ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Nemocnice Plzeňského kraje

Jak rodí Češky? Více vyvolaných porodů, ubylo nastříhávání hráze, uvádí průzkum

  • 6
Za posledních pět let se zvýšil podíl vyvolaných porodů, mírně při nich vzrostlo i využívání medikace k tlumení bolesti. Poklesla naopak četnost nástřihů hráze, uvádí průzkum společnosti Aperio - Společnosti pro zdravé rodičovství. Zatímco před pěti lety lékaři „nastříhávali“ 45 procent rodiček, loni to bylo pouze 36 procent.

K umělému vyvolání porodu lékaři přistupují v situacích, kdy se objeví těhotenské komplikace, jako například vysoký tlak nebo cukrovka. „V roce 2018 byly porody vyvolané v 17 procentech případů. V roce 2022 už čítal počet uměle vyvolaných porodů více než 26 procent,“ uvádí statistika Aperio - Společnost pro zdravé rodičovství.

Lékaři se stále častěji k vyvolávání porodu uchylují kvůli délce těhotenství. To zřejmě způsobilo i nárůst v průzkumu. „S vyvoláním porodu jsou spojena různá rizika, některá data naznačují například vyšší riziko ukončení porodu císařským řezem,“ vysvětluje Miloslava Kramná, koordinátorka Průvodce porodnicemi, kam ženy zaznamenávají své zkušenosti s porody a nemocnicemi.

V Česku doporučuje vyvolání porodu Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP již při trvání těhotenství 41 týdnů plus 3 dny. „Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje jako prodloužené těhotenství takové, které trvá déle jak 42 týdnů,“ dodává Kramná.

Podle dat mírně vzrostlo také používání léků na tlumení bolesti během porodu, a to ze 36 procent v roce 2018 na necelých 44 procent v minulém roce. Snížil se naopak podíl žen, kterým lékaři provedli nástřih hráze. Zatímco před čtyřmi lety lékaři „nastříhávali“ 45 procent rodiček, loni to bylo pouze 36 procent.

„WHO nedoporučuje rutinní ani volitelné užití epiziotomie (nastříhávání hráze, pozn. red.) u žen se spontánním průběhem porodu. Zároveň ale považuje za obtížné stanovit akceptovatelnou míru užití nástřihů,“ poznamenala Kramná.

Čeští lékaři se proti husband stitch vymezili. Zákrok ženám neprovádíme

Stále více matek uvádí, že měly dítě bezprostředně po porodu položené na břiše či hrudníku. Zvyšuje se také podíl novorozenců, kterým byla pupeční šňůra přestřižena až po jejím dotepání, a to z 38 procent před pěti lety na aktuálních necelých 49 procent. „Obě posledně zmíněné praktiky pozitivně ovlivňují poporodní adaptaci novorozence,“ uvádí koordinátorka průzkumu.

Analýza Průvodce porodnicemi také ukázala, že stále více než polovina žen v nemocnicích slýchá požadavek, aby své novorozené dítě zvážily před a po každém kojení. „Tento požadavek nemá oporu v žádných odborných doporučeních pro podporu kojení, naopak narušuje kojení i péči o dítě a matky zatěžuje,“ tvrdí Kramná. Za celé období se požadavek na vážení týkal 60 procent žen, postupem času se však jeho četnost snižuje.

Průzkum vychází z více než 6 500 dotazníků od žen, které porodily v letech 2018–2022 v některé z českých porodnic mezi 38. a 42. týdnem těhotenství.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video