Zdeněk Vocásek o podmíněné propuštění po dvaceti letech sám požádal.

Zdeněk Vocásek o podmíněné propuštění po dvaceti letech sám požádal. | foto: www.ct24.cz

Vrah z Husákovy doby dnes touží po svobodě

  • 166
Zdeněk Vocásek je posledním Čechem, který byl odsouzen k trestu smrti a prvním, komu byl po jeho zrušení změněn na doživotí. Dnes bude soud v mírovské věznici rozhodovat, zda ho po dvaceti letech podmíněně propustí na svobodu. Svět, který dvojnásobný vrah znal, se ale naprosto změnil.

Do věznice odešel v době, o které vypráví film Bony a klid natočený ve stejném roce. Vekslákem byla i jeho první oběť. Slepého Quida měl zabít kvůli milionům, které podle nepravdivých zvěstí vydělal směnou bonů a valut.

Policie zadržela tehdy šestadvacetiletého Zdeňka v dubnu 1987. Při výslechu se přiznal ke dvěma vraždám. Třetí napadený, na kterého Vocásek zaútočil kladivem, přežil. O rok později soud poslal mladého muže na smrt.

Vocásek unikl oprátce na poslední chvíli. Kuriózně mu k tomu pomohla i změna režimu. Poprava 27. prosince 1989 se nekonala díky rozhodnutí prezidenta Václava Havla. Česko nakonec tresty smrti úplně zakázalo.

Stát pomůže dobrou radou
Po dvaceti letech v žaláři se Vocásek, který s médii po celou dobu nekomunikoval, poprvé objevuje na veřejnosti. Přímo ve věznici v Mírově žádá o podmíněné propuštění na svobodu. Pokud by uspěl, dostal by se do úplně jiného světa, než pamatuje. Zvládl by návrat?

"Můžeme mu poradit, nasměrovat ho, ale bydlení pro něj z rukávu vytáhnout nemůžeme," upozorňuje na jeden z prvních problémů, který Vocáska čeká, ředitel Probační a mediační služby ČR Pavel Štern.

I pro probační a mediační službu se jedná o výjimečnou událost. Hlavní náplní její práce je dohled nad vězni propuštěnými na podmínku. "Byl by to první případ u doživotně odsouzeného," vysvětluje Štern.

Docela jiný svět
Život v Československu měli v roce 1987 pod kontrolou komunisté. Noviny byly plné slov o perestrojce, ostatně právě v tom roce přijel do Prahy její věrozvěst Michail Gorbačov. Ještě stále se ale stály fronty na nedostatkové zboží, existovala cenzura a o cestování na Západ si většina lidí mohla nechat jen zdát.

Před dvaceti lety všichni dobře věděli, co znamená OPBH, OÚNZ, VB, LP či MNV. Dnešní svět, to jsou zase SMS, DVD, KFC, PC, DPH...

Vocásek by v 80. letech neměl problém se sháněním práce, něco už by se našlo. Úřady práce nebyly, oficiálně ani nezaměstnanost. Teď asi Vocáska na Úřad práce nasměrují. Pokud by našel práci za minimální mzdu, vydělal by si osm tisíc. V roce 1987 činil průměrný plat 3026 korun. Vystřízlivění ale přijde v prvním obchodě. Ceny šly za dvacet let také nahoru.

Štěstí ho nečeká
"Bylo by to náročné i pro inteligentního zdravého vězně. Mám jenom informace z veřejných zdrojů, ale pokud vím, tak se v případě Zdeňka Vocáska jedná o intelektově podprůměrného jedince," uvedl psycholog a soudní znalec Slavomil Hubálek.

Podle jeho názoru Vocáska v případě propuštění velké štěstí nečeká. "Odhaduji, že po takto dlouhé době bude schopen žít buď v nějakém azylovém zařízení, nebo skončí na ulici," řekl psycholog.


Video