Premiér Andrej Babiš při jednání výboru pro evropské záležitosti Poslanecké...

Premiér Andrej Babiš při jednání výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny s předsedou výboru Ondřejem Benešíkem z KDU-ČSL a státním tajemníkem pro evropské záležitosti Alešem Chmelařem | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Babiš popisoval, jak chceme najít spojence proti přerozdělování migrantů

  • 637
Česká republika má podle premiéra v demisi Andreje Babiše jasný plán, které země přesvědčovat a jak argumentovat, aby nebyla znovu přehlasována při rozhodování o rozdělování migrantů do Evropy. Babiš řekl, že z naší země odchází na dividendy ročně přes 200 miliard korun. „Jenom do Nizozemska v roce 2016 odešlo 90 miliard dividend,“ prohlásil.

Nikdo tedy podle něj nemůže říci, že jsme nějaký chudý příbuzný v Evropě. O stejné věci mluvil ve čtvrtek jak v Senátu, tak i později před poslanci z výboru pro evropské záležitosti k tomu, jaké pozice bude Česká republika zastávat na neformálním zasedání hlav států a premiérů zemí Evropské unie 23. února v Bruselu.

„Kvóty se nesmí zopakovat, děláme pro to maximum, budeme získávat další spojence,“ uvedl předseda vlády v demisi a šéf ANO, když popisoval jak by také mělo vypadat získávání spojenců proti trvalému přerozdělování migrantů přicházejících do Evropy.

Není podle něj možné, aby se znovu stalo, že nás přehlasují na úrovni ministrů vnitra. „Znovu to jenom posílí hlasy o czexitu,“ prohlásil Babiš v Senátu.

V Schengenu by měly být i Chorvatsko, Bulharsko a Rumunsko

Premiér podporuje rozšíření počtu členských zemí v schengengském systému. „Není logické, že Řecko je v Schengenu a Chorvatsko, Bulharsko, Rumunsko nejsou v Schengenu, v Schengenu by měly být veškeré evropské země,“ uvedl premiér. 

Rekapituloval před senátory poslední summit Evropské unie, kde bylo vystoupení některých zástupců Řecka, Itálie nebo i Švédska velice kategorické v neprospěch zemí, které se odmítají podílet na přijímání migrantů, jako je Česká republika a další země Visegrádské čtyřky (Slovensko, Polsko, Maďarsko).

„Důležité je, aby Frontex konečně bojoval aktivně proti pašerákům, to je to řešení. Pašeráci vydělali za rok 2016 podle Europolu 2,7 miliardy eur,“ řekl senátorům Babiš.

Řešit migraci mimo evropský kontinent

Příliv migrantů se má podle něj co nejvíce řešit mimo evropský kontinent. Dohoda s Tureckem, které dostalo z Evropské unie 3 miliardy eur, podle něj funguje. „Podobný projekt by měla EU realizovat s Libyí a Tunisem, realizovat to mimo evropský kontinent,“ uvedl premiér v demisi.

Premiér se také vrátil k tomu, že česká vláda ve středu schválila přistoupení k evropskému fiskálnímu paktu. „Nemůžeme být na všechno negativní,“ řekl premiér v demisi. Zopakoval, že jím vedená vláda nepočítá se vstupem do eurozóny. „Nechceme vstupovat, nevidíme na to důvod, je to teď nevýhodné,“ uvedl Babiš. Česko nechce ručit za řecké dluhy a za dluhy evropských bank. Eurozóna se podle něj musí reformovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video