Česko by mělo mít vlastní výrobu testů na koronavirus, řekl Babiš Vestci

  • 61
Premiér Andrej Babiš společně s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem navštívili společnost Diana Biotechnologies, která vyrábí testy na přítomnost covid-19 v klinických vzorcích. Podle Babiše je důležité, aby stát podporoval české firmy a zajistil tak alespoň částečnou nezávislost Česka na dodávkách zdravotnického materiálu ze zahraničí při případné druhé vlně epidemie koronaviru.

„Vláda se snaží být v kontaktu s firmami, které vyhrály v soutěži Hack the Crisis,“ řekl na úvod Babiš. Podle jeho slov je velmi důležité, aby firmy, které získaly dotační podporu, dodávaly testy do laboratoří, jež jsou  pod kontrolou státu. „Komerčním laboratořím jde logicky hlavně o peníze. To pak způsobuje nedostupnost testů, prodlužuje dobu testování a náklady prodražuje,“ uvedl.

Během tiskové konference po návštěvě vítězné firmy premiér varoval, že ve světě vir neutichá. Zdůraznil, že v Česku máme skvělé technologie, které při případné druhé vlně koronaviru napomůžou k alespoň částečné nezávislosti na nadnárodních korporacích a dodávkách testů, materiálu a léků ze zahraničí.

„Našim cílem je, aby české know-how zůstávalo doma. Závěr z návštěvy je takový, že tuto technologii určitě podpoříme,“ doplnil Babiš. Připomněl, že lék na covid-19 s názvem Remdesivir původně vznikl v Česku. Kvůli vysokým nákladům na rozvoj objevu však nakonec licenci na jeho Česko výrobu nemá. Premiér podotkl, že se dohodl s ministrem Karlem Havlíčkem na zmapování českých „startupů“. Vláda je podle něj připravena vědce i výrobce podpořit a pokusí se dosáhnout toho, aby „nápady zůstávaly doma“.

„Firma Diana Biotechnologies může Česku zajistit určitou samostatnost, nemuseli bychom být tolik závislí na nadnárodních hráčích,“ doplnil slova premiéra ministr Vojtěch.  

Startup Diana Biotechnologies vyvíjí automatizované řešení pro testování přítomnosti viru covid-19 v klinických vzorcích, které je založeno na ultracitlivé metodě izolace RNA a následné kvantifikaci pomocí RT-PCR metody. 

Tato metoda je velmi citlivá a díky automatizaci umožňuje zpracovat až 1 500 vzorků denně při jedné standardní instalaci. Díky vlastní výrobě jsou testovací soupravy cenově výhodné a firma není závislá na nejistých dodávkách ze zahraničí. Dokáže tak pokrýt českou poptávku i v době případné krize.

Až 1500 testů na covid denně. Čeští vědci dostali tři miliony na vývoj

Testy na koronavirus firma přitom začala vyvíjet teprve nedávno. „Naše působení vlastně původně s koronavirem vůbec nesouviselo a je to pro nás jen taková odbočka. Před pandemií jsme se věnovali vývoji nových látek na chřipku a vývoji protilátek. Díky našim zkušenostem s automatizací spojenou s analýzou statisíců látek při vývoji léčiv a s metodou PCR jsme dokázali během tří měsíců vyvinout kompletní ultracitlivé řešení pro automatizované testování covid-19, které je nyní možno instalovat do jakékoliv nemocniční laboratoře a navýšit tak její testovací kapacitu,“ osvětlil pro iDNES.cz dříve Václav Navrátil.

Úspěšnou technologii v soutěži Hack the Crisis ocenili jak odborníci, tak politici. Jako výhru získala firma třímilionovou dotaci. Společnost DIANA Biotechnologies založili Martin Dienstbier a Václav Navrátil před dvěma lety.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video