Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Ať policisté myslí vlastní hlavou, říká šéf policie

  12:43
Michaela Jílková zpovídá nového policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Neselhává dopravní policie? Hlídkují policisté tam, kde mají? Podle Martinů policisté přes množství předpisů ani nevědí, co mají dělat. "Chci některé interní pokyny zrušit a nechat policisty, aby uvažovali vlastní hlavou."

Rozhovory Michaely Jílkové

Pane policejní prezidente, za tři dny to bude rok, co byl zaveden bodový systém. Za leden až duben zemřelo na silnicích o 18 procent lidí víc než v roce, kdy jsme žádný bodový systém neměli. Neselhala policie?
Jste si jistá, že za to může bodový systém?

A jste si jist, že za to nemůže selhání policie?
Myslím, že policie neselhala. Z posledních čísel ke konci května vyplývá, že usmrcených osob bylo víc o 10 procent, ale nehod o 16 procent méně. Podstatné je, že počet mrtvých je třetí nejnižší za posledních 17 let.

Jenže od bodového systému se čekalo mnohem výraznější zlepšení bezpečnosti na silnicích. Opakuji, neselhala policie?
Když je zima mírná jako letos, tak není namrzlo, bourá se méně, a proto je i méně nehod. Ale jezdí se rychleji a následky havárií jsou daleko tragičtější...

... To jsem přesně čekala, že se začnete vymlouvat na mírnou zimu. Odcituji šéfa Centra dopravního výzkumu Mikulíka: "Za katastrofální uvolnění mravů na silnicích může zejména policie, která přestala nová pravidla důsledně vymáhat a místo toho sleduje jen banality."
S tím úplně nesouhlasím. Největší problém bodového systému je, že policisty administrativně zatížil. Protože zatím nemáme odpovídající počítačové vybavení, tak doba od přestupku až po potrestání viníka je neúměrně dlouhá a řidiči si z toho pak nic nedělají.

Takže bodový systém způsobil, že policisté jsou víc v kancelářích než na silnicích?
Kdybychom měli odpovídající software, tak bychom byli víc na silnicích. Předpokládám, že do konce roku jej mít budeme, zdrželo se to kvůli opakovaným výběrovým řízením. Přestupky by se obecně měly více zjišťovat pomocí techniky. Když teď policisté měří rychlost, tak jeden stojí za radarem a další dva v místě, kde řidiče zastavují. A to by mohlo být nahrazeno laserovými měřiči. Jeden policista laserem změří rychlost a rovnou to přes počítač nahlásí do registru. A ušetříme dva policisty, kteří potom mohou stát jinde.

Dobu pro projednání přestupku zkrátíme

O laserech se mluví už hodně dlouho, tak proč pořád nejsou?
Protože zatím nedopadlo výběrové řízení. Máme na to připraveny peníze, ale nemůžeme ovlivnit, že neúspěšný uchazeč o zakázku podá stížnost.

A kdy se tedy laserové radary objeví na silnicích?
Předpokládám, že nejpozději do konce roku. A budou na místech, kde bývají nejtragičtější dopravní nehody. Mně se naprosto nelíbí, když policista měří rychlost pět metrů za cedulí „konec obce“. To je prostě nesmysl! To bych snad toho policistu potrestal.

Ale to se děje, pane policejní prezidente.
Já vím, že se to děje. A chci dát signál, že to je špatně! Na druhou stranu, když jako řidič vidím čtyřicítku, tak bych měl zpomalit, protože má nějaký smysl – například tam přecházejí děti – a ne proto, že tam někde může být policista a dát mi pokutu. Přece si nemůžeme myslet, že na každém rohu bude stát policista, ať už živý nebo papírový, a jen kvůli němu budeme dodržovat předpisy. Hledejme způsob, jak pravidla hry dodržovat, a ne, jak je obcházet.

Jenže na některé řidiče platí jen ten policista. Co chystáte na ně?
Když pojedete po německé dálnici, tak téměř o policistu nezavadíte. Všechno řídí technika. Radar změří rychlost, informaci sám pošle rovnou na správní úřad, který od řidiče vymůže pokutu. Ve Francii, když překročíte o 50 km/h rychlost, tak vám zabaví auto ve prospěch státu. Prostě největší problém vidím u nás ve vymahatelnosti. Nemohu pochopit, jak nyní může vyřízení přestupku trvat i rok. Řidiči si z toho pak nic nedělají.

