Žalobce zrušil obvinění organizátora CzechTeku

  11:33aktualizováno  11:33
Tachovské státní zastupitelství zrušilo obvinění organizátora CzechTeku Václava Šrouba. Nespáchal prý trestný čin, domnívá se žalobce. Případ proto vrátil policii k došetření. Vyšetřovatelé vinili Šrouba ze škod způsobených na pozemcích, kde se technoparty konala.
Václav Šroub

Václav Šroub - Václav Šroub | foto: MF DNES

O tom, že bylo obvinění zrušeno, informovala Šroubova advokátka Klára Slámová. Tachovský státní zástupce Zbyněk Eger podle ČTK potvrdil, že zastupitelství ve věci rozhodlo. Verdikt ale nesdělil.

Šroub si pronajal pozemky u Mlýnce na Tachovsku, na kterých se technoparty na konci července konala. Policie ho pak obvinila z poškozování cizí věci. - více zde

Způsobené škody policie odhadla nejméně na 300 tisíc korun. Proti obvinění podala advokátka Slámová stížnost. "V usnesení třeba není vůbec popsáno, jak konkrétně se měl na vzniku škod podílet můj klient," upozorňovala od počátku na nejasnosti. Okresní státní zástupce v Tachově stížnosti vyhověl. Celý případ se vrátí policii k došetření.

Tachovský státní zástupce Milan Pózel si prostudoval jedenáctistránkovou stížnost a také policejní vyšetřovací spis. "Rozhodnutí policejního komisaře o zahájení trestního stíhání trpí zásadními vadami, pro které je nutné jej zrušit," napsal ve zdůvodnění svého rozhodnutí.

Státní zástupce se přiklonil k argumentaci právničky Slámové ohledně právní klasifikace Šroubova provinění. Poškozování cizí věci je úmyslným trestným činem. Popis skutku v obvinění ukazuje spíše na zavinění z nedbalosti, stojí v rozhodnutí státního zástupce.

"Jsem ráda, že státní zástupce akceptoval naše námitky jako oprávněné," reagovala Slámová.

Není přesně jasné, jak budou policisté v kauze Václava Šrouba pokračovat. Zřejmě budou dál vyšetřovat a shromažďovat důkazy.

"Obecně se dá říct, že rozhodnutí o zrušení trestního stíhání je poměrně běžnou věcí. Státní zastupitelství ruší usnesení třeba z formálních důvodů," uvedla klatovská státní zástupkyně Jiřina Vítovcová.

Teoreticky může být Václav Šroub stíhán znovu. Policie však na druhou stranu může vyšetřování také odložit s tím, že nespáchal žádný trestný čin. "Není to tak, že když se jednou stíhání zruší, nemůže být dotyčný trestně stíhán znovu," upozornila Vítovcová.

Reakci Václava Šrouba se iDNES nepodařilo získat. Mobilní telefon nebere. Na dalším čísle, na kterém bývá k zastižení, mužský hlas sdělil, že pan Šroub má celý týden dovolenou.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Další z rubriky

Kamion s prasaty se převrátil do příkopu, zvířata utekla do lesa

U obce Trhový Štěpánov v okrese Benešov se převrátil kamion s prasaty....

Na silnici u obce Trhový Štěpánov na Benešovsku se převrátil do příkopu kamion, který převážel prasata. Řidič při...

Muž mířil ostraze pistolí na obličej, strážníci mu museli zbraň vytrhnout

Muž mířil pistolí z bezprostřední blízkosti na obličej pracovníkovi ostrahy.

Až tři roky vězení hrozí muži z Uherskohradišťska, který ve zlínském obchodním domě ohrožoval zbraní pracovníka ostrahy...

Škrtnutí letadla o auto je chyba pilota, měl letět výš, říká inspektor

Malé letadlo

Za neobvyklou kolizi, při níž v neděli na letišti v Třebíči zavadilo přistávající letadlo o auto, může pilot. Tvrdí to...

Najdete na iDNES.cz