Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Žila jsem s Bohušem Matušem, řekla Škrlová

  12:24aktualizováno  30. července 9:03
Znalci se u soudu v kauze Kuřim shodli, že tvrzení Barbory Škrlové jsou nevěrohodná. Autobiografická data uvádí odlišně. Tvrdí například, že byla brutálně sexuálně zneužívána, i když to lékaři odmítají. U soudu také zaznělo, že Barbora žila měsíc se zpěvákem Bohušem Matušem.

Barbora Škrlová u soudu. (17. 6. 2008) | foto: Radek Miča, MAFRA

"Měsíc jsem žila s Bohušem Matušem v zahradní chatce. On vydělával zpěvem a z toho jsme oba žili," znělo jedno z tvrzení Barbory Škrlové, které u soudu zopakovaly znalkyně.

Sám Matuš iDNES.cz potvrdil, že se s Barborou Škrlovou zná. Bohuš Matuš na valentýnském večírku"Poznal jsem ji asi před deseti lety, a to hodně krátce na pár potkáních s naší společnou kamarádkou Hankou. Ona mi tehdy říkala, že miluje, jak zpívám, a že mám podle ní tak krásný hlas, že když mě slyší, tak cítí něhu a lásku," řekl Matuš.

"Ale kdybychom spolu bydleli, tak bych si to pamatoval. Pamatuji si všechny holky, se kterými jsem bydlel," dodal pro iDNES.cz zpěvák. - čtěte Bohuš Matuš o Škrlové: Poznal jsem ji jako zakřiknutou dívku

Vychovávali mě spolužáci
Své dětství Škrlová popisovala tak, že ji vychovávali nejrůznější lidé včetně spolužáků. Matka prý totiž hodně pila a otec se údajně k rodině přistěhoval, až když chodila do školy. Rodinu podle ní navíc opakovaně opouštěl.

Do role dítěte ji měly nutit Kateřina Mauerová a Hana Bašová, které jsou údajně členkami sekty, a ona sama byla s jejím učením pravidelně seznamována.

. Desátý den soudu v kauze Kuřim

znalci o obžalovaných

Klára Mauerová - znalci ji označili zároveň za viníka i oběť manipulace především ze strany sestry Kateřiny.  - více zde

Kateřina Mauerová - podle odborníků je nadprůměrně inteligentní, ale zároveň nese její chování znaky pedofilie a sadismu. - více zde

Jan Škrla - se znalci prakticky nespolupracoval. Podle nich má sklony jen ke slovní, ne fyzické agresivitě. Je vázán na autority a má silný vztah k otci.

Jan Turek - podle znalců sebevědomý a dominantní, s výrazně nevyzrálou osobností.

Hana Bašová - znalci o ní mluvili jako o nevyvážené osobnosti se sklonem ke zkratkovitému jednání spojenému s doprovodnou agresivitou. Má malou odpovědnost a dělá jen to, co ji baví.

Škrlová stále tvrdí, že byla "brutálně sexuálně zneužívána a fotografována". Lékaři ale rozhodně na jejím těle znaky takového brutálního zacházení nenašli. Zjistili jen, že jí byla lékařsky zmenšena prsa. To ale pro změnu odmítá Barbora Škrlová.

Psychiatrička Miluše Hamplová uvedla, že není pravděpodobné, aby sebou nechal inteligentní člověk tak manipulovat, aniž by o tom věděl. Role Škrlové jako údajné Aničky navíc musela být aktivní.

"Trpí histrionskou poruchou osobnosti - přehánění, trvalý pocit neuspokojenosti, stálá touha po oceňování, výrazná role zkreslování, lži, manipulativnost, její paměť je nadprůměrná," řekla o ní Hamplová. Sexuální deviace u Škrlové nebyla objevena.

. kdo je kdo v kuřimské kauze

Odborníci se shodují, že není tak submisivní, jak se dělá. Stejné je to podle nich i s její dětskou rolí.

"V roli dítěte a dospělé osoby vystupovala účelově," jsou přesvědčeny znalkyně. Škrlová se prý infantilně chovala i při zkoumání, když ale s něčím nesouhlasila, přešla do agresivního útoku a její chování odpovídalo dospělé ženě.

Znalci: Barbora má herecké nadání
Zatímco Ondřej s Jakubem mají po týrání vážné psychické problémy, u Barbory Škrlové si znalci všimli, že nezanechalo "posttraumatickou stresovou poruchu ani její příznaky".

Odborníci jí také nevěří, že byla dlouhodobě pod vlivem léků, jak popisovala. Nepozorovali na ní žádné abstinenční příznaky, které by se musely projevit.

To, že dokázala oklamat mnoho lidí, přičítají jejímu hereckému nadání.

"Histrionské osobnosti umí vystupovat v několika rolích a působí značně přesvědčivě. Do své role se dokážou vžít natolik, že tomu v daném okamžiku snad i věří. Barbora se dokázala chovat jako mentálně retardované dítě, jako dítě, které má nastoupit do páté třídy základní školy, v Norsku hrála Adama," uvedla psychiatrička Miluše Hamplová.

"Barbora Škrlová disponuje určitým hereckým nadáním, z role dítěte do dospělého uměla velmi plynule přecházet podle situace, to nám předvedla i při posudku, navíc dokáže z role nevystupovat, takže její chování nepřipadalo podezřelé ani různým odborným pracovníkům. Své okolí uměla ovládat zejména svou bezbranností, tou okolí manipuluje," dodala psycholožka Blanka Zapletalová.

