Žena si chtěla kvůli útoku fanoušků vzít život

  17:36aktualizováno  17:36
Havířov - Dva roky poté, co Ivetu Cichou z Havířova těžce zranili výtržníci z řad fanoušků ostravského fotbalového klubu Baník, se invalidní žena pokusila o sebevraždu. Čtyřiatřicetiletá žena spolykala uplynulou sobotu prášky. Její přátelé se však postarali o lékařskou pomoc a přiotrávená pacientka skončila na metabolické jednotce havířovské nemocnice. Dnes se už zdravotní stav mladé ženy zlepšil natolik, že ji sanitka převezla do Psychiatrické léčebny v Opavě.
Žena, kterou mladíci zasáhli kamenem, hovoří s novináři

Žena, kterou mladíci zasáhli kamenem, hovoří s novináři - Přelíčení s mladíky, kteří házeli kameny na vlak a přitom jednu ženu těžce zranili. Iveta Cichá, kterou kámen zasáhl, hovoří s novináři před budovou soudu. (24. července 2000) | foto: MAFA - Jaroslav Ožana

Matka: Pokus o sebevraždu souvisí s útokem
Matka nemocné se domnívá, že dcera těžce nese ztrátu zaměstnání a další životní změny, s nimiž se musela vyrovnat po útoku fotbalových výtržníků. "Určitě to s tím souvisí. Dlouhé měsíce se léčila, má trvalé následky. V posledních dnech byla v depresi," řekla Leopoldina Husíková.

Iveta Cichá zatím nechce o tom, co se stalo, hovořit. "Je moc brzy," říká. Nepotvrdila však, že by její pokus o sebevraždu přímo souvisel se zraněním, které utrpěla předloni v květnu. "Mám teď spoustu různých problémů," naznačila jen.

Vážné výtržnosti fanoušků Baníku Ostrava:

říjen 1998 - Až tři sta fanoušků dělalo výtržnosti v rychlíku Silesia, kterým chtěli jet do Prahy na zápas Baníku se Spartou. Jednoho z policistů, kteří proti nim zasahovali na nádraží v Ostravě-Svinově, zranili v obličeji.

listopad 1998 - Cestou na fotbalové utkání mezi Baníkem a Opavou v Ostravě se v tramvaji poprali příznivci obou klubů. Jeden z fanoušků vykopl sklo dveří tramvaje. Pak tři baníkovšti příznivci napadli muže v Ostravě v Dědičné ulici. Později kopali do auta s opavskou značkou.

únor 1999 - Fanoušci Baníku počkali na nádraží v Ostravě-Svinově na vlak, kterým se vraceli příznivci Opavy z utkání v Brně. Asi padesát baníkovců ozbrojených holemi a kameny zaútočili také na strážníky. Jednomu z nich rozbili hlavu. 

srpen 1999 - Fanoušci Baníku zaútočili kamením na rychlík přijíždějící do Ostravy-Svinova, kde měli cestovat fanoušci Sigmy Olomouc a těžce zranili mladou ženu. 

Cichou navždy poznamenala skupina fanoušků ostravského Baníku, která předloni v květnu šokovala celou zemi tím, že na železniční trati nedaleko Ostravy kamenovala rychlík vezoucí příznivce konkurenčního klubu Sigma Olomouc.

Žena se vracela z dovolené se svoji tehdy jedenáctiletou dcerou, stála na chodbě, když ji na zem srazil kámen, který ji zasáhl do hlavy. Lékaři tehdy mluvili o štěstí, že vůbec přežila nebo neskončila s trvalým poraněním mozku.

Události změnily Ivetě Ciché zcela život
"Stála jsem na chodbičce a u otevřeného okna jsem si povídala s přítelkyní. Vzpomínám si jenom na to, jak jsme se blížili k Ostravě. Pak už si vůbec nic nepamatuji," vypověděla před soudem Cichá, která skončila v plném invalidním důchodu.

"Je to hrozně těžké, jak si člověk teprve teď plně uvědomuje, co se vlastně stalo." "Z komatu jsem se probudila až za čtrnáct dní v nemocnici. Lékaři mě pomalu seznamovali s tím, co se stalo," líčila Cichá, která utrpěla velmi těžká poranění hlavy a mozku s trvalými následky.

Ženě museli ještě půl roku po zranění pomáhat i s těmi nejbanálnějšími denními činnosti přátelé a rodina. "Nebyla jsem sama schopna zabezpečit chod domácnosti. Nedošla jsem ani do obchodu. Také jsem se nemohla plně věnovat dcerce, u které se po nehodě zhoršil prospěch," líčila žena, která na obžalované nezanevřela, pouze by si přála, aby toho skutečně litovali.

Někteří svědci u soudu vypověděli, že u trati skutečně viděli skupinku osob. "Jejich pohyby se dají přirovnat k nápřahů. Někteří se krčili, jiní naopak vzpřimovali," řekla přítelkyně Ivety Ciché Jiřina Ančincová.

Případ fanoušků se dostal loni před soud
Krajský soud v Ostravě poslal devět mladých fanoušků fotbalového klubu Baník Ostrava do vězení na dobu od šestadvaceti měsíců do čtyř let už loni.

Kámen ve vlaku tehdy zranil cestující Ivetu Cichou. Ta dodnes nevidí na jedno oko a je v invalidním důchodu. Senát odsoudil devět mladíků nejen za výtržnictví a ublížení na zdraví, ale pět z nich i za obecné ohrožení.

Kauza, která byla podnětem pro policii i pořadatele fotbalových zápasů k mnohem tvrdšímu postihu sportovního násilí však nekončí - většina mladíků se na místě odvolala."Obžalovaní házeli nejen kameny, ale měli připravené i zápalné láhve, kanystr s benzínem a prskavku.

Na rozsudek nad fanoušky se před rokem přišlo podívat přes sto jejich kamarádů a rodinných příslušníků.  Mladíci se před činem domlouvali v ostravské restauraci Parlament, která je střediskem agresivních baníkovských příznivců. "Násilí k fotbalu patří. Je to takové škládlení. Ten útok na vlak je nešťastná náhoda. Kdyby  tam ta žena nestála, tolik by se o něm nemluvilo," komentoval akci šéf restaurace a baníkovský fanda Vilém Fronček.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Vraždu dítěte v Přerově odhalil výjezd k jeho matce křičící o Satanovi

Ilustrační snímek

Třetím dnem vyšetřují kriminalisté případ násilné smrti tříleté dívky, která byla nalezena ve středu v jednom z...

Invalida si vyjel na houby, po poruše vozíku ho našel až policejní vrtulník

Vrtulník s termovizí při prohledávání lesů v okolí Vlčnova, kde se ztratila

Velká pátrací akce se rozjela ve středečních večerních hodinách na Prostějovsku, kde se muž senior vydal na elektrickém...

Šofér předložil strážníkům jeden z dvanácti řidičáků, ale byl neplatný

Víkendová výměna řidičských průkazů v Praze

Pořádek v osobních dokladech si zjevně nedokázal udržet dvaašedesátiletý řidič, kterého chtěli pokutovat za rychlou...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK VÝROBY – LISOVNA

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz