Žila jsem s Bohušem Matušem, řekla Škrlová

  12:24aktualizováno  30. července 9:03
Znalci se u soudu v kauze Kuřim shodli, že tvrzení Barbory Škrlové jsou nevěrohodná. Autobiografická data uvádí odlišně. Tvrdí například, že byla brutálně sexuálně zneužívána, i když to lékaři odmítají. U soudu také zaznělo, že Barbora žila měsíc se zpěvákem Bohušem Matušem.

Barbora Škrlová u soudu. (17. 6. 2008) | foto: Radek Miča, MAFRA

"Měsíc jsem žila s Bohušem Matušem v zahradní chatce. On vydělával zpěvem a z toho jsme oba žili," znělo jedno z tvrzení Barbory Škrlové, které u soudu zopakovaly znalkyně.

Sám Matuš iDNES.cz potvrdil, že se s Barborou Škrlovou zná. Bohuš Matuš na valentýnském večírku"Poznal jsem ji asi před deseti lety, a to hodně krátce na pár potkáních s naší společnou kamarádkou Hankou. Ona mi tehdy říkala, že miluje, jak zpívám, a že mám podle ní tak krásný hlas, že když mě slyší, tak cítí něhu a lásku," řekl Matuš.

"Ale kdybychom spolu bydleli, tak bych si to pamatoval. Pamatuji si všechny holky, se kterými jsem bydlel," dodal pro iDNES.cz zpěvák. - čtěte Bohuš Matuš o Škrlové: Poznal jsem ji jako zakřiknutou dívku

Vychovávali mě spolužáci
Své dětství Škrlová popisovala tak, že ji vychovávali nejrůznější lidé včetně spolužáků. Matka prý totiž hodně pila a otec se údajně k rodině přistěhoval, až když chodila do školy. Rodinu podle ní navíc opakovaně opouštěl.

Do role dítěte ji měly nutit Kateřina Mauerová a Hana Bašová, které jsou údajně členkami sekty, a ona sama byla s jejím učením pravidelně seznamována.

. Desátý den soudu v kauze Kuřim

znalci o obžalovaných

Klára Mauerová - znalci ji označili zároveň za viníka i oběť manipulace především ze strany sestry Kateřiny.  - více zde

Kateřina Mauerová - podle odborníků je nadprůměrně inteligentní, ale zároveň nese její chování znaky pedofilie a sadismu. - více zde

Jan Škrla - se znalci prakticky nespolupracoval. Podle nich má sklony jen ke slovní, ne fyzické agresivitě. Je vázán na autority a má silný vztah k otci.

Jan Turek - podle znalců sebevědomý a dominantní, s výrazně nevyzrálou osobností.

Hana Bašová - znalci o ní mluvili jako o nevyvážené osobnosti se sklonem ke zkratkovitému jednání spojenému s doprovodnou agresivitou. Má malou odpovědnost a dělá jen to, co ji baví.

Škrlová stále tvrdí, že byla "brutálně sexuálně zneužívána a fotografována". Lékaři ale rozhodně na jejím těle znaky takového brutálního zacházení nenašli. Zjistili jen, že jí byla lékařsky zmenšena prsa. To ale pro změnu odmítá Barbora Škrlová.

Psychiatrička Miluše Hamplová uvedla, že není pravděpodobné, aby sebou nechal inteligentní člověk tak manipulovat, aniž by o tom věděl. Role Škrlové jako údajné Aničky navíc musela být aktivní.

"Trpí histrionskou poruchou osobnosti - přehánění, trvalý pocit neuspokojenosti, stálá touha po oceňování, výrazná role zkreslování, lži, manipulativnost, její paměť je nadprůměrná," řekla o ní Hamplová. Sexuální deviace u Škrlové nebyla objevena.

. kdo je kdo v kuřimské kauze

Odborníci se shodují, že není tak submisivní, jak se dělá. Stejné je to podle nich i s její dětskou rolí.

"V roli dítěte a dospělé osoby vystupovala účelově," jsou přesvědčeny znalkyně. Škrlová se prý infantilně chovala i při zkoumání, když ale s něčím nesouhlasila, přešla do agresivního útoku a její chování odpovídalo dospělé ženě.

Znalci: Barbora má herecké nadání
Zatímco Ondřej s Jakubem mají po týrání vážné psychické problémy, u Barbory Škrlové si znalci všimli, že nezanechalo "posttraumatickou stresovou poruchu ani její příznaky".

Odborníci jí také nevěří, že byla dlouhodobě pod vlivem léků, jak popisovala. Nepozorovali na ní žádné abstinenční příznaky, které by se musely projevit.

To, že dokázala oklamat mnoho lidí, přičítají jejímu hereckému nadání.

"Histrionské osobnosti umí vystupovat v několika rolích a působí značně přesvědčivě. Do své role se dokážou vžít natolik, že tomu v daném okamžiku snad i věří. Barbora se dokázala chovat jako mentálně retardované dítě, jako dítě, které má nastoupit do páté třídy základní školy, v Norsku hrála Adama," uvedla psychiatrička Miluše Hamplová.