Škrlová si už při vytváření posudků na znalkyně stěžovala. "Největší příval stížností na nás všechny znalkyně začal poté, kdy ode mě byla tělesně vyšetřena. To proběhlo za standardních podmínek, tedy za přítomnosti dozorkyně a sestry. Našla jsem asi jeden centimetr v průměru kruhové zarudlé skvrny v kůži, o nichž tvrdila, že jsou po pálení v Norsku," uvedla sexuoložka Růžena Hajnová.

Skvrny podle Hajnové nejevily znaky jizev po popáleninách, ale jednalo se spíše o běžné odřeniny, které si lze vytvořit i opakovaným kroužením širšího konce propisky.

"Když jsem ji po pár dnech požádala, zda by jizvy nemohla ukázat i kolegyni Hamplové, najednou zmizely a další zarudlá místa se objevila na jiných částech těla," pokračovala.

Škrlová reagovala při  vyšetření na sadomasochistické obrázky
Součástí sexuologického vyšetření bylo i promítání obrázků. Ten odhalil reakce na sadomasochistické obrázky s převleky, ale i na škrcené dítě.

"Její základní sexualita je nezralá a osciluje v rolích od nevědomého děvčátka, které se děsí nad slovem sex, až po roli puritánské slečinky z dobré rodiny," uvedla sexuoložka Hajnová.

Ta tvrdí, že role Barbory jako Aničky byla vědomá a hraná. To, za koho se vydává, podle ní záleží na tom, co je pro ni zrovna nejvýhodnější. "Kdyby se udělovali Oscaři, tak ona je adeptem," řekla Hajnová.

Sexuoložka tvrdí, že Barbora mohla hrát i roli tajemného "doktora", který Kláře Mauerové zasílal instrukce, jak se starat o "Aničku" i syny.

Advokát Barbory Škrlové nepřímo zpochybnil, že jeho klientka chápala vše, na co se jí znalkyně ptala. "Rozuměla třeba tomu, když jste se jí ptala, že je panna? Proč by jinak říkala, že není, když to není pravda?" ptal se Richard Novák.

"Nedokážu si představit, jak by průměrně inteligentní žena, kterou ona je, podobné otázce nerozuměla," reagovala znalkyně.

Soudce na konci vystoupení znalkyně vyhodil ze soudní síně Renátu Škrlovou. Během dne ji dvakrát musel napomínat kvůli vyrušování nebo proto, že nosila obhájci své dcery vzkazy na papíře.  

"Já už jdu, ale to, co tvrdí znalkyně, jednoznačně není pravda," zvolala na odchodu.

Znalec: Jizvy svědčí o mučení kluků, nikoli Barbory Škrlové
Soudní znalec Michal Zelený zkoumal jizvy na tělech Ondřeje s Jakubem i Barbory Škrlové. U kluků dospěl k závěru, že jsou důsledkem týrání. Našel stopy po řezání, pálení. Zejména zranění v tříslech a u Ondřeje na hýždi musela podle něj být velmi bolestivá.

Naopak u Barbory nalezl jizvy jen po chirurgických zákrocích, například po zmenšení prsou. "Jizvy po popáleninách na jejím těle nebyly nalezeny. Stopy poškrábání, jednoznačně řezné rány v oblasti prsů, pupku a třísel, ale pravidelné a cílené, spíše po chirurgickém lékařském operačním zákroku. Bití nelze prokázat. Stáří a charakter zranění nekoresponduje s poraněním chlapců," zní závěry znalcovy zprávy.


Autoři: ,
Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

Novým slovenským prezidentem je Pellegrini. Korčok mu vyčetl kampaň

6. dubna 2024,  aktualizováno  7.4 2:25

Předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini, který je spojencem premiéra Roberta Fica,...

Klaus závidí Slovákům, že zvolili svého člověka, a ne Aspen Institute

7. dubna 2024  11:20,  aktualizováno  12:29

Do zástupu gratulantů nového slovenskému prezidentovi Peteru Pellegrinimu se postavil i bývalý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Desítky lidí kolabovaly na pražském půlmaratonu, aktivoval se traumaplán

6. dubna 2024  14:20,  aktualizováno  19:41

Při sobotním pražském půlmaratonu mělo kvůli náročnosti závodu zdravotní obtíže včetně kolapsů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Všechny zabijte, vyzval Islámský stát k útokům na čtvrtfinále Ligy mistrů

9. dubna 2024  12:33,  aktualizováno  15:43

Teroristická organizace Islámský stát (IS) zveřejnila výhružnou ilustraci, ve které vyzývá k útokům...

Stát dává Bekovi na byt 57 tisíc měsíčně. Jiní ministři dostávají i několikrát míň

13. dubna 2024

Premium Úsporám, kterých se snaží docílit vláda Petra Fialy (ODS), navzdory. Ministerstvo školství proplácí...

Spojenci až na Měsíc. Amerika leští svou letadlovou loď jménem Japonsko

13. dubna 2024

Premium Japonský premiér Fumio Kišida se ve Washingtonu dočkal veleváženého přijetí a nad vybranými...

Íránský útok se blíží. Nedělejte to, USA budou Izrael bránit, vzkázal Biden

12. dubna 2024  21:56

Prezident USA Joe Biden vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael. Nechal se slyšet, že plánuje...

OBRAZEM: Rozlité chemikálie? S čínským solným jezerem kouzlí odpařování

12. dubna 2024  21:11

Obrazy jako z neuklizené chemické laboratoře nabízí čínské jezero Qinghai, které se rozléhá na...

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...