Podle velení vojska nejde o pomstu. Zástupce náčelníka generálního štábu Josef Prokš ČT řekl, že armáda bude vkládat prostředky do perspektivních pilotů a do těch, kteří chtějí sloužit. Piloti, kteří budou létat v Afghánistánu, prodělají krátkou, ale intenzivní přípravu.
"Budeme je cvičit jak v podmínkách vysokohorského létání, tak v podmínkách extrémních teplot, tak v podmínkách prašného létání," řekl Prokš. Velení armády podle ČT také slibuje, že do afghánské mise pošle modernizované stroje. Palubní technik Kohout si ale myslí, že na kvalitní přípravu pilotů je málo času.
Na odchod armádních pilotů z vojska kvůli obavě z afghánské mise upozornil na jaře deník Hospodářské noviny. Napsal, že z armády chce odejít každý desátý špičkový pilot vrtulníků a že na misi pěti přepravních vrtulníků v Afghánistánu, která má začít za rok, prý není armáda připravena.
Zástupci přerovské vrtulníkové základny ale tehdy popřeli, že by jejich piloti odcházeli kvůli obavě z mise v Afghánistánu. Podle mluvčího základny Milana Kouřila jsou jejich důvody zcela běžné a souvisejí s koloběhem v armádě.
Jana Růžičková z generálního štábu počátkem června ČTK řekla, že odmítne-li voják službu v zahraniční misi bez velmi zřetelného důvodu, lze to považovat za porušení jeho základních povinností.
V Afghánistánu letos zemřeli už dva čeští vojáci po sebevražedném útoku v nebezpečné jihoafghánské provincii Hílmand a po výbuchu nástražné nálože v oblasti Lógar, kde funguje český provinční rekonstrukční tým. - čtěte V Afghánistánu byl zabit český voják, další čtyři jsou zraněni
ČR má v Afghánistánu vojáky v polní nemocnici v Kábulu a speciální síly vojenské policie v Hílmandu. V provincii Uruzgán chrání čeští vojáci nizozemskou základnu Camp Hadrian.