"Barbora Škrlová disponuje určitým hereckým nadáním, z role dítěte do dospělého uměla velmi plynule přecházet podle situace, to nám předvedla i při posudku, navíc dokáže z role nevystupovat, takže její chování nepřipadalo podezřelé ani různým odborným pracovníkům. Své okolí uměla ovládat zejména svou bezbranností, tou okolí manipuluje," dodala psycholožka Blanka Zapletalová.

Škrlová si už při vytváření posudků na znalkyně stěžovala. "Největší příval stížností na nás všechny znalkyně začal poté, kdy ode mě byla tělesně vyšetřena. To proběhlo za standardních podmínek, tedy za přítomnosti dozorkyně a sestry. Našla jsem asi jeden centimetr v průměru kruhové zarudlé skvrny v kůži, o nichž tvrdila, že jsou po pálení v Norsku," uvedla sexuoložka Růžena Hajnová.

Skvrny podle Hajnové nejevily znaky jizev po popáleninách, ale jednalo se spíše o běžné odřeniny, které si lze vytvořit i opakovaným kroužením širšího konce propisky.

"Když jsem ji po pár dnech požádala, zda by jizvy nemohla ukázat i kolegyni Hamplové, najednou zmizely a další zarudlá místa se objevila na jiných částech těla," pokračovala.

Škrlová reagovala při  vyšetření na sadomasochistické obrázky
Součástí sexuologického vyšetření bylo i promítání obrázků. Ten odhalil reakce na sadomasochistické obrázky s převleky, ale i na škrcené dítě.

"Její základní sexualita je nezralá a osciluje v rolích od nevědomého děvčátka, které se děsí nad slovem sex, až po roli puritánské slečinky z dobré rodiny," uvedla sexuoložka Hajnová.

Ta tvrdí, že role Barbory jako Aničky byla vědomá a hraná. To, za koho se vydává, podle ní záleží na tom, co je pro ni zrovna nejvýhodnější. "Kdyby se udělovali Oscaři, tak ona je adeptem," řekla Hajnová.

Sexuoložka tvrdí, že Barbora mohla hrát i roli tajemného "doktora", který Kláře Mauerové zasílal instrukce, jak se starat o "Aničku" i syny.

Advokát Barbory Škrlové nepřímo zpochybnil, že jeho klientka chápala vše, na co se jí znalkyně ptala. "Rozuměla třeba tomu, když jste se jí ptala, že je panna? Proč by jinak říkala, že není, když to není pravda?" ptal se Richard Novák.

"Nedokážu si představit, jak by průměrně inteligentní žena, kterou ona je, podobné otázce nerozuměla," reagovala znalkyně.

Soudce na konci vystoupení znalkyně vyhodil ze soudní síně Renátu Škrlovou. Během dne ji dvakrát musel napomínat kvůli vyrušování nebo proto, že nosila obhájci své dcery vzkazy na papíře.  

"Já už jdu, ale to, co tvrdí znalkyně, jednoznačně není pravda," zvolala na odchodu.

Znalec: Jizvy svědčí o mučení kluků, nikoli Barbory Škrlové
Soudní znalec Michal Zelený zkoumal jizvy na tělech Ondřeje s Jakubem i Barbory Škrlové. U kluků dospěl k závěru, že jsou důsledkem týrání. Našel stopy po řezání, pálení. Zejména zranění v tříslech a u Ondřeje na hýždi musela podle něj být velmi bolestivá.

Naopak u Barbory nalezl jizvy jen po chirurgických zákrocích, například po zmenšení prsou. "Jizvy po popáleninách na jejím těle nebyly nalezeny. Stopy poškrábání, jednoznačně řezné rány v oblasti prsů, pupku a třísel, ale pravidelné a cílené, spíše po chirurgickém lékařském operačním zákroku. Bití nelze prokázat. Stáří a charakter zranění nekoresponduje s poraněním chlapců," zní závěry znalcovy zprávy.


Autoři: ,
Po stopách vrahů

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Nebezpečný manévr kamionu u Benešova ohrozil řidiče, hrozí mu pokuta

Otáčející se kamion Mirošovice - Benešov

Řidič osobního vozu natočil na silnici vedoucí z Mirošovic do Benešova nebezpečnou situaci, kterou způsobil řidič...

Muže souzené kvůli požáru skladu textilu soud zprostil, měl málo důkazů

Radim Král (vlevo) čelí u olomouckého krajského soudu společně s Mohamadem...

Olomoucký krajský soud zprostil obžaloby dva muže v kauze úmyslného požáru, který v roce 2016 zničil ve městě halu s...

Za bodnutí druha dostala podmínku. Předtím mě škrtil, hájila se žena

Martina Balcarová u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 9. 2019)

Krajský soud v Hradci Králové potrestal Martinu Balcarovou za ublížení na zdraví dvouletou podmínkou. Žalobce ji viní z...

Propuštěná vražedkyně změnila příjmení. Kleslo tak riziko, že uteče mimo EU

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Odsouzená vražedkyně Petra Janáková, kterou nedávno pustili z vězení kvůli těhotenství, si změnila příjmení na Nová....

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz