Martin Mrnka

Martin Mrnka - Generální ředitele TV Z1 | foto: Archiv Z1 TV

Angažovat Tachecí bylo odvážné, říká šéf televize Z1 Mrnka

  • 76
Do startu zpravodajské televize Z1 chybí pár dní. Vysílání zahájí v neděli večer. Diváci se tu setkají i s některými známými tvářemi, třeba s Barborou Tachecí. "Je to úžasný nápad," pochvaluje si angažování bývalé šéfky Radiožurnálu generální ředitel televize Z1 Martin Mrnka.

Šestačtyřicetiletý Martin Mrnka je zkušený novinář, který působil mimo jiné v týdenících Reportér a Respekt, v České televizi a na Nově. Televizi ovšem rozjíždí poprvé. Křest ohněm nejspíš proběhne už tuto neděli v 19 hodin. "Pokud všechno dobře dopadne," podotýká.

Byl jste na vojně? Jak jste se těšil na její konec?
Byl a samozřejmě jsem se těšil. Ale nesloužil jsem u bojového útvaru, například u tankistů, takže jsem neměl špatnou vojnu.

Ptám se proto, jestli jste stříhal metr a jestli si ho stříháte i nyní...
Stříhal jsem jako všichni ostatní. Ale nyní si dny do 1. června nestříhám.

Ostré vysílání chcete spustit 1. června v 19 hodin. Budete to vy, kdo jako první promluví k divákům Z1?
Ne, po zpravodajské znělce se divákům jako první přihlásí moderátorská dvojice Jan Němec a Veronika Sedláčková. Tedy pokud se nestane něco mimořádného.

. Martin Mrnka bude hostem iDNES.cz

Ptejte se v pátek od 13 hodin

Ještě nevysíláte a už proběhla přestřelka mezi vámi a štábem ČT24. Máme si na to zvyknout?
Nevnímám to jako přestřelku, ale spíš jako přátelské pošťuchování. Podobná situace byla v roce 1994, kdy startovala Nova a Česká televize měla pocit, že kvůli tomu o něco přichází. Úkolem ČT je ale úplně něco jiného, než co budeme nabízet my. Nám jde o to zaujmout diváka a vydělat tím peníze, ČT musí naplnit zákon.

Čím se bude lišit zpravodajství a publicistika Z1 od ČT24?
Nechci se vůči kolegům z veřejnoprávního média vymezovat, jsou to profesionálové, kteří svou práci dělají dobře, ale musí se řídit zákonem o veřejné službě. My budeme nabízet informace, které diváka nejvíc zajímají, které jsou podle nás nejpodstatnější.

Vaše cílová skupina jsou takzvané vlivové kruhy, tedy lidé s nadprůměrnými příjmy ve vysokých manažerských pozicích. Proč jste se vydali touto cestou?
Nemyslím si, že budeme vysílat jen pro vlivové kruhy. Televizi našeho typu sledují hlavně lidé, kteří informace potřebují ke své práci, k životu. Je to tak 5 až 10 procent z celé populace.

Martin Mrnka v rozhovoru s reportérem iDNES.cz

Martin Mrnka při rozhovoru s reportérem iDNES.cz.

Na jak dlouho vás vlastník - finanční skupina J&T - zabezpečil?
Určitě to nebylo tak, že by nám dali miliardu a řekli: Teď s tím hospodařte, dělejte si, co chcete. Tak to nefunguje v žádné soukromé televizi. Náš vlastník už projekt Z1 financuje pět let, vydržel celé to období čekání na licenci. A stejné odhodlání má i do budoucna. To je běžné pro investice střednědobého typu.

Co prvního vás napadlo, když za vámi přišla Simona Matásková s nápadem získat pro Z1 Báru Tachecí?
Že to je úžasný nápad! Je to odvážné a nečekané řešení, což je přesně to, co by komerční televize měly dělat. Rád bych zdůraznil, že Bára Tachecí je mimořádně schopná moderátorka, což předvedla v České televizi a následně i v Českém rozhlase. Bohužel onemocněla určitou chorobou, podobně jako Miloš Kopecký, ale dnes je naprosto v pořádku.

Sledoval jste její práci na Radiožurnálu?
Sledoval a paradoxně jsme díky ní získali několik špičkových profesionálů.