Předpokládáte, že větší vymahatelnost trestu docílíte, až budete mít onen software, nebo k tomu potřebujete nějaký další zásah zákona od politiků?
Od politiků očekáváme, že vyřeší problém, kdy se řidiči vymlouvají na to, že auto řídila osoba jim blízká a ne oni. Proti blízké osobě totiž nemusí svědčit a vyhnou se pak trestu. Potřebujeme to upravit tak, aby se v takovém případě zodpovídal majitel vozidla. On je zodpovědný za to, kdo auto řídí a komu ho půjčí.

Aby se zrychlilo řešení přestupků, tak opozice spolu s exministrem dopravy Šimonovským navrhují zvýšit počet úředníků. ODS chce naopak zaúkolovat policii, aby hlášení o přestupku posílala nejen na úřad, ale i řidiči.
Nevím, jaký by to mělo smysl. Správnější cesta je elektronická. Dám příklad: stacionární radar zdokumentuje přestupek a z něj to přímo běží do počítače. Z fotografie je jasně dokazatelné, kdy a kde se to stalo. Je tam jasně vidět espézetka, podle které úředník určí vlastníka vozu. Předvolá si ho, řeší to s ním, vyřkne závěr, dá mu sankci, připíše body. Nic víc, nic méně. Podstatné je, aby se tahle doba co nejvíce zkrátila. Když jen čekáte na techniku a software, které to podle vás vyřeší, tak nechápu, proč jsou politici tak iniciativní. Že by nebyli dost informovaní? Já nevím. Jsem policejní prezident a dívám se na to čistě z policejního nebo profesního hlediska.

Takže k tomu vlastně politiky nepotřebujete.
(kroutí hlavou, že ne) U nás se mnohdy uvažuje o změnách, aniž se předtím vyhodnotí, zda beze zbytku využíváme to, co už máme k dispozici. K tomu, abychom zlepšili stávající situaci, nepotřebujeme politiky. Potřebujeme, aby řidiči jezdili opatrněji.

Jak vás tak poslouchám, vypadá to, že má policie svědomí čisté. Ale ne všichni si to myslí. Bývalý šéf středočeské dopravní policie Stanislav Huml tvrdí: "Policisté jsou prostě u silnic málo vidět. Přitom právě častější hlídky a kontroly nejvíc platí na řidiče, kteří opakovaně porušují předpisy."
Naprosto s tím souhlasím. Jenomže policisté prostě sedí v kanceláři a musí tu administrativu vyřídit. A to platí o celé policii.

To už říkali i vaši předchůdci a všichni exministři vnitra, že přesunou policisty z kanceláří do ulic, ale stále nic. Stále ti policisté úřadují v kancelářích.
To se zlepší. Určitě se to zlepší. Jedním z pilířů připravované reformy je elektronizace trestního řízení neboli převedení papírových spisů do počítače. Už se nebudou dokola přepisovat informace do pátrání, do hlášení a nevím, do čeho všeho. Pilotní projekt funguje a opravdu přináší zjednodušení a snížení administrativního zatížení policistů. Ale zakopaný pes je i v rozbujelé organizační struktuře policie.

Znamená to, že je příliš řídících hlav – to jich bude méně? Máte odvahu je osekat?
Samozřejmě uvažujeme o snížení počtu řídících pracovníků. Dnes máme 80 okresních managementů a chystáme vznik šestnácti oblastí na přelomu let 2009 a 2010. Ale nejdříve to musí být podrobně zanalyzováno a rozebráno. Reforma nesmí stát ani korunu navíc.

A jak jste říkal, že jste nespokojen se způsobem hlídkování některých policistů...
... Ano, s tím jsem nespokojen nejen já, ale i šéf dopravní policie Zdeněk Bambas. I jemu připadá naprosto nevhodné, aby policisté stáli s radarem pět metrů za cedulí "obec". Řidič nestačí tak rychle zpomalit a na konci ho policie zastaví a dostane pokutu. To prostě není správné.

