Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Absolventka Harvardu: Musíte být výjimeční a zaujmout

  16:41
Studium v USA je zážitek na celý život. "Poznala jsem řadu výjimečných osobností. Dnes jsou roztroušení po celém světě - v Argentině, Indii, Jižní Koreji, Lucembursku. Pořád o sobě víme a udržujeme kontakt - jsou to přátelé na celý život," říká advokátka Jana Hrstková, absolventka Harvardovy univerzity.
Na Harvardu získáte přátele na celý život, říká absolventka, právnička Jana Hrstková.

Na Harvardu získáte přátele na celý život, říká absolventka, právnička Jana Hrstková. | foto: Vojtěch Vlk

Kdy jste na Harvardu studovala a jaký obor?
Na Harvardu jsem studovala v letech 1995-1996. Absolvovala jsem program Master of Laws (magisterské studium práva) na Harvard Law School. Hlásila jsem se po absolvování pětiletého magisterského studia na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, které jsem úspěšně dokončila s červeným diplomem v roce 1994. A hned napoprvé jsem měla štěstí a byla jsem přijata.

Jak probíhaly přijímací pohovory, jaké jste dělala zkoušky?
Na studijní program Master of Laws neprobíhají přijímací pohovory. Každý, kdo má zájem o přijetí na Harvard Law School, musí poslat písemnou přihlášku spolu s dalšími požadovanými dokumenty. Jednou z důležitých součástí přihlášky je tzv. Personal statement, tzn. osobní dopis uchazeče. V něm má uchazeč příležitost napsat o sobě, o důvodech, které jej vedou k zájmu studovat v USA, jak tyto zkušenosti chce dále zúročit ve svém profesionálním životě, jaké jsou jeho největší dosavadní úspěchy, např. publikace, pracovní úspěchy.

To vše samozřejmě v perfektní angličtině, protože zde se prezentuje před výběrovou komisí, která čte v rámci výběrového řízení na tisíce přihlášek z celého světa a srovnává jednotlivé uchazeče mezi sebou. Do programu Master of Laws se přijímá jen asi 165 studentů ročně. A proto je konkurence opravdu velká. Uchazeč by si měl dobře promyslet tuto část přihlášky, protože zde musí něčím zaujmout, být něčím výjimečný. Musí se zkrátka dobře prezentovat - prodat se! Nedílnou součástí přihlášky jsou nejméně dvě doporučení.

Autory doporučení jsou obyčejně profesoři, kteří uchazeče vyučovali na vysoké škole a mohou se vyslovit k jeho schopnostem a dovednostem. Takovým profesorem může být například vedoucí diplomové práce, ale mohou to být samozřejmě i jiné osoby, které uchazeče dobře znají a mohou jej doporučit ke studiu - třeba i nadřízený v zaměstnání. Doporučení jsou důležitá a v hodnotícím procesu mají velkou váhu.

Jak se prověřuje znalost jazyka?
K přihlášce je potřebné přiložit potvrzení o složení zkoušky z angličtiny - TOEFL. Na Harvard Law School v současné době požadují dosažení alespoň 600 bodů, pokud je zkouška skládána na testech v papírové podobě, nebo 250 bodů, pokud se uchazeč rozhodne o test prostřednictvím počítače.

Požadavky se samozřejmě mohou různit a vždy je třeba pečlivě ověřit, co která konkrétní vysoká škola požaduje. Hlavně je důležité nepodcenit časovou náročnost přijímacího řízení. Pokud přihláška dorazí byť i s jednodenním zpožděním, není do přijímacího procesu zahrnuta a uchazeč to musí zkusit znovu za rok. A znovu absolvovat celý proces. Letošní uzávěrka pro přihlášky do programu Master of Laws na Harvard Law School na rok 2007 je 1. 12. 2006!

Velkou výhodu mají v současné době uchazeči v tom, že valná většina informací, a to včetně formulářů, je přístupná online na webové stránce Harvardu -www.harvard.edu.