O jejím angažování jste musel informovat její bývalé podřízené z Radiožurnálu, kteří odešli z nejrůznějších důvodů souvisejících s paní Tachecí. Jak na její příchod na Z1 reagovali?
Jak kdo. Domnívám se, že všichni máme srdce otevřené a jestli mezi nimi byl nějaký konflikt, pak byl zapříčiněn jejím onemocněním. Tím, že se uzdravila, tak se vyřešil i tento problém. Přirovnal bych to k situaci, kdy si zlomíte nohu a na někoho se zlobíte. Po uzdravení se také k tomu člověku chováte jinak. - čtěte Barbora Tachecí se vrací z rozhlasu do televize. Zlákala ji nabídka Z1

S návratem Báry Tachecí na obrazovku přichází do Česka nový druh diskusního pořadu - Hardtalk. Nakolik se paní Tachecí bude podílet na přípravě pořadů, výběru hostů?
Jako každý moderátor podobného pořadu. Samozřejmě bude mít možnost mluvit do výběru hostů jako součást dramaturgického týmu, který čítá asi šest lidí.

Tým zaměstnanců jste poskládali z lidí jak z televizní branže, tak z novin nebo internetových portálů. Oslovili jste i Zdeňka Šámala, někdejšího ředitele zpravodajství ČT?
Nikoliv. Velmi si ho vážím, ale v době, kdy jsme budovali tým Z1, tak on v ČT budoval projekt ČT24. V době, kdy se rozhodl, že z Kavčích hor odejde, náš tým už byl hotov.

Barbora Tachecí odpovídá v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES

Barbora Tachecí se po letech vrací na televizní obrazovku

Po 20. hodině, kdy většina televizí vysílá seriály a filmy, vy budete nabízet dokumenty. Co si od toho slibujete?
Domníváme se, že je v tomto segmentu v Česku díra na trhu. Chybí tu špičkové dokumenty srovnatelné s filmy. Chceme tuto díru vyplnit a nabídnout divákovi alternativu, stejně silný zážitek jako film.

Jste tedy přesvědčeni, že tento formát pořadu vám nesrazí sledovanost mezi hodinovým blokem zpravodajství, který poběží od 19 do 20 hodin, a diskusními pořady začínajícími po 21. hodině?
Přesně tak, naopak věříme, že diváky přitáhne.

Na jak dlouho dopředu máte nakoupené akvizice?
Tuším, že na dva tři roky. Ale máme v plánu i vlastní produkci.

Máte v redakci Z1 i tým investigativních reportérů, kteří by připravovali pořad podobný Reportérům ČT nebo Na vlastní oči?
Kdybychom měli k nějakému pořadu vzhlížet, tak spíš k 60 Minutes (pořad americké stanice CBC News - pozn. autora). Máme několik velmi schopných žurnalistů, kteří pracují ve zpravodajství, ale investigativní formáty nechystáme, protože jsou velmi drahé a náročné. Dostal jsem osobně dvě ceny za investigativní žurnalistiku v USA, takže vím, o čem mluvím. Nyní v Česku není nikdo, kdo by byl schopný platit špičkový investigativní pořad. A to říkám ve vší úctě ke kolegům v ČT a především na Nově. Časem bychom ho dělat chtěli, ale nechceme ho dělat polovičatě. Domnívám se, že jeho doba přijde za rok, za dva.

Sídlo TV Z1 v pražských Holešovicích

TV Z1 sídlí v této budově v Praze Holešovicích

Profesní praxi jste získával jak ve veřejnoprávním sektoru, tak v komerčním. Jaké dovednosti jste z toho vytěžil při budování Z1?
Především zkušenost, že televize je týmová práce. Chceme ukázat, že i komerční televize umí zpracovávat veřejnoprávní témata poutavě, atraktivně, aby nebyla nudná. Ostatně, když se podíváme na deníky, tak všechny jsou komerční, ale nikdo se nepozastavuje nad tím, jakým způsobem pracují. A jsou mezi nimi špičkové noviny jako MF DNES, Hospodářské noviny nebo Lidové noviny.

Jaký bude v programovém schématu podíl premiér a repríz?
Každý den v hlavním vysílacím čase, tedy od 18 do 24 hodin, budeme mít jen premiéry. Reprízy poběží jen přes den a v noci.

Průtahy kolem udělení licence k zahájení vysílání vás připravily o spoustu času, možná i zkušených lidí, které jste museli loni v lednu propustit a už znovu nezískali. Jak se na to díváte dnes?
Po získání licence v roce 2006 jsme získali 25 lidí, které jsme pak museli propustit a z nich jsou jen dva, kteří se nevrátili. Naštěstí přerušení náš tým moc nenabouralo. Musím ale přiznat, že odklad pro nás byl velmi tvrdý, jak z ekonomického, tak lidského hlediska. Našeho majitele to stálo desítky milionů korun, možná více.

Dnes to ale hodnotím celkem příznivě, především proto, že se s odkladem digitalizace objevila skupina diváků, kteří se nedívají na analogové televize, ale sledují satelitní nebo kabelové. Je jich přibližně dvacet procent. A ty chceme získat my.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video