Co s tím tedy hodláte dělat?
Nařídím podřízeným, aby to nedělali. Policejní práce je upravena tolika interními nařízeními, že kolikrát ani nevíme, jestli máme vykročit pravou, nebo levou nohou. Chci některé ty interní pokyny zrušit a nechat policisty, aby uvažovali vlastní hlavou. Aby si mohli sami určit, kam pojedou měřit rychlost, protože to tam vyžaduje bezpečnostní situace.

Takže chystáte nějaká nová nařízení pro dopravní oddělení?
Konkrétní nařízení nechystám. Kdybych měl říct rozkaz, tak by zněl: Dělejte to, co už dávno máte dělat. Směrujte výkon služby tam, kde to vyžaduje bezpečnost a plynulost silničního provozu. Kolikrát, když jedu autem, tak si všímám, že policisté stojí na místech, kde opravdu nemají co dělat. A zařídím, aby je z toho místa odvolali.

Prohlásil jste, že neuvažujete o zvýšení povolené rychlosti na dálnicích. A optal jste se: "My máme nějaké dálnice?" Jak jste to myslel?
Tuto otázku si kladu pokaždé, když jedu po D1. Je to přeplněné, plné kamionů, jsou tam vyjeté pruhy. Vždyť 130 kilometrů v hodině je tam mnohde nebezpečná rychlost. Na krátkých vzdálenostech, které u nás přejíždíme, se snad ani nevyplatí chvátat.

Velký problém v dopravní policii je korupce. Pomoci mají diktafony, na které si policisté mají povinně nahrávat rozhovory s řidiči. Moc se to asi neosvědčilo, že? Třeba jedenáct policistů z Kladna, kteří brali hromadně úplatky, si s diktafony hlavu nelámalo.
Všichni museli odejít od policie, protože to je samozřejmě skandální záležitost. Nechci tvrdit, že se diktafony osvědčily nebo neosvědčily. Působí to preventivně. Ale policejní práce je týmová práce. Jsou tam přece přímí nadřízení. Jak je možné, že policista se něčeho takového dopustí a jeho nadřízení o tom nic netuší? Myslím, že v tom je kámen úrazu.

Dobře, a jak by takové kontroly nadřízených měly vypadat?
Šéf musí vědět, co jeho policisté v terénu dělají, a musí je kontrolovat. Když jsem byl ředitelem Správy Středočeského kraje, propustil jsem na hodinu tři policisty, kteří přivezli z hlídky na dálnici květiny. A hrozně mi vadilo, že to nevadilo nikomu na jejich služebně. Oni přivezli květiny a vůbec nikoho netrklo, že přijeli z hlídky a že přivezli v uvozovkách úplatek! Samozřejmě to mělo důsledky i pro jejich nadřízené.

No a vidíte, ti kladenští policisté si nosili z hlídek i zabijačku. Budou se ti šéfové zaměřovat i na majetkové poměry podřízených – jestli si někdo z nich najednou nežije nad poměry?
Myslím, že tato povinnost bude vyplývat i ze zákona, který se bude zabývat monitorováním majetkových poměrů veřejných činitelů. A bude se to vztahovat nejen na policii, ale i na jiné státní úředníky se statutem veřejných činitelů.

A pak máte další přímo obrovský problém. Chybí vámaž tři tisíce policistů. Sám přiznáváte, že chybějí nejvíc na základních útvarech.
Hm, to je pravda. Dokonce máme podstav 3300 policistů. Z toho je 1000 policistů, kteří sloužili více než 29 let, to znamená, že jejich odchod se očekával. Ale je pravda, že 3300 už je číslo dostatečně vysoké, že je načase to zastavit. Jenomže nábor se nám nedaří od začátku roku takovým způsobem, abychom naplnili stavy policie na sto procent.

