemají se sledováním nic společného.

MF DNES přišla s prvním dokumentem o sledování loni v září. Bárta to označil za podvrh a dal čestné slovo premiéru Petru Nečasovi, že to ABL nedělala.

Redakce od té doby shromáždila na tři stovky fotek ze sledování, tři desítky videí, řadu dokumentů a maily detektiva Pertlíčka. "Tomu se nemohu bránit ani já, ani společnost ABL, protože vzhledem ke stáří tohoto 'případu' i k jasným pravidlům pro uchovávání a archivaci citlivých dokumentů není možné dnes řadu věcí verifikovat," uvedl Vít Bárta.

Zveřejněte všechno naráz!

Bárta v úterý také vyzval MF DNES, aby zveřejnila plné znění dokumentů: "A umožnila mi tak vyjádřit se k jejich obsahu nikoliv v kampaňovitém dávkování. Jsem připraven učinit nezbytné kroky včetně oslovení klientů a partnerů za účelem dohody na tom, které informace je a není možné publikovat. Můj tým spolupracovníků pracuje na tom, aby se pokusil interpretovat doposavad zveřejněné dokumenty," uvedl.

"Před zveřejněním nových důkazů jsme Víta Bártu i jeho bratra Matěje, současného majitele ABL, opakovaně žádali o rozhovor a konfrontaci se získanými materiály. Odmítli to," uvedl šéfredaktor MF DNES Robert Čásenský.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video