Jaké je studium na nejprestižnější světové škole?
Skvělé. Máte na výběr z více než 360 předmětů. Mezi nimi jsou i takové, které u nás stále nejsou běžnou součástí nabídky, přestože jsou pro praktický život velmi užitečné - např. program Negotiation, který patří mezi špičkové v USA. Sbor vynikajících přednášejících, kteří jsou předními odborníky uznávanými nejen v USA, ale i v rámci mezinárodní komunity.

Snadný a neformální přístup k profesorům, kteří mají o studenty zájem. Přístup k fantastické knihovně, která je otevřena od 8.00 ráno do 2.00 v noci. Možná stojí za to zmínit, že na rozdíl od České republiky jsou všechny zkoušky písemné a anonymní. Při hodnocení zkoušek profesor neví, kdo test psal, a on tak o známce rozhoduje zcela nezávisle a objektivně.

Co vám při studiu připadalo nejtěžší?
Přestože jsem už před příjezdem do USA velmi slušně hovořila anglicky, zpočátku jsem určitě musela nastudovat mnoho speciálních odborných termínů, abych vůbec správně porozuměla přednášejícím.

Potom - zvyknout si na jiný způsob výuky. Studenti už před přednáškou musí mít načteny stovky stránek odborného textu. Na vlastní přednášce se od studentů požaduje aktivní zapojení do diskuse. Někteří profesoři stále aplikují tzv. Sokratovu metodu - kdy student odpovídá na položenou otázku a tato odpověď musí být opřena o argumentaci. Kdokoliv z účastníků přednášky může nesouhlasit a přednést ostatním svůj vlastní názor.

Co je podle vás nejdůležitější pro zvládnutí studia na prestižní škole v USA?
V každém případě výborná znalost angličtiny a správný výběr školy. V USA je opravdu nepřeberné množství možností a je potřeba si správně vybrat. Zejména s ohledem na budoucí profesní plány a zaměření. Některé školy mají skvělou pověst např. v mezinárodním právu, jiné se specializují spíše na finance.

Potom je také důležité si vybrat ty správné předměty a profesory. Opravdu se vyplatí investovat čas a zajímat se o reputaci jednotlivých přednášejících mezi studenty. Každý rok studenti hodnotí své profesory a vydávají pro nováčky publikaci, díky které se mohou při výběru předmětů snáze rozhodnout.

Co byste poradila svým následovníkům. Kde mají shánět informace, jak se připravovat?
V dnešní době má většina universit dobré webové stránky, na kterých se dá většina informací bez problému získat. Určitě bych doporučila jet se do USA podívat, pokud to je pro uchazeče jen trochu možné. Vidět univerzitu a univerzitní kampus na vlastní oči je asi to nejlepší, co mohou udělat při svém rozhodování. Také je dobré se obrátit na Čechy, kteří již v USA studovali, a zeptat se jich na zkušenosti a praktické rady.

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Stavební úřady se děsí novely, mluví o nejistotě a nabírají nové pracovníky

28. dubna 2024  19:06

Stavební úřady napříč republikou se obávají reformy stavebního zákona. Kvůli nárůstu práce tak...

VIDEA TÝDNE: Potvrzený trest pro Feriho, živořící děti a Kobajašiho veleskok

28. dubna 2024  18:50

Soud v Praze tento týden potvrdil exposlanci Dominiku Ferimu tříletý trest za znásilnění. Strážníci...

Prigožin se stal miláčkem ruských teenagerů, zaujal přesvědčením a vzdorem

28. dubna 2024  18:28

Deset měsíců poté, co vedl ozbrojenou vzpouru proti ruskému armádnímu velení, a osm měsíců poté, co...

Necítí bolest a nekomunikuje. Matyas trpí vzácným syndromem, rodina shání pomoc

28. dubna 2024  18:24

Zpomalený vývoj, neschopnost ovládat tělo, záchvaty vzteku či snížený práh bolesti. Tak vypadá...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...