Můžeme být šťastní, v jaké zemi žijeme, slyšel Václavák. Lidé slavili svobodu

  • 2156
Na čtyřicet tisíc lidí se zúčastnilo Koncertu pro budoucnost na Václavském náměstí v Praze. Zahrály nebo promluvily desítky hudebníků a osobností, například Aneta Langerová, Tata bojs, MIG 21, duchovní Tomáš Halík nebo generál Petr Pavel. Videoprojekce na budovu Národního muzea připomněla pohnutou historii. Policie dočasně zavřela magistrálu.

Už krátce po půl páté se Václavské náměstí rychle plnilo. Na pódiu přítomné přivítala Zuzana Tvarůžková a Jindřich Šídlo. Krátce před půl sedmou bylo na Václavském náměstí podle odhadů policie 35 tisíc až 40 tisíc lidí. V ulici Národní bylo podle nich až 40 tisíc lidí.

30 let od revoluce

Pražští záchranáři nemuseli během dne do 19. hodiny nikoho ošetřovat.

„Naštěstí veškeré akce dnes probíhaly a probíhají v poklidu,“ uvedla mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. Běžný provoz je navýšený o dvě záchranářské posádky.

Žádné komplikace nemá hlášené ani Dopravní podnik hlavního města Prahy. „Je omezen Airport express, ale to je všechno hlášeno a dopředu plánováno,“ dodala jeho mluvčí Aneta Řehková. Provoz na magistrále u Národního muzea policisté obnovili krátce po desáté hodině večer.

Dnes potřebujeme odvahu

Jako první na koncertě vystoupila Aneta Langerová s kapelou. V úvodu koncertu pak vystoupila se svým proslovem novinářka a spisovatelka Lída Rakušanová. „Dneska po třiceti letech si já osobně nemyslím, že přes všechny problémy bychom měli důvod k pesimismu,“ začala. Mechanismy demokracie podle ní fungují. Zvolení Zuzany Čaputové slovenskou prezidentkou podle ní dokazuje, že stačí jedna volba, aby se ukázalo světlo na konci tunelu.

„Jsme na dobré cestě, akorát nesmíme zabloudit,“ dodala Rakušanová. Po ní začali hrát Circus Brothers.   

V 17:11 se po celém Česku rozezněly zvony. Poté vystoupil katolický kněz a filozof Tomáš Halík. „Před třiceti na tomto místě jsme odzvonili totalitě,“ začal svůj proslov. Úvahy o minulosti mají podle něj smysl jen tehdy, když nám poskytují hlubší porozumění dneška a připravují nás na budoucnost.

 „V tomto roce jsme několikrát na tomto náměstí protestovali proti konkrétním politikům. Ale problém není v politicích, ale ve voličích, kteří jsou ochotní nechat se zmanipulovat populisty,“ řekl před tisícovkami posluchačů. 

„Dnes potřebujeme odvahu,“ pokračoval. Myslel tím odvahu nenechat se zmanipulovat a držet se svých morálních hodnot.

Zúčastnili jste se některé z akcí pořádaných k 30. výročí sametové revoluce?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 24. listopadu 2019. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 3507
Ano
Ano 1908

Vystoupil také básník Jáchym Topol a jeden z hlavních představitelů a organizátorů bývalého studentského hnutí Martin Mejstřík. „Není většího zázraku, než je náš svět. Než je život. Většího zázraku, než naše planeta,“ uvedl jeden z hlavních představitelů a organizátorů bývalého studentského hnutí Martin Mejstřík. Poděkoval tak studentům bojujícím za záchranu životního prostředí.

Dalajlama vyzval ve svém pozdravu k výročí sametové revoluce lidi v Česku, aby dál nesli Havlův odkaz, a tak přispěli k mírovému uspořádání světa.

„Budoucnost je dcera svobody. A té dívce je dnes třicet let,“ pokračoval herec a držitel Českého lva Hynek Čermák. Po něm zahrála Vypsaná fixa. 

Později promluvil i jeden ze studentských vůdců listopadu Šimon Pánek. „Mnozí z nás, kteří tu dnes jsme nebo jsme tu byli před 30 lety, jsme spoustou věcí znechuceni. Ale to nejhorší, co se mi zdá, je myslet si, že ti, kteří tu s námi nejsou nebo si myslí něco jiného, jsou naši nepřátelé. Myslím si, že to je naše velká chyba,“ řekl. 

„Chceme být republikou pro všech deset milionů, která nezapomíná na nikoho,“ řekl na Václavském náměstí Michael Žantovský ředitel Knihovny Václava Havla a spoluzakladatel Občanského fóra. Za svoje slova sklidil potlesk. Uvedl, že lidé jsou připraveni k nenásilným akcím občanské neposlušnosti.

„Svoboda neznamená jenom vnější prostor, ale i vnitřní svobodu, kterou musíme budovat sami v sobě,“ uvedl pomocný pražský biskup Václav Malý. Dodal, že svoboda je i svoboda od nedůvěry, nenávisti, přetvářky a lži. „Žijeme v prostředí polopravd, a je důležité dobře je rozlišovat a nedat se manipulovat všemi možnými metodami lži,“ dodal.

Na Havla zavzpomínali také bývalý americký velvyslanec v Praze William Luers a jeho žena Wendy. Luers vyzdvihl mimo jiné humor a ironii, se kterou se Češi vyrovnávají s každou situací.

„Můžeme být šťastní v jaké zemi žijeme, takových jako je ta naše moc na světě není, včetně těch největších a nejbohatších,“ řekl na pódiu generál Petr Pavel. Jako jeden z největších porevolučních úspěchů označil vstup Česka do NATO. „Ať se nám daří a ať máme dostatek vůle dělat věci, které jsou správné,“ popřál Pavel na závěr.

Z hudebníků na koncertě zahráli Lenka Dusilová, Thom Artway, Buty nebo Tata Bojs. Sérii koncertů uzavřela skupina MIG 21.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video