Obézní policisté

Jak tuto krizovou situaci hodláte vyřešit?
Rozhodl jsem se udělat revizi kritérií při nabírání policistů. Psychologická vyšetření musí zůstat tak, jak jsou. Ale druhá věc jsou zdravotní a fyzické prověrky. Dnes přijde uchazeč a je třeba obézní a neudělá ani pět dřepů. Já sice zjistím, že má předpoklad udělat třeba po třech měsících deset dřepů. Přesto ho musím odmítnout jenom proto, že jich teď udělá jen pět a ne oněch požadovaných deset. Takže jsem si dělal revizi, jak to vypadá s počtem odpadlých uchazečů, a rozhodl jsem, že se musíme zaměřit víc na jejich předpoklady.

A nestane se, že noví policisté budou nekvalitní? Když snížíte fyzické požadavky, tak aby ten policista vůbec dohonil zloděje…
Ne ne. Obecně fyzické testy nesnižujeme. My je jen nebudeme požadovat na vstupu, ale zjistíme, jestli má uchazeč předpoklady je splnit. Další věc je zdravotní způsobilost. Dneska se obecně zdravotní stav populace zhoršuje. Nemocemi a potížemi, které se vyskytovaly u padesátníků, třeba bolesti zad, dneska trpí už i studenti. To znamená, že musíme vycházet z reálného zdravotního stavu populace. Vezměte si alergie. Dnes je pomalu každý druhý alergik, ale my máme striktně stanoveno, že uchazeč nesmí mít žádnou alergii. Takže si kladu otázku, jestli musíme tak přísně lpět na těchto kritériích.

A na závěr – nechal jste se slyšet, že nehodláte porušovat dopravní předpisy jako váš předchůdce. Hlídáte svého řidiče? Protože Vladislav Husák, když byl přistižen při překročení rychlosti, argumentoval tím, že spal. Zamhouříte oko a je to hned.
Je to hned, no. Ne, svého řidiče nemusím hlídat, protože ten se snaží striktně dodržovat pravidla hry. A sám chci jít příkladem.

Jste si tedy jist, že nebudete přistižen třeba na dálnici nebo v obci…
Víte co, když je člověk přistižen, už je pozdě. Nesmím to dělat. Nejde o žádné přistižení. Já to nesmím dělat dlouhodobě. Ne, že když za mnou zrovna nejede novinář, tak mohu jet rychle. To je špatné. Chci jít příkladem a chci dodržovat pravidla. Nedovedu si představit, že bych se choval jinak.

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

  • Nejčtenější

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

Lidé bez proudu, supercely na jižní Moravě. Českem se prohnaly bouře

Českem v pátek opět prošly silné bouřky doprovázené nárazy větru a krupobitím. Na jižní Moravě se vyskytly supercelární...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Počet obětí ruského raketového útoku na nákupní centrum stoupl na 18

Rusko zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střela podle tamního prezidenta Volodymyra...

Rakušanku napadl v Hurghadě žralok. Přišla o ruku a nohu, zemřela v sanitce

Poblíž populárního egyptského turistického letoviska Hurghada zaútočil na osmašedesátiletou Rakušanku žralok. Žena...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po útoku žraloka zemřely v pátek dvě ženy, plavaly 500 metrů od sebe

Egyptské úřady v neděli upřesnily, že při útoku žraloka v Hurghadě zemřely v pátek dvě ženy. Zatím byl známý případ...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Pojišťovnám „přebývají“ miliony, lidé si pro ně nejdou. Kvůli starým kontaktům

Premium Každý, kdo za léky na recept utratí víc, než stanovuje limit, dostane peníze zpět. Ne všichni se ale k přeplatku mnohdy...

STALO SE DNES: V Itálii pohřešují tři Čechy. Střelba v průvodu ke Dni nezávislosti

Po sesuvu ledovce v Itálii záchranáři pohřešují tři Čechy. Mistní deník píše o české oběti. Útočník střílel na průvod...

Lídři stran stráví letní dovolené u moře, na filmovém festivalu či pod stanem

I když již v září čekají strany volby, lídři těch největších, premiér a šéf ODS Petr Fiala i lídr opozičního ANO Andrej...

Jinakost Ruska budí závist, ale změnit se nemůžeme, řekl patriarcha Kirill

Jinakost Ruska vzbuzuje žárlivost, závist a rozhořčení, ale my se změnit nemůžeme, řekl moskevský patriarcha Kirill při...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...