Hlavní bojový tank AČR T-72M4CZ je i přes své stáří výkonnou, bojovou...

Hlavní bojový tank AČR T-72M4CZ je i přes své stáří výkonnou, bojovou technikou. Pokud má funkční všechny systémy. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

České tanky sotva stačí k výcviku, marně čekají na systémy řízení palby

  • 174
Hlavní bojový tank české armády má zásadní problém: nepodařený a navíc zastaralý systém řízení palby od italské společnosti Leonardo. Podle analytika Mikuleckého armáda v současnosti prakticky nemá tankové vojsko pro moderní bojiště. Systém řízení palby měl být vyměněn do roku 2025; zprostředkovat to měl státní podnik VOP CZ, jehož ředitel Špok byl právě odvolán. Projekt však nabírá zpoždění.

Již v roce 2020 rozhodla vláda o další modernizaci tanků T-72M4CZ, jichž má armáda ve výzbroji 33 (27 bojových, 3 velitelsko-štábní a 3 vyprošťovací). Jedním z hlavních prvků mělo být zmodernizování systémů řízení palby od firmy Leonardo. Ty jsou podle zákulisních informací často nefunkční a je potřeba vyměnit klíčové komponenty pozorovací jednotky velitele a střelce pro detekci cíle ve dne i v noci. To zahrnuje infrakamery, displeje, vyvažovací gyroskop a podobně.

Darované tanky Leopard se hodí jen pro výcvik. Česko si zavřelo dveře, líčí expert

Na nedávném zasedání parlamentního Výboru pro obranu však informoval ředitel Sekce vyzbrojování a akvizic ministerstva obrany Lubor Koudelka o zásadním zpožďění projektu. Dodavatelem je státní podnik VOP CZ, který má s Leonardo uzavřenou smlouvu.

Stejný státní podnik se má stát také integrátorem výroby budoucích bojových vozidel pěchoty CV90, kde se očekává výrazné zvýšení ceny. Komplikace mohou naznačovat i dnešní odvolání ředitele státního podniku Marka Špoka. Toho ministryně Černochová viní ze špatných ekonomických výsledků a nedostatečné komunikace. Špoka již dříve odvolal bývalý ministr obrany Lubomír Metnar. Špok se posléze vrátil: bez výběrového řízení byl na svou pozici dosazen právě Černochovou.

Systém řízení palby

Systém je složen z mnoha spolupracujících prvků poskytujících společný výstup střelci, aby jím obsluhovaný zbraňový systém zasáhl svůj cíl.

„Do čela strategického státního podniku VOP CZ nikdy neměl být jmenován. Opakovaně jsem na toto upozorňoval a poukazoval na situaci, do které se VOP CZ dostal v roce 2019 pod vedením Marka Špoka, kterého jsem následně odvolal. Pod jeho vedením se podnik dostal do tak špatné situace, že neměl na výplaty zaměstnanců. Ze situace, v jaké podnik byl, trvalo novému vedení přes dva roky, než se mu podařilo otočit směr a vyvést VOP CZ z červených čísel. Tedy důvodem opětovného instalovální tohoto ředitele nemohla být jeho dobrá práce a toto jsou výsledky personální politiky ministryně obrany,“ reagoval Metnar na sociální síti X.

V případě zakázky na modernizaci tanků nyní resort zvažuje, jak postupovat v případě penalizace za prodlení dodávek. „Případná penalizace dodavatele bude řešena teprve v okamžiku finálního ukončení dodávek, tedy až bude známa celková doba prodlení a budou rovněž posouzeny případné okolnosti vylučující odpovědnost dodavatele za prodlení,“ uvedl Roman Hrabačka z kabinetu ministryně obrany.

Česko už nemá moc materiálu, který by Ukrajině mohlo poslat, řekla Černochová

Jepičí život na novodobém bojišti

Prodlením dodávek zůstává technika prakticky nebojeschopná, respektive se značnými omezeními. Ta vyplývají z nutnosti manuálního ovládání a zaměřování. Tím se technika dostává na úroveň verze T-72M1, která se využívá zejména k výcviku záloh a na současném bojišti by měla jen měla jepičí život. Přitom právě pokročilou technologií a ochranou osádky často argumentuje ministryně Černochová, proč armáda potřebuje novou techniku.

Bezpečnostní analytik Milan Mikulecký uvádí, že problémy s modernizací se u tankového vojska táhnou již déle.

„Je nutné si připomenout začátek celého nešťastného příběhu, tedy rok 1994. V době, kdy všechny armády světa snižovaly své početní stavy, jsme mohli snadno a velmi levně získat moderní západní tanky. Třeba právě dnes tak nekriticky adorované Leopardy 2A4, které v té době získalo například Polsko. Politici však v rámci podpory domácího průmyslu rozhodli o modernizaci tanků T72. V té době však již bylo po válce v Zálivu a nedostatky těchto tanků byly dostatečně známé. Jsou přitom dány konstrukční filozofií a není možné je odstranit,“ říká Mikulecký.

Černochová odvolala ředitele VOP CZ Špoka. Kvůli špatným výsledkům i komunikaci

Analytik kritizuje i současný stav těžké brigády. „Tato jednotka, která je naším klíčovým příspěvkem do společného aliančního úsilí, je po dlouhé roky příslovečnou Popelkou. Má ve výzbroji tankovou techniku, s níž ji nikdo rozumný do bojového nasazení nepošle,“ kriticky popisuje současné tankové vojsko.

Přáslavická kasárna a všech čtrnáct tanků Leopard 2A4

Mikulecký jako vhodný tank na současné bojiště nevidí ani Leopard 2A4, kterých AČR získala čtrnáct za svůj dar v podobě více než šedesáti sovětských tanků na podporu Ukrajiny.

„Tanky Leopard 2A4 potvrzují staré přísloví, že jediné, co je na světě zadarmo, je sýr v pastičce na myši. A Česká republika do takové pasti po hlavě skočila. Tím, že politické vedení ministerstva na tento dar přistoupilo, jsme si zavřeli dveře k tomu, porovnat jiné možnosti – a zejména v konkurenčním prostředí vyjednávat o ceně. A trochu se bojím, že ve finále za ty darované tanky stejně v ceně těch budoucích nových zaplatíme,“ dodal analytik Mikulecký.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video